-Reklam-

Hayalet

Sert poyrazın içe işlediği, soğuk bir Aralık gecesi Fransız Enstitüsü’nün kış bahçesinde deneyimimi anlama, anlamlandırma, kavrama çabası içindeydim. Diktatör salya saçarak bağırıyordu. Mezhepçi ırkçı ideolojinin yarattığı büyük korku ülkesinde Faşizm kol geziyordu… bir de HAYALETLER.

Enstitü sahnesinde Laure Marchand konuşmasına “Türkiye ve Ermeni Hayaleti” soykırımın izinde adımlarla başlamıştı. Marchand’ın çalışması bize bin dokuz yüz on beş tehcirinin yol haritasını sunuyordu. Gölgedeki Ermeniler-kripto, Taşın Soykırımı diye çoğalan incelikli çalışma on sekiz başlıkta çerçevelenmişti. Yıllarca süren ve son dönemde hatları belirginleşen kavramların konuşulduğu bir sahnede; mezarlıkların hikâyeleri, paradigmalar.

Yüz yıldır süren demokrasi açığını; katliamı, gasp edilen malları, Ermenilere uygulanan pogromları taşıyıp getiren tarihin içinde yüzleşmeyi deniyorduk olabildiğince, dürüstçe… Doğu Roma’ya gelen ruhlar, hayaletler sokaklarda, sahnelerde… En çok DÜŞLERİmizde, bilincimizin yedi kat dibinde.

Yol haritalarına dalmışım… İzmir fuarının içindeki tenis kulübünde çocukluğumun olağan bir cumartesi günü geçmekteydi. Aram’la olan maçım bitmişti. Aram’ın büyükbabası fuarın yeşilliklerine dalmış sayıklar gibi “-Ev… evimiz, bahçe şu serviden sonraydı” demişti gözleri dolarak. Aram ve ben durumu anlayamıyorduk. “-Büyükbaba neden ağlıyor…” “-bilmiyorum. ” Henüz yangından inşa edilen garabetten haberimiz yoktu. Büyük yangını bilmiyorduk. Leon geliyordu terli “bir set daha atsak mı çiftli. Roz tamam dedi.” Büyükbaba ve ailelerden uzaklaşarak korta ilerlemiştik.

Hayalet ağrıları. Konferansın sebebi anlama, kavrama, konuşma diyalog. Sorulara geçildi işte maskeler o anda düştü. Önce çok bilmiş orta yaşlı bir kadın, akademisyen olduğunun altını çizerek, yakası açılan kavramların bilimsellikten uzak olduğu iddiasıyla konuklara sakilce ayar çekti. Ardından Fransızca konuşan bir bey “Kitapta neden bu isimlere teşekkür ediyorsun” diyerek sesini yükseltti. Soru yerine nefret yorumlarını dinleyen meslektaşım şaşkınlıkla hızlıca notlar alıyordu. Kitapta da işlenen akıl tutulması yaşayarak, yarılan Ermenilerin hikâyesi… Biz o gece şüphesiz; makrodaki şizofreniyi mikroda yaşamaktaydık. Söz istedim. Gomidas’tan bahsedecek yitip giden müzik üzerinden sorumu soracaktım ki arka sıramda oturan kindar grup mensubu orta yaşlı bir başka kadın iğrenen bir ifade ile yüzüme baktı. Sessizce “Ne istiyorsunuz” dedi körleşmiş gözlerle. “-Ne sorcaksın, ne istiyorsunuz, reziller.” Kalbi taşlaşmış kadına biraz daha baksaydım sanırım kafama koca çantasını geçirecekti. Salonda tansiyon yükselmişti. Noel öncesi, hayaletler dolaşıyor! İnsanlar tedirgin, öfkeli, çaresiz utanç içinde

Sevgili Hrant Dink’in ardından örgütlenmeyi öğrenen toplumun bir kısmı Er Sevag’ın tabutunu daha fazla sahipleniyordu. Tiyatro Medresesinin yaratıcısı Sevan Nişanyan mahpusta etimoloji sözlüğünü çalışıyordu. Bizler… Bir kuşak öncesine ait olan ne varsa dışarıda bırakarak GEZİ’de olduğu gibi; Eşitlikçi, seküler, özgürlükçü, bağımsız dayanışmacı yeni bir toplumsal düzenin kurucu iradesi olmaya hevesliydik. Yeni yıl umutla, başkaldırıyla geliyordu Doğu Roma topraklarına.

Yirmi birinci yüzyıl- ilk çeyrek dilimi tamamlanırken insanlık yeniden sahnede; kış ortasında haziranlaşacağımız günleri düşlüyordum. Şafaklar boğaza açılan bir pencere önünde yeni evde portakal ağaçlarının bitişiğinde dirim içinde. Nymphe’nin kalbinden –iftiralar, manipülasyonlar- sürülüşümü anlamaya çalışarak; Kevorkian'ın çıkardığı sürgün haritasının benzerini muhasebeler iç çekişlerle yeniden çiziyordum.

Kitap Fransa'da da Actes Sud yayınevinden 'La Turquie et le fantôme arménien
Sur les traces du génocide' adıyla basıldı.
- Reklam -

SON HABERLER

Kızgın demir dağladı!

Kızgın demiri uygun ortama bir süre bastırırsanız, dağlamakla kalmaz her yanı saracak...

Türkiye siyasetinin gelip dayandığı çıkmaz

Pazar gününden bu yana Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırıyla ilgili kınama, analiz vesaire...

Grillo’dan Zelenskiy’e komedyenler zamanı

Avrupa siyasi arenası yeni bir popülist dalganın etkisi altında. Yaşlı Kıta’daki tepkisel...

‘İnsanı insanla kırdılar’

Cumhur İttifakı’nın, yerel seçim öncesi ve sonrası verdikleri mesajları, bana Pir Sultan...

Çok vahim!

Bugün 23 Nisan.Bizim için en büyük bayram!..

Oradaydım

KONUK YAZAR: MURAT EMİR, CHP ANKARA MİLLETVEKİLİSaldırıların...

Gordon Banks: Efsane kaleciyi hatırlarken

Futbola merak salmaya başladığım siyah beyaz yıllarda belleklerimize kazınmış klişelerden biriydi; “İnsanın...

İşçinin ücretinden yargı kararı olmaksızın kesinti yapılmaz

SORU: Özel bir şirkette aktif satış görevlisi olarak çalışmaktayım. Geçen ay bir...

Özel hasta

Hastane ve kitap son yıllarda benim için pek parlak bir ikili olmadı....

AKP’nin YSK temsilcisi: Belgelerimiz tamamen sağlam

Özel, YSK'den ayrılırken gazetecilere yaptığı açıklamada, bugün yapılan toplantıda İstanbul seçimiyle ilgili...

Sonraki haber