HDP AİHM’e gidiyor
20.04.2017 14:42 GÜNCEL
HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, YSK’nin referandumun iptaline ilişkin itirazlarını reddetmesinin ardından parti içinde yapılan görüşmeden konuyu AİHM’e taşıma kararı çıktığını anlattı. Yıldırım, “AGİT’in referandumdaki ihlaller konusunda itirazımızı güçlendiren nitelikte raporu var. Bu nedenle başvurumuzun reddedilmeyeceğini, AGİT raporunun da buna dayanak oluşturacağını düşünüyoruz” dedi

HÜSEYİN ŞİMŞEK

Halkların Demokratik Partisi (HDP) 16 Nisan halkoylamasında mühürsüz oy pusulalarının ve zarflarının kabul edilmesi kararını Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) taşıyacak. HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, BirGün’e yaptığı açıklamada referandumun iptali için Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) başvurularının reddedilmesinin ardından parti içinde yaptıkları görüşme sonucunda konuyu uluslararası yargıya taşıma kararı aldıklarını ifade etti.

16 Nisan’da Başkanlık sistemini içeren Anayasa değişikliği referandumunda YSK’nin mühürsüz oy pusulalarının ve zarfların kabul edilmesi kararının seçimin sonucunu etkilediğini ifade eden Yıldırım, “referandumun iptali” konusundaki başvuruların reddedilmesinin ardından AİHM yoluna başvuracaklarını belirtti.

“AGİT Raporu dayanak oluşturacak”

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 10’uncu maddesinde yer alan ifade özgürlüğü ve bu özgürlüğün yasayla korunması ile ilgili maddesinin açık bir şekilde ihlal edildiğini ifade eden Yıldırım, HDP’nin başvurusuna bile gerek kalmaksızın AGİT raporunun referandumun iptali için dayanak oluşturabileceğini söyledi. Yıldırım, “Avrupa Konseyi üyesi ülkelerin seçimlerini denetlemekten sorumlu olan AGİT’in referandumdaki ihlaller konusunda özellikle itirazımızı güçlendiren nitelikte raporu var. Bu nedenle başvurumuzun reddedilmeyeceğini, AGİT raporunun da buna dayanak oluşturacağını düşünüyoruz” dedi.