Hasan Ocak’ın ailesinden Soylu’ya yanıt: Hakikatin peşindeyiz

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Hasan Ocak’a ilişkin açıklamasına cevap veren ağabeyi Hüseyin Ocak, “Olay yeri incelemeleri, toplanan deliller kim tarafından yapıldığını zaten ortaya koyuyor. En çok delil Hasan Ocak davasında mevcuttur. Mahkeme de devam ediyor” dedi.


Bakan Soylu’nun yaptığı açıklamanın acemice olduğuna vurgu yapan Ocak, “Varsa böyle bir belge ortaya çıkarsınlar. Dosya hala devam ediyor zaten. Söyledikleri gerçekse sunsun mahkemeye. Çok talihsiz bir açıklama olduğunu düşünüyorum. Biz hakikatin peşindeyiz. 23 yıldır bunları dillendirdik, dillendirmeye de devam edeceğiz. 700 haftadır Galatasaray Meydanı’nda sesimizi duyurmaya çalışıyoruz. Polis müdahalesiyle, yalan açıklamalarla, şiddetle bunun üzerini kapatamayacaklar. Biz yine aynı taleplerle o meydanda olmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

hasan-ocak-in-ailesinden-soylu-ya-yanit-hakikatin-pesindeyiz-503880-1.
Hüseyin Ocak ​

‘İtiraf ettiler’
Cemil Kırbayır’ın gözaltında kaybedildiğinin ortaya çıktığını hatırlatan Mikail Kırbayır da şöyle konuştu: “Kaybettiklerini itiraf ettiler. Şimdi Bakan Soylu, açıklama yapıyor. Bunlar birileri tarafından kullanılıyor. Biz birileri tarafından ne kullanılırız ne de kimseyi kullanırız. Biz davacıyız. Bunu anlatamadık. Devletten davacıyız. Yakınlarımızın, kardeşlerimizin kemiklerini verin dedik. Sen hem benim kardeşimi elimden alıp beni kardeşsiz bırakacaksın hem de çıkıp aslı olmayan şeyler konuşacak hakaret edeceksin. Sen önce benim soruma cevap ver. Benim kardeşim nerede? Dolaylı yollardan getirip bu insanları zan altında bırakmaya gücün yetmeyeceği gibi kendini de deşifre ediyorsun. Ölmediler. Öldürüldüler. Yani devletin elindeyken ölen insanlar bunlar. İspatlıdır. Şahitlidir. Biz bunu biliyoruz. Faillerini yakalayın sorgulayın. Sen bunlarla ilgili ne yaptın? Nasıl bir hukuki süreç yürüttün? Bunların cevabını versinler önce.”

hasan-ocak-in-ailesinden-soylu-ya-yanit-hakikatin-pesindeyiz-503881-1.
Mikail Kırbayır​

Suç duyurusu
Ayrıca Halkların Demokratik Partisi (HDP), İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Cumartesi Anneleri/İnsanları eylemine saldıran polisler hakkında suç duyurusu yaptı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına dün verilen dilekçede, Soylu ile polislerin, Türk Ceza Kanunu’nun 86. maddesinde düzenlenen “kasten yaralama” suçlamasıyla etkili şekilde soruşturulması ve adil yargılama ile cezalandırılması talep edildi.

***

Meydanı terk etmeyeceğiz

hasan-ocak-in-ailesinden-soylu-ya-yanit-hakikatin-pesindeyiz-503883-1.

Zeynep Kuray

Soylu’nun Cumartesi Anneleri’ni hedef alan açıklamasını BirGün’e değerlendiren HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Galatasaray Meydanı’nı asla terk etmeyeceklerini vurguladı. Kendisinin de bir Cumartesi Annesi olduğunu hatırlatan Buldan, haklı ve meşru taleplerinden vazgeçmeyeceklerinin altını çizdi.

Buldan, şunları kaydetti: “Gözaltında kaybedilen insanlarımız akıbeti bulunana ve failler açığa çıkartılana kadar biz Cumartesi Anneleri olarak her hafta olduğu gibi bundan sonraki haftalarda Galatasaray Meydanı’nda oturmaya devam edeceğiz. Bulsunlar kayıpları, ortaya çıkartsınlar failli meçhulleri, yargılasınlar katilleri ancak o zaman o meydan terk edilir. Ama haklı ve meşru olan talebimiz duymazdan gelindiği ve failli meçhulleri gerçekleştirenlerin kollandığı ve korunduğu süreçte Galatasaray Meydanı’nı terk edilmeyecektir “ dedi.

***

Sanatçı Ünsal’dan destek

hasan-ocak-in-ailesinden-soylu-ya-yanit-hakikatin-pesindeyiz-503882-1.

Öte yandan Sanatçı Tuba Ünsal İnstagram’dan yaptığıu açıklamada annelere destek verdi. Ünsal “Evladını kaybetmiş akıbetini bilemeyen yüreği paramparça #Cumartesianneleri Sizin acınızı bir anne olarak derinden anlıyorum ve size yapılan bu vahşetin, onur kırıcı tavrın aklı başında her bireyin canını acıtmasını canı gönülden diliyorum. Yalnız değilsiniz ve sizlere yapılanların karşısındayız” ifadelerini kullandı.


BİZİ TAKİP EDİN

358,997BeğenilerBeğen
54,841TakipçiTakip Et
1,080,279TakipçiTakip Et
7,400AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL