Hamas'tan 'intifada' çağrısı!
07.12.2017 11:25 DÜNYA

Hamas lideri İsmail Haniye, ABD'nin Kudüs kararının ardından açıklamalarda bulundu. Haniye, 'intifada' çağrısı yaptı.

Gazze'de konuşan Haniye, "İntifada başlatmadan, ABD tarafından desteklenen Siyonist politikalara karşı duramayız. Siyonist düşmana karşı yeni bir intifada çağrısı yapmalı ve bu intifada için emek harcamalıyız" dedi.

Haniye, Ramallah'taki El Fetih yönetimine de çağrıda bulunarak "Net bir tavır takının" dedi.

Hamas lideri, Kudüs bütünlük içinde bir şehirdir. Doğu ya da Batı Kudüs diye bir şey yok. Kudüs Filistin'in başkentidir. İsrail'in işgalini tanımıyoruz" diye konuştu.

İntifada nedir?

İsrail’in, aralık 1987’den 1993 Oslo Anlaşmasının imzalanmasına kadar süren, Filistin topraklarını ele geçirmesine karşı, Filistinlilerin ayaklanması olarak bilinir.

EL NUCEBA'DAN DA AÇIKLAMA

Reuters haber ajansı, Irak'taki Şii milis gruplardan el Nuceba örgütünün, ABD Başkanı Trump'ın Kudüs kararının ardından yaptığı açıklamada, "Bu, ABD askerlerine yapılan saldırıları meşrulaştırmıştır" ifadesini kullandığını duyurdu.

Kudüs, siyasal İslam ve büyük riyakârlık Kudüs, siyasal İslam ve büyük riyakârlık

NETANYAHU: BİRÇOK ÜLKE BENZER ADIM ATACAK

İsrail Başbakanı Netanyahu, ABD'nin adımından sonra çok sayıda ülkenin de benzer adım atarak Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyacağını iddia etti.

Öte yandan AFP haber ajansı, İsrail ordusunun Batı Şeria'ya askeri sevkiyat yaptığını duyurdu.

İsrail ordusundan yapılan açıklamada, "Askeri durum analizi doğrultusunda, çok sayıda taburun Batı Şeria bölgesine sevk edilmesi kararlaştırıldı" ifadeleri kullanıldı.

Akademisyen Erhan Keleşoğlu: Filistin’de yeni bir intifada yaşanabilir Akademisyen Erhan Keleşoğlu: Filistin’de yeni bir intifada yaşanabilir

KREMLİN'DEN AÇIKLAMA

Rusya'dan ABD'nin Kudüs kararı ile ilgili yapılan açıklamada, 'Trump'ın Kudüs kararı, Ortadoğu'daki durumu daha da karmaşık hala getirir.' dendi.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti ilan etme kararının bölgedeki durumu daha da zorlaştırdığını söyledi.

FRANSA 'İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜM'DEN YANA

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da Trump'ın verdiği kararı ülkesinin paylaşmadığını belirtirken, Fransa'nın İsrail ve Filistin sorununda iki devletli çözümü kabul ettiğini, bu yüzden Kudüs'ün ortak başkent olduğunu belirtti.