-Reklam-
Anasayfa GÜNCEL Hayır çıkarsa…

Hayır çıkarsa…

Kadıköy’deki ‘hayır’ eyleminde ‘devlet büyüklerine hakaret ettiği’ öne sürülen bir kişi gözaltına alındı.

Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, 22 Ocak’ta ‘hayır’ çağrısı yaptı. Açıklamanın ardından Kamu-Sen’in Ankara’daki genel merkezine saldırı düzenlendi. (Ertesi gün genel merkez binasına ikinci saldırı düzenlendi.)

Adana’da Ocak ayında ‘Başkanlığa Hayır’ bildirisi dağıtan Halkevleri üyesi yedi kişi gözaltına alındı.

Ankara’nın Yüksel Caddesi’nde dört liseli, ‘Ne yaparsanız yapın başkanlığa liselerden de hayır’ pankartı açtı, dördü de gözaltına alındı.

İstanbul’da Yeşilkent Hayır Meclisi üyesi üç kişi duvara ‘başkanlığa hayır’ yazdıkları için gözaltına alındı. 2.5 saatlik gözaltının sonunda 300’er TL’lik para cezası kesilerek serbest bırakıldılar.

‘Hayır’ diyeceğini açıklayan MHP İstanbul Milletvekili Atilla Kaya’nın Denizli’de konuşmacı olarak katılacağı konferansın yapılacağı salon için verilen izin, konferansa bir gün kala iptal edildi.

Kocaeli Üniversitesi Anıtpark Yerleşkesi önünde üniversite öğrencileri ‘hayır’ deklarasyonu için toplandı, açıklama yapmalarına izin verilmedi. Polis TOMA’yla müdahale etti, en az 10 öğrenci gözaltına alındı.

Tüm bunlar ve çok daha fazlası son bir ayda oldu. Uluslararası Şeffaflık Derneği raporuna göre bu sürede ‘hayır’ dediği için 87 kişi gözaltına alınmış.

Sokakta bunlar olurken, kürsülerden şunlar söylendi:
“Evet kampanyasına katılanlara linç yapıyorlar. Sporcular, sanatçılar dediler, neler yaptılar. Acayip bir mahalle baskısı var. Bir tane ‘hayır’ dediği için gözaltına alınmış varsa ben bugün, bu görevden ayrılırım. Yok öyle bir şey, yok öyle bir örnek.” (Adalet Bakanı Bekir Bozdağ)

“Neden ‘evet’ diyoruz? PKK ‘hayır’ diyor, onun için ‘evet’ diyoruz. FETÖ ‘hayır’ diyor, onun için ‘evet’ diyoruz. HDP ‘hayır’ diyor, onun için ‘evet’ diyoruz. ‘Hayır’cılara bakın ona göre kararınızı verin.” (Başbakan Yıldırım)

“Teröristlere karşı çıkanlar ‘evet’ diyecek. Fethi Sekin’i şehit edenler ‘hayır’ diyor.” (Cumhurbaşkanı Erdoğan)

“Anayasa değişikliğine ve cumhurbaşkanlığı sistemine karşı çıkan gafiller, ha bire bir şeyler söylüyorlar ama hep yanlış, yalan söylüyorlar.” (Yine Erdoğan)

Siyaset tiyatrosu
‘Hitler’i Satmak: Propaganda ve Nazi Markası’ adlı kitabın yazarı, University of London’dan iletişim profesörü Nicholas O’Shaughnessy, History News Network’te yayınlanan yazısında*, Hitler ile Donald Trump’ı kıyaslarken şunları söylüyor:
“Hitler’in canlı seyirci önündeki retorik saldırganlığı, siyasi tiyatroyu kullanışı ile Trump’ın dramaturjisi arasında açıkça paralellik var. Kalabalık mitingleri tekrar tekrar yayınlanan Trump, medyanın polemik performansını, ağır ithamlarını da canlı yayınlayacağını biliyor. Tıpkı Almanların, ucuz devlet imalatı radyolarından (Volksempfaenger VE 301) sadece rejim programlarını dinleyebileceğini bilen Hitler gibi. İkisi de siyaset tiyatrosunun önemini biliyordu.”

Ancak, ‘Donald, Adolf değil’ diye devam ediyor ve Nazilerin işgal ve soykırım dolu tarihindeki retoriğini şu örnekle hatırlatıyor:
“Bakın, işte dünyanın düşmanı, medeniyetlerin yıkıcısı, insanların arasındaki parazitler, Kaos’un oğlu, şeytanın vücut bulmuş hali, bozulmanın mayası, insanlığın dejenerasyonuna götüren şeytan…” (Josef Goebbels, Nüremberg, 1937).

Şimdilik hiç kimse Adolf değil belki ama tarih de bire bir tekerrürden ibaret değil. Ve ilki trajedi de olsa, ikincisi de henüz komik gelmiyor.

Ama kesin olan bir şey var: ‘Hayır’a savaş açan propaganda tiyatrosunun sonucunda sandıktan ‘hayır’ çıkması, gerçek bir zafer anlamına geliyor.

* http://historynewsnetwork.org/article/163943#sthash.ZZZjH6gf.dpuf

- Reklam -

SON HABERLER

Vali Yerlikaya ve İBB Başkanı İmamoğlu, Kağıthane’de çöken binayı inceledi

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Kağıthane'de binanın çökmesine ilişkin, "Yıkacağımız 31 nolu bina...

Vince dondurma asıp satırla keserek dağıttılar

Denizli'nin Merkezefendi ilçesinde yeni açılan dondurma dükkanında vinç yardımıyla havaya asılan 120...

Selfie çektiren goriller sosyal medyanın gündeminde

Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde, Virunga doğa parkında yaşayan iki goril kendilerini bebeklikten bu...

YSK’nin ‘İstanbul’ görüşmesi bugünlük sona erdi

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), AKP'nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerinin iptali ve yenilenmesi...

Artvin’de faşist saldırıya uğrayan öğrencilerden açıklama

Dilan ŞAHİNBAŞArtvin Çoruh Üniversitesi’nde (AÇÜ) 1 Mayıs’a...

Kılıçdaroğlu’ndan 23 Nisan mesajı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Meclisimizin kuruluş günü bizzat...

Cezaevinde seçimi kazanan muhtar mazbatasını aldı

İzmir'in Ödemiş ilçesinde tarihi eser kaçakçılığı soruşturması kapsamında tutuklu bulunduğu sırada 31...

Bahçeli: Kimse olayın azmettiricisi olarak bizi gösteremez

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Kılıçdaroğlu'na yönelik saldırı kabul edilemez niteliktedir....

İzmir merkezli IŞİD operasyonu: 5 tutuklama

İzmir merkezli 3 ilde IŞİD'e yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 12 zanlıdan...

Sonraki haber