Hanginize inanalım?
26.12.2017 07:33 SİYASET
AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, paramiliter güçleri koruma kalkanı altına alan KHK maddesinin sadece 15 ve 16 Temmuz günlerini kapsadığını ileri sürdü. Ancak Cevdet Yılmaz’dan tam tersi yönde bir açıklama geldi

AKP, iktidarın görüşleri doğrultusunda eylem gerçekleştirebilecek paramiliter güçlere adeta koruma kalkanı sağladığı 696 sayılı kanun hükmünde kararnamedeki (KHK) tartışmalı maddeyi darbe girişimi gününü işaret ederek “Sadece 15 ve 16 Temmuz 2016’yı kapsıyor” diye savunmaya çalıştı. Hem KHK’deki ifadeler bu düzenlemenin 15 ve 16 Temmuz tarihleri sınırlarında kalmadığını gösterirken hem de AKP’nin bir diğer Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın açıklaması bu savunmayla çelişiyor.

Sadece o günler
KHK’de yer alan ve büyük tartışma yaratan ‘sivillere cezasızlık maddesi’, AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal’a soruldu. KHK'de yer alan 121. madde ile ilgili, "Bu düzenleme, 15 Temmuz 2016'da gerçekleştirilen darbe teşebbüsü yani sadece o gece ve o gecenin devamı niteliğindeki 16 Temmuz sabahı ile ilgili” iddiasında bulunan Ünal, “Burada yer alan terör eylemleri ibaresi de darbe teşebbüsünün terör eylemi olması hesabıyla yazılan bir unsurdur. Bu ifade, daha sonra gerçekleşen terör eylemlerini hiçbir şekilde kapsamamaktadır” diye devam etti.

‘Dezenformasyon’ iddiası
Ünal, KHK hakkındaki iddialarını şöyle sürdürdü: “O gece ve o gecenin sabahında darbe girişimine karşı göğsünü siper etmiş, darbeyi engellemek için ülkesini çıplak elleriyle tutmuş o kahraman insanların ülkelerini canları pahasına korumalarından dolayı onlara dönük herhangi bir hukuki sorumluluk doğmasın diye bu düzenleme yapılmıştır. Dolayısıyla buradan yola çıkarak bu düzenlemenin bugüne şamilmiş gibi, bugünkü diğer terör eylemleriyle ilgiliymiş gibi gösterilmek istenmesi tamamen dezenformasyondan ibarettir.”

‘Terörist olmayan korkmasın’
Ne var ki, AKP’nin bir diğer Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz ise, yaptığı açıklamayla Ünal’ın iddialarını boşa çıkardı. Ünal gibi, düzenlemenin belli tarihlerle sınırlı kaldığı yönünde herhangi bir ifade kullanmayan Yılmaz, “Bu içinden geçtiğimiz süreçte temel mesele terörle mücadeledir, güvenlik risklerimizin ortadan kaldırılmasıdır. Terör ile bağlantılı olmayan vatandaşlarımız ile ilgili endişe verici bir durum söz konusu değildir” dedi. “Ülkemizin güvenliği açısından yapılması gereken neyse o adımları atıyoruz” diyerek sözlerini sürdüren Yılmaz, “Bunları farklı bir çerçeveye oturtup, güvenlik endişelerimizi gidermemize hiç kimsenin mani olmaması lazım” ifadelerini kullandı.

Tek tip elbise
Tek tip elbise düzenlemesi hakkında da konuşan Ünal, “İlk kez yapılan bir uygulama değil. Halkın açık bir talebi, isteği doğrultusunda bu konu gündeme geldi. Adalet Bakanlığımız örneklerini inceleyerek meseleyi hukuki bir zemine kavuşturmuştur” dedi.

***

BAHÇELİ ARKA ÇIKTI

Tartışmalı maddeyi savunan MHP Lideri Bahçeli, eleştirenleri de ‘siyasi ve ideolojik provokatör’ olarak niteledi. Bahçeli, şu ifadeleri kullandı; “CHP niye rahatsızdır? HDP niye hoplamaktadır? İP niçin huzursuz, Barolar Birliği Başkanı neden keyifsizdir? Bundan gocunanlar FETÖ’nün kurşun askerleridir. FETÖ’ye cesaretle direnenler, darbecilere meydan okuyanlar yargılansın, cezai sorumlulukları doğsun mu isteniyor? Bu soruya evet diyenler var ise bize göre vatan hainidir, FETÖ’nün uyanmış ve harekete geçmiş kripto koludur.” Bahçeli, ‘kaygı verici’ yorumunu yapan Abdullah Gül için de “Ben de vehme kapılmış bu zihniyetleri endişeyle takip ediyorum” dedi.