Anasayfa ÖZEL Hastanenin açılışının üzerinden bir ay geçti, kaos bitmedi: Dolanmaktan yorulduk!

Hastanenin açılışının üzerinden bir ay geçti, kaos bitmedi: Dolanmaktan yorulduk!

Seçim yatırımı olarak apar topar açılan Bilkent Şehir Hastanesi’nde sorunlar sürüyor. Hizmete girmesinin üzerinden bir ay geçen hastanede, yurttaşların “Dolanmaktan yoruldum” diyerek sitem ettiği duyuluyor

Ankara’daki Bilkent Şehir Hastanesi’nin hizmet vermeye başlamasının üzerinden bir ay geçti. Ancak hâlâ yurttaşların sağlık hizmetine ulaşması ve personelin hizmet vermesinde ciddi sorunlar yaşanıyor.

Hastane koridorlarında uzun yürüyüşler yapmak zorunda olan hastaların, “Dolanmaktan yoruldum”, “Sabahın köründen bu yana yollardayım ama randevumu kaçırdım” şeklindeki sitemi koridorlarda duyuluyor. Hekimler de hastaya ulaşmakta yaşadıkları sıkıntılardan yakınıyor.

Hastane içerisinde bir birimden diğerine ulaşmak için koşar adım yürüyen hekimler dikkat çekiyor. Adım başı yerleştirilen refakatçi personel ise hastalara uzun uzun yol tarifi yapmanın çare olmadığını aktarırken, “İleride bir arkadaş daha var, ona da sorun” demeyi tercih ediyor. Hastalar birimden birime geçiş için yerleşkede dolaşan otobüslere binebilmek için duraklarda bekliyor.

HANGİ BÖLÜM HANGİ BİRİME TAŞINDI?

Tarım Bakanlığı Metro durağında inen hastalar, beş dakikalık bir yürüyüşün ardından Bilkent Şehir Hastanesi’ne gidecek ring otobüsüne biniyor. Otobüs içerisinde hastanenin birimlerinin anonsları yapılmasına karşın hastalar şoföre sık sık soru sorarak doğru yerde inmeye çalışıyor. Ring otobüsü içerisinde daha önce Numune’de, Yüksek İhtisas’ta ve Atatürk Hastanesi’nde tedavi olduğunu söyleyen hastalar, burada doktorlarını bulamamaktan dert yanıyor. Otobüs içerisinde sık sık hangi bölümün hangi birime yerleştirildiği sorusu yükseliyor. Daha önce birkaç kez hastaneye geldiği için kısmen daha ‘deneyimli’ olan hastalar, birbirlerine yer tarifi yapmaya çalışıyor.

Şehir Hastanesi’nin açılması ile kent merkezindeki kapatılmasına başlanan hastanelere yürüyerek ulaşabildiğini söyleyen Ankaralılar, bir kişinin kent merkezine 10 kilometre uzaklıktaki yerleşkeye gidebilmek için en az 5.5 TL ödemek zorunda kaldığının da altını çiziyor.

Ring otobüsünden inen hastaları hastane içerisinde uzun bir yürüyüş hattı bekliyor. Mermer kaplamaları, aydınlatmaları ile AVM algısı yaratan hastanenin şık görünümünün hastalarda yarattığı ‘memnuniyet’, doktor, poliklinik aramaya sıra geldiğinde bitiyor.

İlginizi çekebilir:  Sağlık çalışanlarının zorunlu hizmet süresi düştü

‘DOLANMAKTAN YORULDUK’

Hastane koridorlarında görüştüğümüz hastaların en büyük şikâyeti ise hastanenin kent merkezine uzak oluşu. Bir hasta, “Kapanan hastaneler bu kadar temiz ve şaşaalı görünmüyordu ama doktora ulaşabiliyorduk, randevu kaçırmıyorduk” diyerek durumu özetliyor. Ankara’nın farklı semtlerinden hastaneye geldiğini ifade eden hastaların çoğunluğu, en az iki araç ile ulaşım sağladığını belirtiyor. Yaşlı hastaların büyük çoğunluğu ise yalnız… Bu yüzden büyük sıkıntı yaşadıkları dikkat çekerken, hastaların birbiri ile yaptıkları sohbetlerde, randevu saatlerini kaçırdıklarını dile getirdiklerini de duymak mümkün. Dinlenme noktalarında birçok insan, “Dolanmaktan yorulduk” diye dert yanıyor.

RİNG ARACINA BİNMEK MUCİZE

Koltuk değnekleri ile yürüyen ya da yaşlı olan hastaların ring aracına binebilmesi de neredeyse olanaksız görünüyor. Araca binemeyenler yoğunluktan yakınarak, “Geçti biraz önce ama sıra oldu, bana yer kalmadı” diye sitem ediyor.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,893AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Bitcoin’de son durum

Kripto para birimleri piyasalarındaki genel düşüş eğilimine rağmen piyasanın en yüksek...

Bakan Akar’dan CHP’ye ziyaret

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu ziyaret etti. 

AKP’li Yavuz’dan seçim sonucuna ilişkin açıklama

31 Mart seçim sonuçlarına ilişkin, "Sandıkta bir şeyler oldu" açıklamasıyla kamuoyunun ti'ye...

Ekrem İmamoğlu mazbatasını ne zaman alacak?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu mazbatasını yarın alması bekleniyor.

Camide üniversiteli kadını taciz eden erkek tutuklandı: “Şeytana uydum”

Konya'da 62 yaşındaki emekli erkek Mazhar O., namaz kılmak için camiye giren 20...

Yandaş Cem Küçük: Rabia Naz olayı örtülmüştür

Yandaş gazeteci Cem Küçük katıldığı bir televizyon programında "Rabia Naz olayı örtülmüştür....

DSP Genel Başkanı Aksakal: İmamoğlu’nu tebrik ediyorum

DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, yenilenen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçim sonucuna ilişkin açıklama...

Ali İhsan Varol: Senin gibi bir satılmış şimdiye kadar 806.415 defa pişman olmuştur

23 Haziran İBB seçimlerinden sonra dikkat çeken bir paylaşım da Ali İhsan...

Haluk Levent, ‘Ekrem İmamoğlu’ anısını paylaştı: Seçim bitti, artık yazabilirim

Sanatçı Haluk Levent, dün yapılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini kazanan Ekrem İmamoğlu ile...

Almanya’da 2 savaş uçağı havada çarpıştı

Almanya’da iki savaş jeti havada çarpıştı. Jetlerin pilotlarının sağlık durumları henüz bilinmiyor.

Sonraki haber