HAMAS, FKÖ Merkez Konseyi'nin toplantısına katılmıyor
14.01.2018 12:21 DÜNYA
Hamas ve İslami Cihad, FKÖ Merkez Konseyi’nce bugün Ramallah’da başlayacak toplantısına katılmamaya karar verdi.

Hamas lideri İsmail Haniye'nin Hamas’ın Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Merkez Konseyi’nin Kudüs meselesini görüşmek üzere bugün Ramallah’da başlayacak toplantıya katılmayacaklarını bildirmesi dikkat çekti.

Filistin yetkililerine göre, Hamas ve İslami Cihad, FKÖ Merkez Konseyi’nce bugün Ramallah’da başlayacak toplantısına katılmamaya karar verdi.

Toplantıda ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasının ardından yeni bir stratejinin benimsenmesi konusunun ele alınacağı belirtiliyor.

İsmail Haniye, Filistin Ulusal Konseyi Başkanı Selim Zanun’a yazdığı mektupta, Hamas’ın söz konusu toplantıya katılmama kararını iletti.

İslami Cihad’ın da benzer bir tutum benimsediğine dikkat çeken Filistin medyası, iki örgütün FKÖ üyesi olmamakla birlikte düzenli biçimde FKÖ toplantılarına gözlemci olarak katıldığına işaret etti.

Bu arada, Hamas ile Filistin’de iktidarda olan El Fetih arasında varılan uzlaşının kapsamında Hamas ve İslami Cihad’ın FKÖ’ye resmi üyeleri olmaları için örgütün yeniden şekillendirilmesi öngörüldüğü anımsatılıyor. (ANKA)