Anasayfa ARŞİV Harçlar ve bankacılık sektörü

Harçlar ve bankacılık sektörü

IMF toplantısı İstanbul’da düzenlendiği günden beri toplantılarda, sohbetlerde aynı iddiayı sürdürdüm. Hükümet IMF ile anlaşacak. Basında birçok isim Harbiye toplantıları ertesinde böyle bir gelişme olmayınca, özellikle bankacılık sektörünün sağlam duruşu nedeniyle hükümetin bu anlaşmayı yapmamasının anlaşılır olduğunu söylemişti. Oysa yine sonbahar aylarında açıklanan Orta Vadeli Program, programın temel hedefleri derinlemesine incelenince hala IMF ile anlaşma olacağı iddiasını sürdürüyorum. Düşüncemi destekleyen bir gelişme hükümetin bankacılık sektörüne getirdiği yeni harç uygulaması oldu.  Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Ali Babacan, bankalardan şube başına 24 ile 48 bin lira arasında yıllık harç alınacağını açıkladı. Bu bağlamda sektöre getirilmesi beklenen yük 350 milyon TL civarında olacak.
IMF ile anlaşmanın dışında beni ilgilendiren, harç yükünün kimi ne kadar etkileyeceği. Bu nedenle harç kesintilerinin nasıl uygulanacağı önem kazanıyor. Eskiden şube başına harç 27 bin TL olarak, şube kurulurken alınırken, bundan sonra her banka sahip olduğu toplam şube adedi için harç ödeyecek. Nüfusu 5 binin altındaki yerleşim birimlerinde yıllık 24 bin lira, 5 ile 25 arası nüfuslu yerleşim birimlerinde 36 bin lira, büyük yerleşim bölgelerinde ise 48 bin lira harç ödenecek. Bu doğrultuda aşağı yukarı 9.000 şubeden müteşekkil bankacılık sektöründe oyunun kuralı ciddi anlamda değişecek. Çünkü 5.600 civarı şube büyük 10 ilde bulunuyor. Yani Türkiye ekonomisinin büyük ağırlığını oluşturan büyük şehirlerde. Yeni uygulamanın kısa ve orta vadede birkaç etkisi olacaktır. Bunlardan birincisi özellikle 10 büyükşehirde daha az işlem gerçekleşen şubelerin konsolidasyonunu göreceğiz. Bu konsolidasyon çabası doğal olarak bankaların açmayı planladığı yeni şube adetlerini revize etmelerini beraberinde getirecek. 3-6 ay arasında hayata geçecek olan bu süreç birçok banka şubesinin boşaltılmasını ve akabinde özellikle bazı semtlerde zaten durgun olan emlak piyasasının daha da dibe vurmasına yol açacak zira bankaların şube kiralamaya ödediği bedeller emlak sektöründe oldukça belirleyici.
Bu trendin istihdam üzerindeki etkisi de olumsuz olacak. Hükümet IMF ile anlaşma arifesinde mali tabloyu düzeltecek ancak zaten yüksek olan işsizlik rakamları finans sektöründeki bu gelişme nedeniyle daha da olumsuz etkilenecek. Sektörel anlamda istihdam daralması, bir yandan maaşları düşürecek bir yandan da  yan faydalarda erozyona yol açacak.
İşin bankalar tarafına döner isek, oradaki tablonun çok ciddi etkileneceğini düşünmüyorum. Özellikle sermaye yeterliliği ve başka rasyolar açısından BDDK’nin sıkı denetimi ve yerli ve yabancı hissedarların kâr payındaki düşüşe tahammülsüzlükleri nedeniyle yakın dönemde kredi maliyetlerinde, masraflarda artış ve daha çok alternatif dağıtım kanalları(internet,telefon bankacılığı)na yönlendirme göreceğiz.
Hükümetin finansal sektörden devlet adına daha çok vergi, harç vs alması olumlu ancak bu uygulamanın dolaylı değil doğrudan uygulamalar ile gerçekleştirilmesi ekonominin bütünü için daha sağlıklı olur diye düşünüyorum.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,409AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

11. Kalkınma Planı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçti

11. Kalkınma Planı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.

İmamoğlu: Kul hakkı yemeye kadar giden bir süreç var, bizim de hamlelerimiz geliyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı Abdullah...

ABD Dışişleri Bakanlığı: Türkiye’ye yaptırımlar için CAATSA kapsamındaki bütün seçenekler değerlendiriliyor

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, Türkiye'nin Rusya'dan aldığı S-400 hava savunma...

AB Komisyonu Başkanlığına Ursula von der Leyen seçildi

Avrupa Parlamentosu, Avrupa Birliği Komisyonu Başkanlığına Almanya Savunma Bakanı Ursula von der...

SBF Dekanlığı fanzini ‘bildiri’ kabul ederek öğrenciye ‘izinsiz bildiri’ cezası verdi

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde, bir öğrenciye Siyasal Bilgiler Fakültesi-Mülkiye öğrencilerinin Nisan...

KESK İzmir Şubeler Platformu: Haklarımızın peşkeş çekilmesini hep beraber engelleyelim

ARDA ÖZARDAKamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’na (KESK) bağlı sendikaların...

Trump: Türkiye Patriot sistemi istedi ama biz satmadık, mesele çok karışık

ABD Başkanı Donald Trump, "Türkiye 100'den fazla F-35 siparişi verdi ama artık...

Fenerbahçe’den ayrılan isimler belli oldu

Fenerbahçe'de Vedat Muriqi'nin transferi karşılığında Çaykur Rizespor'a giden isimler belli oldu.

Lüks harcamalarıyla gündeme gelen Fransa Çevre Bakanı istifa etti

Lüks harcamalarıyla gündeme gelen Fransa Çevre Bakanı François de Rugy, aşırı harcamalarıyla...

İngiltere’den Assange açıklaması

İngiltere'nin Avrupa ve Amerika'dan Sorumlu Devlet Bakanı Alan Ducan, Wikileaks'in kurucusu Julian...

Sonraki haber