HDP'de Demirtaş'tan sonrası tartışılıyor
04.01.2018 11:51 SİYASET
HDP'de Selahattin Demirtaş'ın bırakmak istediği Eş Genel Başkanlık görevine gelmesi olası isimler konuşulmaya başlandı. Eş Genel Başkan Serpil Kemalbay'ın da görevi bırakacağı öne sürüldü

HÜSEYİN ŞİMŞEK

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 4 Kasım 2016 tarihinden beri tutulduğu Edirne Cezaevi’nden partisine Eş Genel Başkanlık görevini bırakmak istediğine ilişkin bir mektup gönderdi. Bugün Diyarbakır’da Eş Genel Başkan Serpil Kemalbay’ın okuyacağı mektupta Demirtaş, cezaevinde bulunması dolayısıyla partisinin “elini rahatlatmak” ve “daha rahat çalışma yapmasını sağlamak” için görevi bıraktığını duyuracak.

İki isim öne çıktı

Hafta başında partinin yetkili organlarına gönderilen bu mektup, MYK üyelerinin ve milletvekillerinin katılacağı basın toplantısında duyurulacak. Mektubun parti organlarına ulaşmasının ardından HDP’de Demirtaş’ın yerine geçecek isim de tartışılmaya başlandı.

Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş’ın yerine geçmesi olası isimler olarak Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen ve Diyarbakır eski Belediye Başkanı, Urfa Milletvekili Osman Baydemir'in isimleri öne çıktı.

"Kemalbay da bırakıyor" iddiası

Selahattin Demirtaş’ın Eş Genel Başkanlığa yeniden aday olmayacağını parti yönetimine iletilmesinin ardından Figen Yüksekdağ'ın yerine seçilen Eş Genel Başkan Serpil Kemalbay’ın da görevi bırakacağı öne sürüldü. Kemalbay’ın yerine geçmesi planlanan ismin ise henüz netleşmediği öğrenildi.