'Hayati önem yoksa malzeme almayın' genelgesi çıkaran Gazi Hastanesi'nden açıklama
10.10.2018 15:15 GÜNCEL

Gazi Üniversitesi Hastanesi, BirGün'ün gündeme getirdiği 'hayati önem yoksa sağlık malzemesi almayın' genelgesine ilişkin açıklamada bulundu. Açıklamada haber yalanlanırken, gönderilen genelge doğrulandı.

Başhekimlikten yapılan açıklamada, ''Son günlerde hastanemizde hayati zorunluluk taşımayan ameliyatların yapılmayacağı, hatta durduğu ve ameliyat yapan doktorlara soruşturma açılacağı ile ilgili basında birtakım asılsız haberler yer almaktadır. Son günlerde ilaç, medikal malzeme ve tıbbi cihaz tedarik eden firmaların Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) fiyatlarının çok üzerinde fiyatlar teklif etmeleri üzerine geçmiştir.

Krizde gelinen son aşama: 'Sadece zorunlu ameliyatlar yapılsın' Krizde gelinen son aşama: 'Sadece zorunlu ameliyatlar yapılsın'


Açıklamanın içeriği rutin uygulamalarda olduğu gibi hayati önemi haiz ameliyatların yapılması ve bu çerçevede hayati önem taşıyan malzemelerin alımlarında bir kesinti yapılmaması, diğer işlemler için gerekli olan ihtiyaçların stoklarımızdan karşılanması hususundadır. Hastanemizde halen günde 150’ye yakın ameliyat yapılmaktadır. Haberlere konu edildiği gibi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi faaliyetleri çerçevesinde ameliyatlar dahil sağlık hizmetlerinin sunumunda herhangi bir kesinti söz konusu değildir'' ifadelerine yer verildi.