Anasayfa KÜLTÜR SANAT Hayat: Bugün gelecekten daha korkunç

Hayat: Bugün gelecekten daha korkunç

Çocukken bir yabancılaştırma efekti olarak kullandığımız ‘Marslı mısın?’ sorusu ile hayatımıza giren Mars artık hayatımızdan hiç çıkmıyor. Hemen her gün bu gezegen hakkında bir açıklama, garip bir fotoğraf yayınlanıyor; Mars’tan sıra dışı görüntüler, Mars’ta fotoğraflar çeken Curiosity’nin tekerleklerinin dayanıklılığı, Mars’ta ilk insan kolonisine gidecek insanların evrim geçireceği, Birleşik Arap Emirlikleri’nin ‘Mars 2117 Project’ isimli koloniye ait animasyon görüntüleri, Avrupa Uzay Ajansı’nın 2 milyar Euro kaynak bulması, Şili’de Atacama Çölün’de bilim adamlarının Mars ile mücadeleleri gibi…

Kimin bu Mars?
Öte yandan bu Kırmızı Gezegenimiz (bizim dedim ama kimindir bilinmez) insanları etkilediği gibi edebiyat ve film dünyasındakileri de etkilemeye devam ediyor. İngiliz yazar H. G. Wells’in , Dünya’nın gerçek bir Marslı istilası tehdidiyle karşı karşıya olduğuna inanmamıza yol açan The War of the Worlds kitabından, Recall isimli bir şirketten Mars tatili satın alınca hayatı kararan inşaat işçisi Schwarzenegger’a kadar fantastik bilim kurgunun en önemli ilham kaynağı güzide bir gezegenimizdir Mars. En son 2015’te Marslı filminde NASA’nın tüm gücünü kullanarak patates kralı Matt Damon’ı kurtarmak için verdiği çabadan sonra bu sene Mars’a gitmiyoruz onun yerine Life – Hayat filmi ile Mars’tan bir numune ithal ediyoruz.

Dost mu düşman mı?
Hayat filmi uluslararası bir uzay istasyonunda görevli altı kişinin Mars’tan aldıkları toprak örneği üzerinde deneyler yapmaları ve bu örnekten çıkan yeni hayat formu ile yaşadıkları mücadeleyi anlatıyor. Başta heyecan ve umut kaynağı olan Calvin ismini verdikleri bu yaşam formu bizleri bir kez daha aynı soruyla baş başa bırakıyor; bu uzaylı dost mu düşman mı? Tabi bu kalıp ‘neye göre ve kime göre?’ diye bir karşı soruyu beraberinde getirdiği için muallak cevaplara sahip. Uzay yolculuğu sırasında düşman hayat formu ile karşılaşanların yaşadığı macera sinemanın sevdiği konulardan. Film bu dilemmaya son derece takdir ettiğim bir noktadan yaklaşıyor ve Calvin’in uzay istasyonundaki insanları avlamasının düşmanlıktan değil, insanların dünyayı mahvettikleri imasından değil sadece hayatta kalmak adına yaptığı bir eylem olduğunu vurguluyor.


Alien’dan çok farklı
Hayat, yönetmen Daniel Espinosa’nın (Easy Money ve Safe House) ilk uzay temalı bilim kurgu filmi. Filmin çekileceği söylendiği anda film Alien ile kıyaslanmaya başlandı. Elbette ki akla Alien’ı getiriyor ama bu filmin damarlarında Alien kanı akmıyor. Alien’ın aksine Hayat filminde ana karakter yok, atmosferi bunalımlı ve depresif değil, şimdi ne olacak şüphesi, ile sürekli gerilimi besleyen ve temposu hiç düşmeyen bir film. Her şeyden önemlisi bu film Alien’dan basit birkaç sebeple ayrılıyor; film gelecekte geçmiyor, bugünde geçiyor ve olaylar başka bir galaksideki bir uzay gemisinde değil dünya yörüngesinde bir uluslararası uzay istasyonunda yaşanıyor. Alien çekildiği dönemde gelecek kavramı ile ilgili geleceğin distopik neo-steampunk olacağı gibi spekülasyonlar sınırsızdı. Ama şimdi bir gence yüz yıl sonrası nasıl görünecek diye sorsanız hayal gücü bunu görmeye yetmiyor çünkü dünya hiç olmadığı kadar kaotik bir durumda, gelecek tam bir muamma ve bugün gelecekten daha korkunç. Bu filmin en büyük avantajı da bugünün reelinde geçebilecek geleneksel bir hava yakalamış olması.

Yerçekimsiz çekimler
Daha düşük bütçe için kullanılmayan ikinci kamera ünitesi yönetmene büyük avantaj sağlamış ve filmin kontrolünü, temposunu yaratma gücünü ona teslim etmiş. Bilimkurgu filmlerinde kullanılan, mekik içi yapay yerçekimi hikâyesi bu filmde yok. Oyuncuların yer çekimsiz bir düzende hareket etmeleri o kadar akıcı bir dinamizm ve gerçekçilik katmış ki aksi bir karar bu filmi ucuzlaştırabilirdi. Yenilikçi bir bilim kurgu beklentiniz olmazsa, temposu hiç düşmeyen, heyecanı ve merakı eksik etmeyen, iyi oyunculukların olduğu bu film gayet keyifle izlenebilir.

SON HABERLER

İzmir Newrozu’nda 16 gözaltı

İzmir'de HDP il örgütünce organize edilen Newroz kutlamalarında "Abdullah Öcalan lehine slogan...

Facebook, kullanıcılarının şifrelerini ‘düz metin’ olarak saklıyormuş

Sosyal medya platformu Facebook, kullanıcı şifrelerinin düz metin olarak saklandığını açıkladı.

UEFA’dan Ronaldo’ya ‘gol sevinci’ cezası

UEFA, Şampiyonlar Ligi'nde oynanan Atletico Madrid maçındaki gol sevinci nedeniyle Juventus'un Portekizli...

İstanbul Valiliği, Tiyatrolar Günü yürüyüşünü yasakladı

İstanbul Valiliği, 27 Mart Tiyatrolar Günü yürüyüşünü yasakladı. Gerekçe olarak "seçim öncesi...

Trump: İsrail’in Golan Tepeleri’ndeki egemenliğini tanımanın zamanı geldi

ABD Başkanı Donald Trump, İsrail işgali altındaki Suriye toprağı Golan Tepeleri için...

Yozgat’ta preslenmiş varil içerisinde cansız beden bulundu

Yozgat'ta preslenmiş varil içerisinde erkek cesedi bulundu. Kent...

Avustralya’da kıyıya 1,8 metrelik güneş balığı vurdu

Avustralya'nın güneyinde, kıyıya vurmuş güneş balığı fotoğrafı internette viral oldu.

‘Brexit iptal edilsin’ dilekçesine 1 milyondan fazla imza

İngiliz hükümetine Brexit’i iptal çağrısı yapan dilekçedeki imza sayısı 1 milyonu geçerken,...

Facebook: Yapay zekâmız Yeni Zelanda saldırısının canlı yayınını yakalayamadı

Facebook'tan yapılan yazılı açıklamada, Christchurch kentinde 50 kişinin yaşamını kaybettiği saldırı anlarının...

ABD Genelkurmay Başkanı’ndan ‘S-400’ çıkışı: Zor bir mesele

ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford, ABD ve Türkiye arasında tartışma yaratan Rusya'dan...