Harekete geçmek için bir ses yetiyor
12.10.2017 09:29 KÜLTÜR SANAT
Oscar Ödüllü yapımcı Weinstein hakkındaki taciz suçlamaları buzdağının görünen yüzü. Kadınlar ifade etmekten korkuyor

DERYA AYDOĞAN [email protected]

Dünyanın her yerinde kadına uygulanan şiddet aynı. Sadece isimler değişiyor, olaylar ise birbiri ile benzer.Amerika’nın gündeminde Hollywood’un ünü yapımcısına yapılan taciz suçlamaları var. New Yorker dergisinde, Aktris Asia Argento, Lucia Evans ve ismini vermek istemeyen bir kadının Oscar Ödüllü yapımcı Weinstein hakkındaki suçlamaları yer aldı ve haber büyük etki yarattı.

Weinstein, kendi kurduğu The Weinstein Company tarafından kovuldu. Pulp Fiction ve Shakespear’in Aşkı gibi filmlerin yapımcısı Harvey Weinstein ise hakkındaki suçlamaları yalanlandı. İddiaların ardından Weinstein aleyhindeki iddialara yenileri eklendi ve Hollywood’un ünlü aktrislerinden Gwyneth Paltrow ve Angelina Jolie de Weinstein’ın cinsel tacizine maruz kaldıklarını açıkladı. Jolie, Çapraz Hayatlar filminin çekildiği yıl 1998’de, 23 yaşındayken bir otel odasında Weinstein’ın tacizine uğradığını açıkladı ve “Gençliğimde Harvey Winstein ile oldukça kötü bir deneyim yaşadım ve bunun sonucunda onunla bir daha asla çalışmadım. Onunla çalışan kadınları da uyardım. Kadınlara yönelik böyle bir davranış, hangi sektörde, hangi ülkede olursa olsun kabul edilemez” dedi. Gwyneth Paltrow ise ,”O zaman daha çocuktum, çok ama çok korkmuştum” diyerek yaşadığı tacizden bahsetti.

Sessiz kalıyorlar
Türkiye’de de durum farklı değil. Birçok ünlü oyuncunun ve sektöre yeni başlayanların bu tarz tacizlerle çokça karşılaştıkları biliniyor. İlk kez bir projede rol alacak tanınmayan oyuncular ise bu tarz olaylarla daha çok karşılaşıyor. Yapılan tacizlerin üstü örtülüyor. Taciz sonrası yaşadıkları travma ile uzun süre sessiz kalan kadınlar, yakın çevrelerinden bile gizledikleri bu olayı çoğunlukla ilk olarak bir psikoloğa anlatıyorlar. Konuşurlarsa bir daha rol bulamayacaklarını düşünenler de var, kimseyi inandıramayacağını düşünenler de...

Toplum kadını suçluyor
Kadın hakları açısından önemli adımlar atan ülkelerde bile kadınlar toplumdan çekindikleri için susuyorlar. Toplumların kadına biçtiği rolden dolayı birçok taciz kurbnı kendini yaşanılan olaylarda suçlu görmeye başlıyor. Ünlü modacı Donna Karan’ın “Kadınlar cinselliklerini ve cazibelerini kullanarak kendileri aranıyor olabilir” sözleri ile taciz skandalında, Harvey Winstein’in yanında yer aldı. Karan’ın tepki çeken konuşması şöyle “Önce kendimize bakmalıyız. Dünyada kadınlara yönelik muameleye dikkatli bakmalıyız. Haiti, Afrika ya da gelişmekte olan ülkelerde kadınların durumu çok zor. Ülkemizde durum farklı. Bence durum kendimizi nasıl sunduğumuzla da alakalı. Biz ne istiyoruz? Tüm bu cazibe ve cinselliği öne çıkararak biz aranıyor olabilir miyiz?”

Yaşadıkları taciz sonrası yıllarca sessiz kalan birçok kadın, kendisiyle benzer bir olay yaşayan kişiye destek olmak için sessizliklerini bozuyorlar. Suçlular cezasını çeksin diye harekete geçiyorlar. Bir zincirleme hareket oluşuyor. Türkiye’den de birileri de konuşsa haberlerin bu ardı arkası kesilmeyecek gibi.