Anasayfa GÜNCEL Hazırlanmayan rapor!

Hazırlanmayan rapor!

EKİN AKYAZ [email protected]

Çorlu’daki 25 kişinin hayatını kaybettiği tren faciasında hayatını kaybedenlerin yakınları, bir yandan bilirkişi raporunu beklerken bir yandan da faciayı unutturmamakta kararlı. Aileler, facianın unutulmaması için, bugün kazanın meydana geldiği alanda bir tören düzenleyecek. İlk tören saat 15.00’te Çorlu Sarılar Köyü’nde yapılacak. Ardından saat 17.00’de facianın gerçekleştiği yere karanfil bırakılacak. Aileler facianın ardından yetkililerin herhangi bir girişimde bulunmamasından ve hukuki sürecin başlamadan tren kazasının unutulmasına tepkili.


Faciada 14 yaşındaki kızı Bihter Bilgin ile iki kız kardeşini ve altı aylık yeğenini kaybeden Zeliha Bilgin, “Kaybettiklerimiz anısına karanfil bırakacağız, şu anda ne durumda olduğumuzu anlatacağız, bu olayı unutturmayacağız” diyor.

Yaşadıklarını “Her sabah cehenneme uyanıyor, her akşam cehenneme yatıyoruz” diye özetleyen Bilgin, şunları dile getiriyor: “Bihter Bilgin’in annesiyim. Kazada 14 yaşında kızımı, iki kız kardeşimi ve bir yeğenimi kaybettim. 36 yaşındaki Emel Duman ile 30 yaşındaki Derya Kurtuluş ve altı aylık Beren Kurtuluş… Bununla beraber 21 hayat daha söndürüldü. Böyle bir anma töreni düzenlememizin tek sebebi, hiçbir şey olmamış gibi insanların hayatına devam edebilmesi… Biz yaşananların unutulmaması için elimizden geleni yapacağız.”
Bilgin, yaşananlara ‘doğal afet’ denilmesine tepki gösteriyor ve “6 Haziran’da bakım ihalesi yapıyor, kabul ediliyor. Ondan sonra devlet kasasında ödenek olmadığı için ihale iptal ediliyor. Bu nasıl mümkün olabilir. Yol bekçilerine ödenek ayrılmıyorsa bu resmen ihmaldir. Çığ düşer toprak kayar ama bu kadar ihmalle yaşanan bir facia doğal afet olamaz” ifadelerini kullanıyor.

‘Oktar haberi kadar değerimiz olmadı…’
Bilgin, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Bu insanların daha orada kanları kurumadan herkes hayatına devam edebiliyor. Acımızı beraber yaşamak, bu davaların daha hukuki süreci başlamadan unutulmasına engel olmak için çabalıyoruz. Biz burada bir kaza yaşanmadığını bir cinayet işlediğini düşünüyoruz. Bir Adnan Oktar’ın haberi kadar, menemen nasıl yapılır haberi kadar bizim değerimiz olmadı. Burada yaşları küçük çocuklar vardı, benim kızım, Oğuz Arda Sel, Gülce Dikmen, onun ablası… Sena Köse, Ahmet Can Alperen… Bunların hepsi o cinayette hayatını kaybetti.”

Zeliha Bilgin, bilirkişi raporunun yaklaşık 2 ay geçmesine rağmen hâlâ yayımlanmadığı dile getiriyor ve tren seferinin 48 saat içinde başladığını hatırlatıyor. Bilgin, sözlerine şöyle son veriyor: “5 kişi bilirkişi raporunu hazırlıyor. Hiçbir şekilde hayatını kaybedenlerin avukatları olay yerinde yoktu. 24 saat olay yerine girememe yasağı vardı. Orası mahşer yeri gibiydi. 48 saat içerisinde tren seferi nasıl başladı diye soruyoruz.”


- Reklam -

SON HABERLER

31 Mart’ta kim kime hesap kesecek?

AKP rejiminin Batı emperyalizmiyle çelişkisi büyük ölçüde S-400 krizinde düğümleniyor. Özellikle Avrupa,...

Muhalefete karşı medya

Ya da tersi; medyaya karşı muhalefet! Bu seçimde ilk...

Ağar’lar ve Başkaya’lar

Memleket ikinci sınıf bir korku filmi gibi, kötü karakterleri hiç yok olmuyor....

Yeni Zelandalı spikerler başını örterken

Yeni Zelanda’yı konuş konuş bitiremedik. Saldırının üzerine ayrıca, saldırıdan sonra Yeni Zelanda’nın...

Kütüphanecilik Haftamız kutlu olsun!

Bir önceki yıldı galiba, Kütüphanecilik Haftası için bir etkinliğe katılmıştık. Benim bildiğim,...

Seçim günü resmi tatil midir?

SORU: Ben bir otelde çalışıyorum, seçim günü de...

Denizli Acıpayam’da eğitime 2 gün ara verildi

Denizli'nin Acıpayam ilçesinde 20 Mart'ta meydana gelen 5,5 büyüklüğündeki depremin ardından artçı...

Türkiye 4-0 Moldova

Türkiye 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2020) Elemeleri H Grubu ikinci maçında Moldova'yı ağırladı.

Füsun Demirel’den Alper Taş’a destek

İsmi Beyoğlu Belediye Başkan adaylığına açıklandığı günden bu yana toplumun büyük ilgisiyle...

BM, AB ve birçok ülkeden ‘Golan Tepeleri’ tepkisi

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, ''GolanTepeleri'nin statüsü değişmedi ve BM'nin...