Hava kirliliği temel besinleri bitirecek

Hava kirliliği sadece insan sağlığını olumsuz etkilemiyor. Aynı zamanda temel gıda besinlerinin de besleyiciliğini azaltıyor.

Harvard Üniversitesi Kamu Sağlığı Okulu tarafından yapılan araştırmaya göre, artan hava kirliliği pirinç ve buğday gibi temel besin kaynaklarının daha az besleyici olmasına yol açıyor.


»Araştırmaya göre 2050 yılında temel besin kaynaklarındaki azalan besleyicilik yüzünden 175 milyon insan çinko yetersizliği ve 122 milyon insan ise protein yetersizliği ile karşı karşıya kalacak.

»Bir milyardan fazla kadın ve çocuk yeterli demire erişemediğinden anemi ve benzer hastalık riskiyle karşılaşacak.

Tercihler belirleyici
»Çalışma, 27 Ağustos 2018’de Nature Climate Change adlı prestijli dergide yer aldı. Halihazırda, dünya çapında 2 milyar insan besin yetersizliği çekiyor.

»Genellikle, insanlar, temel besleyici maddeleri bitkilerden elde ediyor. Beslenme rejimimizdeki proteinin yüzde 63’ünü, demirin yüzde 81’ini ve çinkonun ise yüzde 68’ini bitkisel besinlerden elde ediyoruz.

»Çalışma, atmosferde artan karbondioksit seviyesinin, mahsüllerin daha az besleyici olmasına sebep olduğunu ve besinlerdeki protein, demir ve çinko miktarının 550 ppm karbondioksit seviyesinde, günümüzdeki 400 ppm karbondioksit seviyesine göre yüzde 3 ile 17 arasında azaldığını ortaya koyuyor.

»Araştırmaya göre, Hindistan bu durumdan en çok etkilenecek ülkelerin başında geliyor. Güney Asya, Güneydoğu Asya, Afrika ve Ortadoğu diğer en çok etkilenecek olan coğrafyalar olarak ön plana çıkıyor.

»Çalışmanın baş yazarı ve Harvard Üniversitesi araştırmacısı Sam Myers, “Araştırmamız, her gün, evimizi nasıl ısıtacağımız, ne yiyeceğimiz, nasıl seyahat edeceğimiz ve ne aldığımıza dair yaptığımız tercihlerin besinlerimizin besleyiciliğini azalttığını ve diğer toplumlar ile gelecek nesillerin sağlığını tehlikeye attığını çok açık bir biçimde gözler önüne seriyor” diyor.


BİZİ TAKİP EDİN

359,017BeğenilerBeğen
54,853TakipçiTakip Et
1,080,609TakipçiTakip Et
7,421AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL