HAZİRAN'dan Kaftancıoğlu'na destek mesajı
14.01.2018 23:33 SİYASET

Birleşik HAZİRAN Hareketi, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanlığı görevine seçilen ve sonrasında hakkında soruşturma başlatılan Canan Kaftancıoğlu için bir dayanışma mesajı yayımladı.

Günlerdir yürütülen karalama kampanyasına ve Kaftancıoğlu hakkında başlatılan soruşturmaya dair Haziran tarafından yapılan yazılı açıklamada, Kaftancıoğlu'na destek vurgusu yapıldı.

"Majestelerine uygun bir muhalefet isteyen iktidar bloğu kaybetmiş, Canan’ın şahsında bu topraklarda kardeşçe, özgür ve eşit bir şekilde yaşanabileceğine inanan anlayış kazanmıştır. Öfkeleri, hep birlikte saldırmaları bundandır. Ancak bilinmelidir ki Canan Kaftancıoğlu yalnız değildir" cümlelerinin yer aldığı yazılı açıklama şöyle:

"AKP trolleri, havuz medyası ve karanlık Aydınlıkçılar bir kez daha aynı noktada buluştu.

Karalama kampanyasının hedefinde, CHP’nin yeni İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu var.

Canan Kaftancıoğlu sol değerlere inanan, hayatını hak mücadelelerine, faili meçhul cinayetlerin açığa çıkartılmasına adamış bir siyasetçidir.

Ne yapılmak istendiğinin farkındayız.

Majestelerine uygun bir muhalefet isteyen iktidar bloğu kaybetmiş, Canan’ın şahsında bu topraklarda kardeşçe, özgür ve eşit bir şekilde yaşanabileceğine inanan anlayış kazanmıştır. Öfkeleri, hep birlikte saldırmaları bundandır. Ancak bilinmelidir ki Canan Kaftancıoğlu yalnız değildir.

Onu tanıyanlar, onunla birlikte hayatı paylaşanlar olarak yanında olduğumuzu bildirir, üstlenmiş olduğu zor görevde kendisine başarılar dileriz.

Birleşik HAZİRAN Hareketi"

***

Ne olmuştu?

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında PKK ve DHKP-C propagandası, Türkiye Cumhuriyeti Devletini ve kurumlarını aşağılamak, Cumhurbaşkanına hakaret suçlarından soruşturma başlatılmıştı.

***

Canan Kaftancıoğlu kimdir?

Canan Kaftancıoğlu, 1972 yılında Ordu’da doğdu. 1995 yılında İstanbul Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. 1997 yılında İstanbul Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı’nda Adli Tıp ihtisasına başladı.

Türkiye İnsan Hakları Vakfı’nda (TiHV) vaka taraması yaparak ‘İşkence Olgularının Adli Tıbbi Değerlendirilmesi’ isimli teziyle ihtisasını tamamlayan Canan Kaftancıoğlu, 2011-2012 yılları arasında CHP İstanbul Basın, Kültür ve İletişimden sorumlu il başkan yardımcılığı, 2012-2014 yılları arasında il başkan vekilliği, basından sorumlu il başkan yardımcılığı görevlerini sürdürdü.