Anasayfa SİYASET Hayır: Gülerek, güvenerek, güçlenerek

Hayır: Gülerek, güvenerek, güçlenerek

Meclis’te ‘sürpriz’ yaşanmadı, “bazı maddeler 330’un altında kalabilir” diye manipülasyon yapan yandaş kuklalarının sözüne itibar etmeyen herkes bu sonucu zaten bekliyordu. İktidar blokunun vekilleri başkanlığa evet diyerek yalnızca kendilerine değil parlamentonun haysiyetine de ağır bir darbe indirdiler. Anayasal normları ve teamülleri ayaklar altına almakla kalmayıp parlamenter sistemi savunmak isteyen vekillere sözlü ve fiziki saldırıda bulundular. Şurası şüphe götürmez ki şahidi olduğumuz süreç, Meclis tarihinin en hazin anlarından biri olarak kayda geçecek. Denizlerin idamına el kaldıranları, 12 Mart sonrasında anayasa budayanları, 12 Eylülcülerin Evren-sever anayasasına imza atanları nasıl unutmadıysak tek adam rejimini kurmak adına Meclis’e darbe indirenleri de unutmayacağız. Şu andan itibaren rejim değiştirme çabalarına set çekme görevi Türkiye halklarının sorumluluğunda.

Referanduma kadar olan süreçte iktidar blokunun izleyeceği stratejiyi ve başvuracağı taktikleri tespit edelim ki hangi adımları atacağımızı şimdiden planlayabilelim.

Sermaye ‘Evetçi’ mi?

Sermayenin medyası iktidarın referandumdaki koçbaşı. İktidar bloku sermayeye firesiz ‘evet’ dedirtmeyi amaçlıyor. OHAL ve “milli güvenlik” bahane edilerek grevlerin yasaklanması, sermaye lehine düzenlemeler yapılması, ihalelerde ‘dengelerin’ gözden geçirilmesi bundan. Büyük sermayenin kimi hukuksuzluklardan şikâyet etmek dışında alenen hayır yönünde tavır takınması şimdilik zor. Zira Saray’ın keyfiliğinden haz etmeseler de ‘alternatifi’ görmeden risk alamazlar. Orta ve küçük ölçekte sermaye için iktidarın ‘müjdelediği’ ekonomik önlemler ise makro ekonomide düzelmeye hizmet etmeyeceği için sonuç vermeyecek. Kepenk kapatmak mecburiyetindeki esnafın başkanlıktan heyecan duyması için bir nedeni yok. Başkanlık “refah ve kalkınma getirecek” propagandasının başarılı olması bu nedenle olası değil. İşsizlik rakamları, döviz kuru ortadayken mesaisini başkanlığa veren iktidar blokunun düştüğü çelişki bu süreçte toplumsal muhalefet tarafından sık sık vurgulanmalı.

‘Sağ Blok’ ne kadar sağlam?


Saray-AKP-MHP koalisyonu tüm sağı temsil ettiğini iddia ediyor ve sağ cenahın blok olarak ‘evet’ demesini hedefliyor. Fakat bu o kadar da kolay değil. Şimdiden Saadet Partisi hayır diyeceğini açıkladı; BBP tabanından hayır diyeceklerin çıkacağı muhakkak. MHP’nin ve AKP’nin, liberal tandanslı merkez sağdan devşirdiği seçmen kültürlenmesi ve refleksleri gereği referanduma kadar ‘arada bir yerde’ duracak. İktidar bloku sağ cenahı ikna etmek uğruna tehdit algısını arttıran her türlü beyanat ve manipülasyona hız vererek güvenlik kozunu yeniden oynamak isteyecek. 7 Haziran’dan sonra aynı masalı dinlemiştik hatırlarsınız, Kasım seçimlerinde buna inananlar da çıkmıştı. Ama o günden bu yana yaşadıklarımız ‘istikrar’ hikâyesinin ucu karanlık bir tünelden farksız olduğunun kanıtı

‘Hayır’ diyecekleri bölmek

İktidar bloku ‘evet’i garanti etmek için derin devlet kalıntılarına göz kırpacak. CHP tabanının fire vermesi olası görünmüyor. Ancak CHP ve HDP arasında ‘gayri milli’ bir ittifak varmış algısı yaratarak ulusalcı kesimin korkularına hitap etmek yeniden devrede. Bu nedenle CHP’nin ve HDP’nin tabanlarını diri ve pro-aktif tutması ve kendi müstakil kampanyalarını yürütmesi elzem.

AKP’nin bir diğer çabası HDP’li olmayan Kürt seçmenin evet demesini garantilemek. İslamcı söylemin üzerinde etkili olduğu Kürt grupları kolayca evet’e yönlendirebileceklerini düşünüyorlar. Ancak AKP’nin fiili koalisyon ortağının MHP olması işleri değiştirecek. Evet’in tek adam rejimi ile beraber yeni milliyetçi cepheye de verileceğini Kürt seçmene hatırlatmak öncelikler arasında olmalı.

Dönüm noktası

İktidar bloku çok gergin ve saldırgan bir biçimde bu süreci götürecek. Referandumda evet demezseniz kaos kapıda diyecekler. Halbuki kaos yeni rejimin göbek adıdır; tek adama teslimiyet, keyfiliğin norm haline gelmesidir. Biliyorlar ki başkanlık çantada keklik değil! Tüm baskılara ve tehditlere rağmen rejim değişikliğine hayır diyen kesimlerin gücü çok daha fazla. Kadınlar ve gençler büyük oranda tek adam rejimine karşı çünkü. Özgürlüğün “üçüncü köprü”, “Avrasya tüneli” olmadığını, uğruna mücadele edilen ve kazanılan bir şey olduğunu biliyorlar. Haziran direnişlerinde, forumlarda, mahalle meclislerinde, grevlerde özgürlük ve demokrasi için emek verdiler. İslamcılığın ve devlet şiddetinin kuşatmasına karşı laikliği ve yurttaşlığı savunacaklar. Meramını öfkeyle değil gülümseyerek, korku ile değil özgüvenle anlatacaklar. Hepimiz üzerimize düşeni yapacağız. Unutmayalım hayır bir cephe stratejisi değil, eşit ve özgür bir gelecek kurmanın ilk aşaması.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,494AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Altmış yedi (67) kişi!

Almanya’da, küçük bir kasaba, yaşlı ve emekli insanların oturduğu sevimli bir kafe…...

O irade var mı?

Yerel seçimler sonrasında kentler açısından yeni bir döneme giriliyor. Ankara, İstanbul, İzmir...

İran’dan ‘İngiltere’ye ait ikinci bir tankere alıkonuldu’ iddialarına yalanlama

İran, Hürmüz Boğazı'nda İngiltere'ye ait bir petrol tankerini daha alıkoyduğu yönündeki iddiaları...

Trump ‘Türkiye konusunda önemli hatalar yapıldı’ demişti, senatörlere toplantı davetiyesi gönderdi

ABD Başkanı Donald Trump'ın, Türkiye ve S-400 konusunu görüşmek üzere önde gelen...

Başak Demirtaş: Az önce ziyaretten çıktım, hepinize çok selamları vardı

HDP’nin önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın eşi Başak Demirtaş, Twitter...

Gazze sınırında İsrail saldırısı: 97 yaralı

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada Filistinlilerin Gazze-İsrail sınırında devam ettikleri Büyük...

İran Devrim Muhafızları: Hürmüz Boğazı’nda bir İngiliz tankerine el koyduk

Hürmüz Boğazı'nda seyir halinde olan İngiliz bayraklı Stena Impero isimli tankerle temas...

Erzincan’da gıda zehirlenmesi şüphesi: 21’i çocuk 56 kişi hastaneye kaldırıldı

Erzincan'da, gıda zehirlenmesi şüphesiyle 21'i çocuk 56 kişi tedavi altına alındı.

Güvenlik soruşturması bahanesiyle görevine son verildi

Şişli Meslek Yüksek Okulunda Mart ayından beri sözleşmeli olarak öğretim görevliliği...

Yapı Kredi Yayınları’ndan Evliyâ Çelebi’ye ‘Kürdistan’ sansürü

Yapı Kredi Yayınları, 17. yüzyılda Evliyâ Çelebi tarafından kaleme alınan 10 ciltlik Evliyâ...

Sonraki haber