Anasayfa GÜNCEL "Hasta mahpus Fatma Tokmak derhal serbest bırakılsın"

“Hasta mahpus Fatma Tokmak derhal serbest bırakılsın”

İHD İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu'nun gerçekleştirdiği 362’inci F oturumunda durumu giderek ağırlaşan hasta mahpus Fatma Tokmak’ın derhal serbest bırakılması istendi.

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi Hapishaneler Komisyonu’nu hasta mahpusların durumuna dikkat çekmek için Galatasaray Meydanı’nda gerçekleştirmek istediği F Oturumunun 362’incisi yine polis engeline takıldı.

Bu keyfi engel üzerine İHD binası önünde bir araya gelen insan hakları savunucuları, bu haftaki eylemde hasta mahpus Fatma Tokmak’ın giderek ağırlaşan sağlık durumuna dikkat çekti.

“Tecrit öldürür, dayanışma yaşatır”, “Hasta mahpus Fatma Tokmak serbest bırakılsın” yazılı pankartlarının açıldığı eylemde, açıklamayı İHD İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu üyesi Hatice Onaran okudu.

“TECRİTE SON VERİLSİN”

İmralı tecridinin kaldırılması talebiyle DTK Eş Başkanı ve Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in öncülüğünde 300 üzerinde siyasi mahpusun  açlık grevini sürdürdüğü hatırlatarak sözlerine başlayan Onaran, 1 Mart’tan itibariyle hapishanelerde tutulan yüzlerce mahpusun daha süresiz açlık grevine başladığına dikkat çekti. Devlete “kendi yazılı yasalarına uygun davranmaya ve tecridin derhal sonlandırılmaya” çağıran Onaran, “Açlık grevinde olanların taleplerinin karşılanmasını, İmralı hapishanesi başta olmak üzere hapishanelerde uygulanan tecrit işkencesine son verilmesini istiyoruz. Tecrit işkencedir, işkence insanlık suçudur” dedi.

FATMA TOKMAK’IN DURUMU AĞIRLAŞIYOR

Bu hafta kalp hastası mahpus  Fatma Tokmak’ı giderek ağırlaşan sağlık durumunu gündeme taşıyan Onaran,” Fatma Tokmak, Aralık 1996’da gözaltına alınıp ağır işkence gördükten sonra tutuklandı. Türkçe bilmeyen ve Kürtçe ifade vermek isteyen Tokmak’ın ifadesi alınmadan müebbet hapis cezası verildi. Gördüğü işkence nedeniyle Fatma Tokmak, kalp yetmezliği hastalığına yakalandı. Adli Tıp raporuyla 2006’da serbest bırakılan Tokmak ifadesi dahi alınmadan verilen hapis cezası Yargıtay’da onaylanınca, 2010 yılında tekrar tutuklanarak Bakırköy Kadın Kapalı Hapishanesi’ne konuldu. Halen burada tutuluyor” dedi.

TİHV RAPORUNA RAĞMEN SERBEST BIRAKILMIYOR

Sürekli ilaç kullanan ağır kalp sorunu yaşayan Fatma Tokmak’ın solunum güçlüğü de çektiğini aktaran Onaran, kullandığı bu ilaçlardan kaynaklı kadın hastalığı sorunları ortaya çıktığına işaret etti. Tokmak’ın bu nedenle, 2018’in sonlarında acil olarak hastaneye kaldırıldığını hatırlatan Onaran, Türkiye İnsan Hakları Vakfı İstanbul Şubesi’nin verdiği ‘hapishanede kalamaz’ raporuna rağmen Adli Tıp Kurumu’nun düzenlediği ‘hapishanede kalabilir’ raporundan kaynaklı serbest bırakılmadığını belirtti. Onaran, Tokmak’ın 2015’de yılında acil olarak kaldırıldığı hastanede hemen ameliyata alınması gerektiği belirtilmesine rağmen; ameliyat sonrası en az bir ay yoğun bakımda tedavi altında tutulması gerektiği için ameliyatın yapılmadığını ifade etti.

TOKMAK’IN KANAMASI DURMUYOR

25 Şubat günü ziyaretine giden bir yakının aktarımlarını paylaşan Onaran, Fatma Tokmak’ın son durumu şöyle anlattı:

“25 Şubat günü ziyaretine giden yakınına kanamasının hiç durmadığını belirten Tokmak, kan takviyesi için sürekli hastaneye götürülmesi gerektiğini söylemiştir. Kelepçeli muayene dayatması nedeniyle tedavisi yapılmadığı gibi, kan takviyesi için hastaneye götürülmesi de aksatılmaktadır. Bununla beraber, yaklaşık 3 yıldır ağrıyan dişi için hastaneye götürülmemesi onun yaşamını daha da zorlaştırmaktadır.”

Onaran son olarak, Fatma Tokmak’ın ve durumu ağır olan tüm hasta mahpusların  serbest bırakılmasını istedi.

Eylem atılan, “Fatma Tokmak serbest bırakılsın”, “Hasta mahpuslar serbest bırakılsın”, “Tedavi haktır engellenemez”, “Tecrit öldürür dayanışma yaşatır”, “İnsan haklarıyla insandır” sloganlarıyla  sona erdi.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,885AbonelerABONE OL

SON HABERLER

21 kişinin yaşamını yitirdiği Yeşilyurt Apartmanı davası başladı

Kartal'da 21 kişinin öldüğü ve 17 kişinin yaralandığı Yeşilyurt Apartmanı'nın çökmesine ilişkin...

CHP’li Öztrak: Millet artık bu seçimlerle yoruldu

CHP Sözcüsü Faik Öztrak konuşuyor.Öztrak'ın konuşmasından başlıklar...

Çöpte ölü bulunan bebeğin anne ve babası tutuklandı

İzmir'in Torbalı ilçesindeki bir çöp konteynerinde cansız bedeni bulunan yeni doğmuş erkek...

Mersin’de tren kazası: Ölü ve yaralılar var

Mersin'in Tarsus ilçesi Yenice Mahallesi'ndeki hemzemin geçitte yük treninin minibüsle çarpışması sonucu...

Palu ailesi davası devam ediyor: Bizi cinlerle korkuttu

Kocaeli'nin Körfez ilçesinde, 11 yıl önce, Meryem Tahnal (35) ve kızı Melike'nin...

‘İşten atılan oyuncular geri alınsın’

İstanbul Bakırköy Belediye Tiyatrosu'nda işine son verilen oyuncuların işe geri alınması talebiyle...

TÜSİAD: Ekrem İmamoğlu’nu kutluyoruz

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD), dün tekrarlanan İstanbul Büyükşehir Belediye...

Öykü Arin, 74 gün sonra ilk kez dışarı çıktı

İzmir'de, geçen yılın Kasım ayında, löseminin ender görülen türü Juvenil Miyelomonositik Lösemi...

Putin, Rus ordusuna savaş hazırlığı emri verdi

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu sabah saatlerinde düzenlediği basın toplantısında, Rusya ordusunun...

Bir Bakışta BirGün

YSK Başkanı Güven oy oranlarını açıkladı