Anasayfa KÜLTÜR SANAT ‘Hamzaoğlu’ tiyatro oyunu Şişli’de sahnelendi

‘Hamzaoğlu’ tiyatro oyunu Şişli’de sahnelendi

ZEYNEP KURAY

İstanbul Tabip Odası ve Barış Akademisyenleri, HDK Eş Sözcüsü Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu için hazırladıkları ‘Hamzaoğlu’ isimli tiyatro oyununu Şişli Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi’nde sahneledi. HDP milletvekilli adayları, sanatçılar, siyasetçiler ve çok sayıda demokratik kitle örgütünün izlediği tiyatro sömürüsüz , özgür ve halkların barış içinde yaşayacağı bir dünya vurgusu yapıldı.


Barışı savunduğu için 116 gündür Silivri 2 Nolu F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan HDK Eş Sözcüsü Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu için ‘Hamzaoğlu’ isimli tiyatro sahnelendi. İstanbul Tabip Odası ve Barış Akademisyenleri Hekim ve yazar Selçuk Erez tarafından yazılan ve Gülsüm Soydan yönettiği ‘Hamzaoğlu’ tiyatrosunun oyuncuları İstanbul Tabip Odası ve Barış Akademisyenleriydi.

HAKVE ÖZGÜRLÜKLERE ADANMIŞ YILLAR
Şişli Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi’nde sahnelenen oyun, HDP milletvekili adayları Ahmet Şık, Oya Ersoy, tiyatrocu Gülriz Sururi, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, ÖDP Başkanlar Kurulu üyesi Alper Taş, Halkevleri Eş Genel Başkanı Nuri Günay, EMEP Genel Başkan yardımcısı Levent Tüzel, Taksim Dayanışması’ndan Mücella Yapıcı, tahliye edilen Boğaziçi öğrencileri ve ailelerinin tarafından izledi. Tiyatro oyunu öncesi açılış konuşması İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Pınar Saip tarafından yapıldı. İzleyicileri selamlayarak sözlerine başlayan Saip,” Bazı insanlar varlıkları insanlık adına, umut vericidir. Tanışmamış olsanız bile varlıkları ile doğruluğun, nesnelliğin, iyi hekimliğin teminatı olduğunu bilirsiniz. İşte Onur Hamzaoğlu bu insanlardan biri” dedi.

Onur Hamzaoğlu’nun bir çok kimliği birarada barındıran bir kişi olduğunu ifade eden Saip, akademik birikimiyle yaşamını halkın sağlığına adamış bir insanı olan Hamzaoğlu’nun sağlık bilimleri ile sosyal bilimler arasında köprüleri kurmuş bir araştırmacı, halkların ve emekçilerin haklarını , özgürlükleri için yıllardır mücadele eden bir aktivist olduğunu vurguladı.

SÖMÜRÜZ BARIŞÇIL BİR DÜNYA İÇİN
Pınar Saip’ın konuşması ardından ‘Hamzaoğlu’ isimli tiyatro oyunu sahnelendi. Bhopal, Timsah ve Körler Ülkesi başlıklı üç bölümden oluşan oyunda, Onur Hamazoğlu’nun tahliye edildiği gün eşi Özlem Özkan ile yaptığı sohbet etrafında gelişiyor. 3 Aralık 1984 tarihinde Hindistan-Bhopal’de meydana gelen dünyanın en büyük endüstriyel felaketi üzerinden Dilovası çevre felaketi, SOMA , Ermenek’teki işçi katliamlarına ışık tutulduğu oyunda tutsak alınan insanların kararlılığını ve yalnızlığını ve yaşanan zulüm karşısındaki toplumsal körlüğe de atıfta bulunuluyor. Sahne arkasına yerleştirilen sinevizyon gösterimiyle Onur Hamzaoğlu’nun fotoğraflarıyla desteklenen oyunda sömürüsüz, özgür ve halkların barış içinde yaşadığı bir dünya vurgusu yapıldı.

HAMZAOĞLU: ‘ZULME TİYATRO İLE DİRENMENİN COŞKUSU İÇİNDEYİM’
Oyunun bitiminde ayakta alkışlanan İstanbul Tabip Odası ve Barış Akademisyenleri, “ TAMAM” ve “Onur hocaya özgürlük” yazılı pankartları açtı. Sahneye çağrılan oyunun yazarı Selçuk Erez ve yönetmeni Gülsüm Soydan’a çiçek verildiği sahnede Onur Hamzoğlu’nun Silivri 2 Nolu F Tipi Cezaevi’nden gönderdiği mesaj okundu. KHK’lerle ihraç edilen Prof. Dr. Feride Aksu Tanık tarafından okunan mesajda Hamzaoğlu şunları kaydetti: “Sevgili dostlarım hoş geldiniz. Yıllar önce ortaokuldan sonra konservatuar tiyatro bölümüne gitmek için direnememiştim. Ama bugünlerde her türlü eşitsizliğe, haksızlığa, zulme ve kine karşı tiyatro ile direnebilmiş olmanın ve bunu sizler aracılığıyla da vesile olmanın coşkusu içindeyim. “Emek verenlere, zaman ayıranlara teşekkür ederim. Böyle bir onuru ilk kez yaşıyorum.”


BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,535AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

YouTube Music’in Türkiye tanıtımı yapıldı

YouTube’un müzik servisi YouTube Music'in Türkiye’deki tanıtımı YouTube Kuzey Amerika Müzik Sektörü İş Geliştirme Direktörü Waleed...

CHP’den ‘Düzce’ raporu: Plansız yapılaşma felakete neden oldu

Düzce'nin Akçakoca ilçesinde iki kişinin öldüğü beş kişinin de kaybolduğu sel felaketi...

İran’dan Boris Johnson’a tebrik ve uyarı

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, İran'ın İngiltere'yle çatışma istemediğini ancak Basra...

İngiltere’de İşçi Partisi lideri Corbyn’den seçim tepkisi

İngiltere'de ana muhalefetteki İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn, eski Dışişleri Bakanı Boris...

Rusya’da çocuk kampında yangın: 4 ölü

Rusya'nın Habarovsk kentindeki çocuk kampında, sebebi henüz bilinmeyen nedenle çıkan yangında 4...

GSF’de akademisyenlerin görevden alınmasına tepki

BERKAY SAĞOLİzmir’de, Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Güzel...

Filistinli çocuk bakanlık davetiyle gelen Suudi gazetecinin suratına tükürdü

İsrail Dışişleri Bakanlığı'nın davetiyle Kudüs'e gelen Suudi gazeteci Muhammed Suud Zeyd, Mescid-i...

BİSAM araştırması: Asgari ücretlinin gıdada alım gücü azaldı

Birleşik Metal İşçileri Sendikası Araştırma Merkezi’nin (BİSAM), Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Madde...

Bakan Kurum’dan Düzce açıklaması: 66 bina boşaltılacak

Düzce'deki sel felaketine ilişkin açıklama yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, heyelan...

Beyaz eşya satışları yılın ilk yarısında yüzde 9 düştü

Türkiye’de beyaz eşya satışları Haziran’da geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4.0...

Sonraki haber