Anasayfa YAZARLAR Hayvan Gettoları

Hayvan Gettoları

Önce ölüler dışlandı. Tarihteki ilk gettolar mezarlıklardı. Ölülerini gömmeyi öğrenen insanlar, ölen yakınlarını evlerinin içine ya da en azından bahçelerine gömüyor, onlarla olan aile bağlarını muhafaza ediyorlardı. Bu ilişki giderek gevşedi. Ölülerin kullanım ve değişim değeri azaldı ve onlar giderek yalnızca birer anı halini aldı. Sonra şehirlerin dışına gömülmeye, hiç tanımadıkları ve belki de sevmedikleri diğer ölülerle birlikte kalmaya zorlandılar.

Ölüler insan toplumlarından ilk dışlananlardı. Daha sonra tarih boyunca yaşayanlar arasında dışlananlar oldu. Köleler, Siyahlar, Yahudiler ve işçiler yaşadıkları toplumların içerisinde ancak onlardan farklı alanlarda yaşamaya zorlandılar. Onların oluşturduğu gettolar insanlık tarihinin en kötü pratiklerine ve yaşam olanaklarına ev sahipliği yaptı.

Şehir hem medeniyet hem de toplumdan olan ve olmayanın net bir şekilde ayrıştığı mekanlar demekti. Medeniyetin iki önemli ayağından birisi arzuların bastırılması ya da yönetilmesi -ki yönetmek de baskılamanın bir türüydü- ikincisi kendinden olan ve olmayanın netleştirilmesiydi -yani ötekinin-. Bu ikisinin de görünür olduğu yerler şehirlerdi.

İlginizi çekebilir:  SGK nihayet açıkladı!

Nazi siyasetçisi Hinrich Lohse Yahudi gettolarıyla ilgili şunları söylüyordu: Yahudiler elden geldiğince, nüfusunun çoğunluğu Yahudi olan şehirlerde veya büyük şehirlerin böyle bölgelerinde toplanmalı. Gettolar oluşturulmalı ve Yahudilerin buraları terk etmesi yasaklanmalı. Gettolara ancak nüfusun geri kalanından artan ihtiyaç fazlası gıda ürünleri verilmeli. Asgari miktardan fazlası katiyen verilmemeli. Aynı kural başka mamuller için de geçerli olmalı.”

Gettolar toplumdan dışlanmışların yalnızca toplanma yeri değil aynı zamanda ölüme terk edilme yeriydi de. Modern iktidarın geleneksel iktidardan bir başka ayırıcı özelliği daha böylece ortaya çıkıyordu: Ölüme terk etme. Bu yeni cezalandırma biçimi ve öldürme pratiği yeniydi. Çünkü modern öncesi iktidarların en önemli özelliği doğrudan öldürebilmeleriydi. Oysa artık -Foucault’nun ortaya koyduğu gibi- yaşatma ya da ölüme terk etme pratikleri modern iktidarın yeni ayırıcı özellikleri olarak ortaya çıkmıştı.

İnsanın insan üzerinde uyguladığı şiddet toplumun ve devletin ortaya çıkmasını ve devamını sağlarken, insanın diğer türler üzerinde uyguladığı şiddet kültürün oluşumuna katkı sunuyordu. Bugün diğer türler insan tahakkümünün altındadır. Hinrich Lohse’un Yahudi gettoları için söylediği sözlere bakıldığında modern kent yaşamında insan türünün dışındaki canlılar için bu sözlerin geçerliliğini görmemek körlük. Sokak hayvanı diye kategorize edilen, aslında sadece, düz, sıradan, yaşamaya çalışan ve fakat bizim onları yerinden ettiğimiz hayvanlar artık gettolar halinde yaşamaya mecbur edilmiş durumdalar. “Ya getto ya ölüm” onlar için olağan bir slogan halini almış. Hayatta kalmalarıyla ölüme terkedilmeleri arasındaki ince çizgi üzerinde yalnızca vicdanlar duruyor.

Onlara yapılacak her türlü yardım gerekli olsa da, bu hayvan gettolarının varlığı, bir bütün olarak insanlık ayıbıdır. Onların asla dışarı çıkamayacakları ve karınlarını doyurabilmek için bir kaç vicdanlı insanın insafına terk edilmiş olmaları zulümdür. Zulüm yalnız insana yapılan değildir. Ve zulmün herhangi bir türüne sessiz kalıyorsanız hepsine sessiz kalmışsınız demektir.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,897AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Belediyelere AKP kıskacı

İsmail ARIAKP, belediyelerin kentsel dönüşümle ilgili bazı...

Hastane yolunda 19 kilometre: Hastalar yolda ölebilir

Kamu Özel Ortaklığı Projesi kapsamında Rönesans Holding tarafından yapılan Bursa Şehir Hastanesi’nin...

İBB’de skandal atamalar

AKP ve öncülü partilerin 25 yıl süreyle yönettiği İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde (İBB)...

Eserinizle övünün sistem sıfır çekti

Bir milyonu aşkın öğrencinin 139 bin kontenjan ayrılan liselere girmek için yarıştığı...

‘Kürt oyları blok halinde İmamoğlu’na gitti’

HDP 23 Haziran İstanbul seçimlerinin ardından Merkez Yürütme Kurulu’nu (MYK) topladı. Toplantıda,...

AKP serbest düşüşte

Ankara kulislerine yansıyan bilgilere göre AKP’de yaşanan hayal kırıklığının ardından ilk değerlendirmeler...

‘Hezimet’ yeter mi?

Başlıktaki soruyu cevaplamak için ise muhalefetin karşısında duran ‘şeyi’ kısaca tanımlamak yeterli...

Emek örgütleri ve sosyalistler: Mücadeleyi büyütelim

YSK darbesiyle yenilenen İstanbul seçimini CHP’li Ekrem İmamoğlu’nun ezici farkla kazanmasının yankıları...

Bir zihniyet kaybetti

İktidar 23 Haziran seçimi sonucundan ders çıkardı mı? Cevap basit: Hayır.

Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak

Dün pekçok insanın ağzından şu sözcüklerin döküldüğüne tanık oldum: “Bu kadarını da...

Sonraki haber