Anasayfa GÜNCEL "Hasta mahpus Fatma Tokmak derhal serbest bırakılsın"

“Hasta mahpus Fatma Tokmak derhal serbest bırakılsın”

İHD İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu'nun gerçekleştirdiği 362’inci F oturumunda durumu giderek ağırlaşan hasta mahpus Fatma Tokmak’ın derhal serbest bırakılması istendi.

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi Hapishaneler Komisyonu’nu hasta mahpusların durumuna dikkat çekmek için Galatasaray Meydanı’nda gerçekleştirmek istediği F Oturumunun 362’incisi yine polis engeline takıldı.

Bu keyfi engel üzerine İHD binası önünde bir araya gelen insan hakları savunucuları, bu haftaki eylemde hasta mahpus Fatma Tokmak’ın giderek ağırlaşan sağlık durumuna dikkat çekti.

“Tecrit öldürür, dayanışma yaşatır”, “Hasta mahpus Fatma Tokmak serbest bırakılsın” yazılı pankartlarının açıldığı eylemde, açıklamayı İHD İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu üyesi Hatice Onaran okudu.

“TECRİTE SON VERİLSİN”

İmralı tecridinin kaldırılması talebiyle DTK Eş Başkanı ve Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in öncülüğünde 300 üzerinde siyasi mahpusun  açlık grevini sürdürdüğü hatırlatarak sözlerine başlayan Onaran, 1 Mart’tan itibariyle hapishanelerde tutulan yüzlerce mahpusun daha süresiz açlık grevine başladığına dikkat çekti. Devlete “kendi yazılı yasalarına uygun davranmaya ve tecridin derhal sonlandırılmaya” çağıran Onaran, “Açlık grevinde olanların taleplerinin karşılanmasını, İmralı hapishanesi başta olmak üzere hapishanelerde uygulanan tecrit işkencesine son verilmesini istiyoruz. Tecrit işkencedir, işkence insanlık suçudur” dedi.

FATMA TOKMAK’IN DURUMU AĞIRLAŞIYOR

Bu hafta kalp hastası mahpus  Fatma Tokmak’ı giderek ağırlaşan sağlık durumunu gündeme taşıyan Onaran,” Fatma Tokmak, Aralık 1996’da gözaltına alınıp ağır işkence gördükten sonra tutuklandı. Türkçe bilmeyen ve Kürtçe ifade vermek isteyen Tokmak’ın ifadesi alınmadan müebbet hapis cezası verildi. Gördüğü işkence nedeniyle Fatma Tokmak, kalp yetmezliği hastalığına yakalandı. Adli Tıp raporuyla 2006’da serbest bırakılan Tokmak ifadesi dahi alınmadan verilen hapis cezası Yargıtay’da onaylanınca, 2010 yılında tekrar tutuklanarak Bakırköy Kadın Kapalı Hapishanesi’ne konuldu. Halen burada tutuluyor” dedi.

TİHV RAPORUNA RAĞMEN SERBEST BIRAKILMIYOR

Sürekli ilaç kullanan ağır kalp sorunu yaşayan Fatma Tokmak’ın solunum güçlüğü de çektiğini aktaran Onaran, kullandığı bu ilaçlardan kaynaklı kadın hastalığı sorunları ortaya çıktığına işaret etti. Tokmak’ın bu nedenle, 2018’in sonlarında acil olarak hastaneye kaldırıldığını hatırlatan Onaran, Türkiye İnsan Hakları Vakfı İstanbul Şubesi’nin verdiği ‘hapishanede kalamaz’ raporuna rağmen Adli Tıp Kurumu’nun düzenlediği ‘hapishanede kalabilir’ raporundan kaynaklı serbest bırakılmadığını belirtti. Onaran, Tokmak’ın 2015’de yılında acil olarak kaldırıldığı hastanede hemen ameliyata alınması gerektiği belirtilmesine rağmen; ameliyat sonrası en az bir ay yoğun bakımda tedavi altında tutulması gerektiği için ameliyatın yapılmadığını ifade etti.

TOKMAK’IN KANAMASI DURMUYOR

25 Şubat günü ziyaretine giden bir yakının aktarımlarını paylaşan Onaran, Fatma Tokmak’ın son durumu şöyle anlattı:

“25 Şubat günü ziyaretine giden yakınına kanamasının hiç durmadığını belirten Tokmak, kan takviyesi için sürekli hastaneye götürülmesi gerektiğini söylemiştir. Kelepçeli muayene dayatması nedeniyle tedavisi yapılmadığı gibi, kan takviyesi için hastaneye götürülmesi de aksatılmaktadır. Bununla beraber, yaklaşık 3 yıldır ağrıyan dişi için hastaneye götürülmemesi onun yaşamını daha da zorlaştırmaktadır.”

Onaran son olarak, Fatma Tokmak’ın ve durumu ağır olan tüm hasta mahpusların  serbest bırakılmasını istedi.

Eylem atılan, “Fatma Tokmak serbest bırakılsın”, “Hasta mahpuslar serbest bırakılsın”, “Tedavi haktır engellenemez”, “Tecrit öldürür dayanışma yaşatır”, “İnsan haklarıyla insandır” sloganlarıyla  sona erdi.

- Reklam -

SON HABERLER

Ankara ve İstanbul için son anket: ‘Yavaş ve İmamoğlu önde’

AREA Araştırma Şirketi'nin yaptığı son ankette Ankara’da Mansur Yavaş yüzde 44.3, Mehmet...

İsrail: Trump, Golan Tepeleri kararnamesini yarın imzalayacak

İsrail Dışişleri Bakanı Vekili ve Ulaştırma Bakanı Yisrael Katz, "Başkan Trump, yarın...

Erdoğan: Vatandaşın nabzını anketlerden çok meydanlarda tutuyorum

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, TGRT Haber'de yerel seçimlere ve...

“Bay Kemal konuşacak tabii. İşçinin, çiftçinin, esnafın, tüccarın derdini kim dile getirecek?”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Nerede bir mazlum varsa bu kardeşiniz o...

Kupa Voley’de şampiyon Eczacıbaşı VitrA

Voleybolda AXA Sigorta Kadınlar Kupa Voley finalinde Eczacıbaşı VitrA, Fenerbahçe Opet'i 3-1...

CHP’den Demirören’e tepki: Amiral battı

CHP İzmir ve İstanbul İl Gençlik Kolları, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na haberleri...

Ağrı’da okullara kar tatili

Ağrı'nın Eleşkirt ilçesinde olumsuz hava koşulları nedeniyle taşımalı eğitim kapsamındaki okullarda eğitime...

Norveç’de batma tehlikesi geçiren gemi limana yanaştırıldı

Norveç'ın batı kıyısı açıklarında arıza yapan Viking Sky adlı turist gemisi, motorlarının...

“Sandıklara sahip çıkamamanın hiçbir mazereti olmayacaktır”

"Millet İttifakı Seçim Güvenliği Toplantısı", CHP'li ve İYİ Parti'lilerin katılımıyla Ankara Spor Salonu'nda...

Bakan Soylu’nun yardımcısı: Memlekette korku salmak isteyenler, düşün yakamızdan

Şırnak Valiliği ile Çocuk Oyunları ve Spor Kulüpleri Federasyon Başkanlığınca düzenlenen "Geleneksel...