Anasayfa SİYASET Hanginize inanalım?

Hanginize inanalım?

AKP, iktidarın görüşleri doğrultusunda eylem gerçekleştirebilecek paramiliter güçlere adeta koruma kalkanı sağladığı 696 sayılı kanun hükmünde kararnamedeki (KHK) tartışmalı maddeyi darbe girişimi gününü işaret ederek “Sadece 15 ve 16 Temmuz 2016’yı kapsıyor” diye savunmaya çalıştı. Hem KHK’deki ifadeler bu düzenlemenin 15 ve 16 Temmuz tarihleri sınırlarında kalmadığını gösterirken hem de AKP’nin bir diğer Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın açıklaması bu savunmayla çelişiyor.


Sadece o günler
KHK’de yer alan ve büyük tartışma yaratan ‘sivillere cezasızlık maddesi’, AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal’a soruldu. KHK’de yer alan 121. madde ile ilgili, “Bu düzenleme, 15 Temmuz 2016’da gerçekleştirilen darbe teşebbüsü yani sadece o gece ve o gecenin devamı niteliğindeki 16 Temmuz sabahı ile ilgili” iddiasında bulunan Ünal, “Burada yer alan terör eylemleri ibaresi de darbe teşebbüsünün terör eylemi olması hesabıyla yazılan bir unsurdur. Bu ifade, daha sonra gerçekleşen terör eylemlerini hiçbir şekilde kapsamamaktadır” diye devam etti.

‘Dezenformasyon’ iddiası
Ünal, KHK hakkındaki iddialarını şöyle sürdürdü: “O gece ve o gecenin sabahında darbe girişimine karşı göğsünü siper etmiş, darbeyi engellemek için ülkesini çıplak elleriyle tutmuş o kahraman insanların ülkelerini canları pahasına korumalarından dolayı onlara dönük herhangi bir hukuki sorumluluk doğmasın diye bu düzenleme yapılmıştır. Dolayısıyla buradan yola çıkarak bu düzenlemenin bugüne şamilmiş gibi, bugünkü diğer terör eylemleriyle ilgiliymiş gibi gösterilmek istenmesi tamamen dezenformasyondan ibarettir.”

‘Terörist olmayan korkmasın’
Ne var ki, AKP’nin bir diğer Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz ise, yaptığı açıklamayla Ünal’ın iddialarını boşa çıkardı. Ünal gibi, düzenlemenin belli tarihlerle sınırlı kaldığı yönünde herhangi bir ifade kullanmayan Yılmaz, “Bu içinden geçtiğimiz süreçte temel mesele terörle mücadeledir, güvenlik risklerimizin ortadan kaldırılmasıdır. Terör ile bağlantılı olmayan vatandaşlarımız ile ilgili endişe verici bir durum söz konusu değildir” dedi. “Ülkemizin güvenliği açısından yapılması gereken neyse o adımları atıyoruz” diyerek sözlerini sürdüren Yılmaz, “Bunları farklı bir çerçeveye oturtup, güvenlik endişelerimizi gidermemize hiç kimsenin mani olmaması lazım” ifadelerini kullandı.

Tek tip elbise
Tek tip elbise düzenlemesi hakkında da konuşan Ünal, “İlk kez yapılan bir uygulama değil. Halkın açık bir talebi, isteği doğrultusunda bu konu gündeme geldi. Adalet Bakanlığımız örneklerini inceleyerek meseleyi hukuki bir zemine kavuşturmuştur” dedi.

***

BAHÇELİ ARKA ÇIKTI

Tartışmalı maddeyi savunan MHP Lideri Bahçeli, eleştirenleri de ‘siyasi ve ideolojik provokatör’ olarak niteledi. Bahçeli, şu ifadeleri kullandı; “CHP niye rahatsızdır? HDP niye hoplamaktadır? İP niçin huzursuz, Barolar Birliği Başkanı neden keyifsizdir? Bundan gocunanlar FETÖ’nün kurşun askerleridir. FETÖ’ye cesaretle direnenler, darbecilere meydan okuyanlar yargılansın, cezai sorumlulukları doğsun mu isteniyor? Bu soruya evet diyenler var ise bize göre vatan hainidir, FETÖ’nün uyanmış ve harekete geçmiş kripto koludur.” Bahçeli, ‘kaygı verici’ yorumunu yapan Abdullah Gül için de “Ben de vehme kapılmış bu zihniyetleri endişeyle takip ediyorum” dedi.

SON HABERLER

Vergiyi herkesten alıyor sadece ‘Cumhur’a çalışıyor

31 Mart yerel seçimlerine sayılı günler kala kamu kaynakları kullanılarak finanse edilen...

Bakanlar/katliamlar/Çanakkale ve Anadolu

2017 değişikliği ile “siyasal sorumluluk” kavramı Anayasa’dan çıkarıldı: bakanlar kurulu ve hükümet...

İnsanlığın karşılaştığı en büyük tehdit: İklim değişikliği

Dünyanın dört bir yanında gençler, çocuklar iklim değişikliğine karşı sokaklara dökülerek, gezegenimizi...

CHP’li Yücel Özen hayatını kaybetti

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir eski İl Yöneticisi ve Tire Belediye Meclis...

Uber davası ertelendi

Uber'e erişimin engellenmesi ve firmanın Türkiye'den men edilmesi talebiyle açılan dava, bilirkişi...

Yeni Zelanda saldırısında ölenlerin sayısı 51’e yükseldi

Christchurch kentinde 15 Mart'ta iki camiye düzenlenen saldırının ardından kendisinden haber alınamayan...

Akşener: Ekrem kardeşim niye kızdırdın bu kadar Tayyip Bey’i?

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "Bir yerel seçime gidiyoruz ama sanırsınız...

MGK’den yerel seçim mesajı

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Toplantısı sona erdi. 4,5 saat süren toplantı sonrası...

Alper Taş’a sosyal medyadan büyük destek

Sosyal medya kullanıcıları CHP Beyoğlu Belediye Başkan Adayı Alper Taş'ın başlattığı #BenimİçinBeyoğlu...

10 maddede AKP ile birlikte kaybedilen Beyoğlu

Beyoğlu’nun AKP'li yıllarda yapılan değişim ve dönüşüm ile birlikte tarihi yapısı yok...