Hava kirliliği artıyor, ağzınızdan nefes almayın
18.01.2018 12:10 ÇEVRE

2017 hava kirlilik raporuna göre Türkiye’de sadece 6 ilin havası temiz. En kirli havalara sahip olan illerin başında ise İstanbul, Ankara ve Adana geliyor. Yani nüfus ve sanayi yoğunluğunun olduğu bölgeler. Bununla birlikte hem hava kirliliği hem de hastalık mevsimi olarak tabir edilen kışın gelmesiyle birlikte, soğuk algınlığı, grip ve üst solunum yolu rahatsızlıkları arttı.

Herkes kendine göre tedbir almaya çalışırken en basit ve en etkili çözüm noktasını Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Emrah Çelik verdi ve “Burun sizin için havanızı temizler ve nemlendirir, bu yüzden burnunuzdan nefes alın. Ağzınızdan nefes almakla birlikte ciğerlerinize filtreden geçmeyen havayı almış olursunuz ve birçok hastalığa davetiye çıkarırsınız” dedi.

Kışın ev ortamındaki havanın daha elverişli olması için tavsiyelerde bulunan Dr. Çelik, “Evdeki havanın sağlıklı olabilmesi için de mutlaka her gün evi detaylı bir şekilde havalandırmalıyız. Evdeki hava birikimi havanın içindeki partikül sayısının artmasına neden oluyor. Bu yüzden evde nefes aldığımızda burnun işlevini yapması daha zor hale geliyor. Özellikle alerjik hastaların yorganlarını ve yastıklarını haftada bir değiştirmeleri hatta özel süpürgelerle evdeki tozları minimuma indirmesi gerekiyor” dedi.