Anasayfa YAŞAM Hayırlı cumalar

Hayırlı cumalar

Deutsche Welle Türkçe için her salı Bire Bir isimli programı hazırlayıp sunuyorum. Program Deutsche Welle Türkçe’nin YouTube kanalı üzerinden canlı yayınlanıyor, 1 saat sürüyor. Programın adından da anlaşılabileceği üzere yayında tek konuk oluyor ve konuğa ben sorular yöneltiyorum. Internet yayıncılığının televizyon yayıncılığından temel farklarından birisi; izleyici edilgen değil, tam aksi bir hayli aktif. Dolayısıyla konuğumuza izleyicilerden de pek çok soru yöneltiliyor.

İnternet yayıncılığında bir de görece bir özgürlük hissi var. İsteyen istediğini söyleyebiliyor; atmosfer ağır RTÜK denetimi ve siyasi-ekonomik menfaatlerin yönlendirdiği televizyon atmosferinden farklı.

Doğan Medya’nın satışı haberi ayyuka çıkınca, konuya ilişkin özel bir yayın yapma kararı aldık ve yayın günümüz olmayan perşembe günü BirGün yazarı da olan tecrübeli gazeteci Ayşenur Arslan’ı konuk ettik. Arslan aynı zamanda Doğan Grubu’nda da çeşitli pozisyonlarda çalışmış bir televizyoncu.


Arslan ile Türkiye’de medya, gazetecilik üzerine konuşurken, güncel siyaset ile ilgili de pek çok soru geldi. Arslan, güncele dair konuşurken, son dönemde hakikaten de bir anlamda moda olan “hayırlı cumalar” sözünü eleştirdi. Arslan bu konuyla ilgili kendi pozisyonunu da BirGün’deki köşesinde yazdı. Arslan: “Zamanın ruhu medyayı nasıl da etkiledi.. Örneğin kadın programı yapan kimi sunucular, daha yakın zaman öncesinde hiç tanık olmadığım biçimde ‘hayırlı cumalar’ demeye başladı. Bu konuda adeta yarışa girdi. Kaldı ki ‘bana göre’ cuma günü kutsal değildir. Ama öyle sanıyorlar, öyle konuşuyorlar” ifadelerini kullandı.

Yayının ardından tartışma kar topu gibi büyüdü, mesele ekranlarda tartışıldı, köşelerde yazıldı ve elbette ağır trol saldırısı başladı. Ağır küfür kıyamet artık alıştığımız kısmı; birtakım enteresan hesaplardan da bana da bol bol nispet dolu! “hayırlı cumalar” mesajı gönderildi. Arslan İslamı aşağıladı, cumayı hor gördü, Nevşin çanak tuttu, söylemi gırla gitti.

İktidar, yeni bir Cumhuriyet kurarken, alternatif bir geçmiş de yazıyor. Camilerin ahır yapıldığı, Kuran’ı Kerim’in yasaklandığı, insanların gizli namaz kılmak zorunda kaldığı gibi yalanları sıralıyor. Bu yaşanmamış geçmiş üzerine bir mağduriyet söylemi, bu söylem üzerine de bir baskı rejimi inşa ediliyor.

Kimse kusura bakmasın ama “hayırlı cumalar” da bu rejimin yeni kodlarından biri. Hayırlı cumalar, aslında cuma gününü kutsamaktan çok daha başka, daha katmanlı anlamlar içeriyor. Pek çok kişi, sosyal medyada cuma günleri, hayırlı cumayı kutlayarak, cumaya özel maniler paylaşarak, “ben de sizdenim” mesajı veriyor. Kusura bakmayın ama, “Hayırlı cumalar” bu yeni rejimin “salut”udur. Hayırlı cumalar, Yugoslavya’nın “pozdrav radni narode”si, Chavistaların kırmızı fuları, Kuzey Kore’nin begonyalarıdır.

- Reklam -

SON HABERLER

Bir Avrupa macerası

İnsan düşünüyor… Sercan İpekçioğlu, Ais Ezhel olarak Ankara’dan yola çıktığında bugünleri görebileceğini...

Çiftlik Bank sanıklarının yazışmaları ortaya çıktı

Çiftlik Bank davasının bir numaralı ismi, 'Tosun' lakaplı, firari sanık Mehmet Aydın...

Panasonic’ten Huawei kararı

ABD'nin yaptırım uygulamaya çalıştığı Çin firması Huawei'ye bu kez Panasonic'ten karar geldi.

Gösteri ve imaj

Geçen hafta da savaş üzerine yazmıştım, ne yazık ki bu hafta da...

İngiltere ve Hollanda’da AP oylaması başladı

İngiltere ve Hollanda’da, Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri için oy verme işlemi başladı.

Antalya’da prova yapan akrobat 12 metre yükseklikten düşerek hayatını kaybetti

Antalya Belek'te bir eğlence merkezinin bahçesindeki sirk çadırında akrobat ölümü yaşandı. 

Edebiyatın ve sosyolojinin ortak gücü sözcükler

TOLGA ARASEdebi eserleri yalnızca edebiyatla açıklamaya, anlamaya...

Ev dönüşüyor, atlaslar da

HIDIR ELİGÜZELSüreyyya Evren, Can Yayınları’ndan çıkan son...

Bodrum’da yine su borusu patladı

Bodrum'un Torba Mahallesi'nde patlayan su hattı paniğe ve zarara yol açtı. Torba,...

İktidar medyası: Canan Kaftancıoğlu’na 11 yıl hapis isteniyor

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nu sosyal medya paylaşımlarıyla hedef gösteren iktidar...

Sonraki haber