HDP'li Hüda Kaya, Habertürk’ün Afrin haberi manipülasyonunu Meclis'e taşıdı
30.03.2018 20:59 GÜNCEL

HDP Milletvekili Hüda Kaya, Habertürk TV'deki programda Afrinli vatandaşın 'ÖSO yağmaladı' sözlerinin 'YPG' diye çevrilmesini TBMM'ye taşıdı.

Habertürk TV Genel Müdürü Veyis Ateş’in Afrinlilerle yaptığı röportajların, kanalda yayınlanan “Afrin Özel” isimli programda maniple edilmesi, Özgür Suriye Ordusunun (ÖSO) Afrinlilere yönelik zulmü anlatılırken “ÖSO”nun “YPG” olarak tercüme edilmesi; TBMM’de gündeme geldi.

KAYA, MECLİS GENEL KURULU'NDA GÜNDEME GETİRDİ

Evrensel'in haberine göre, Meclis Genel Kurulunda konuşan HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, manipülasyonu “Afrinliler ‘ÖSO hırsızdır, teröristtir’ diyor, Habertürk, ‘YPG’ diye çeviriyor” diyerek anlattı.

"YALANI BİR KEZ DAHA GÖRDÜK"

Afrinlilerin ifadelerinin tercüme edilirken çarpıtıldığına dikkat çeken Kaya, “Hani hep diyoruz ya, yalanla güç, güç değildir; yalanla iktidar, iktidar olamaz; yalanla güç meşru olamaz. İşte bu videoda, bir kez daha yalanın nasıl kullanılır, pratik bir politika haline getirildiğini görmüş olduk” dedi.

"BU POLİTİKA ANCAK İNSANLARIMIZI BÖLER"

Kaya "Bunları yaparak iktidarın gücü güç olamaz, meşru olamaz. Bu politika ve söylemle ancak insanlarımızın arası bölünür, bölücü bir politika izlenir ve toplumumuz nefret toplumu haline gelir” diye konuştu.