HDP'li Bilgen’den referandum değerlendirmesi
20.04.2017 16:03 SİYASET
HDP’nin tutuklu Eş Genel Başkan Yardımcısı Bilgen, 16 Nisan’da yapılan referandumu değerlendirdi: “Referandum sonucu, demokrasi mücadelesini genişletmek ve toplumsal barışı inşa etmek için önemli bir fırsat”

BirGün Ankara

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Kars Milletvekili Ayhan Bilgen, tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevi’nde referandum sonuçlarını değerlendirdi.

31 Ocak’ta tutuklanarak cezaevine gönderilen ve aynı zamanda bir dönem parti sözcülüğü görevini de yürüten Bilgen, 16 Nisan’da gerçekleştirilen tartışmalı halkoylaması sonrasında ortaya çıkan tablonun siyaseti toplumsallaştırmak, demokrasi mücadelesini genişletmek ve toplumsal barışı inşa etmek için önemli bir fırsat oluşturduğunu söyledi.

“Şer bildiğinizde hayır olması için”
Referandum sonrasında “Şer bildiğinizde hayır olması için eksikleri gidermeli ve önümüze bakmalıyız” diyen Bilgen, “Hayır için bir araya gelen iradenin statükoculuğa evirilmemesi ve mevcut fiili durumu savunma biçiminde sönümlenmemesi için başta Anayasa olmak üzere güçlü bir değişim hareketine öncülük edilmelidir” dedi.

“Ortak akıl ve vicdan”
Ötekileştiren ve dışlayan siyaset dilinin terk edilmesi gerektiğini dile getiren Bilgen, Silivri Cezaevi’nden gönderdiği mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Ortak akıl ve vicdanı tüm toplumsal zeminlerde örgütleyen bir yeni siyasi buluşmanın alternatif olarak toplumun önüne konulması gerekir. OHAL uygulamaları başta olmak üzere devam eden haksızlıklara, dış politikada yeni maceralara sürüklenmeye ve ekonomik kriz tehlikesine karşı etkili bir muhalefetin sergilenmesi yepyeni bir siyasi umudu ortaya çıkaracaktır. Eski ezber ve ön yargıların aşılması ile kamplaştırma ve gerilim siyasetinin boşa çıkarılması, siyasetin önündeki en önemli sorumluluktur.”