Anasayfa SİYASET HDP: Referanduma karşı etkin bir muhalefetle 'Hayır' diyeceğiz

HDP: Referanduma karşı etkin bir muhalefetle ‘Hayır’ diyeceğiz

HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen başkanlık sistemi, referandum ve gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. Hukukun askıya alındığını belirten Bilgen, tek adam rejimine ve parti devletine karşı olduklarını ifade ederek, referandumun gerçekleşmesi halinde ülkeyi bekleyen durumu ise “Eğer referandumla da istediklerini yaparlarsa, seçime gitmeleri ve kaosu büyütme ihtimalleri çok fazladır. Çünkü kendilerinin de ifade ettiği gibi eğer durularsa ‘Sevr döneriz o yüzden saldırmak zorundayız’ anlayışıdır. Toplumun diğer kesimi olarak bizler, referandum karşısında çok açık, etkin ve güçlü bir muhalefetle “Hayır” kampanyası yürütmeyi düşünüyor. Çünkü ülkeyi yönetenlerin kişisel ikbal hırslarından birilerinin koruması gerekiyor” sözleriyle belirtti.

Kendilerine karşı bir algı oluşturulduğunu dile getiren Bilgen, “Türk Milliyetçilerinin ve Ulusalcıların sanki bizim AKP ile görüşmemiz varmış gibi oluşturdukları algı kimi AKP’liler tarafından fırsata çevrilmek isteniyor. Bunun devamı olarak, önümüzdeki günlerde yine milletvekillerimizi ve belediye başkanlarımızı serbest bırakmak gibi sembolik kimi adımlar da atılabilir. Ama bunları hepsi sandığa gidip “Hayır” vermemek yönündeki eğilimi güçlendirmek arayışıdır. Bütün bunlara karşı AKP’nin verebileceği hiçbir vaadin bizim açımızdan inandırıcı tarafı bulunmamaktadır, çünkü bizim için Türkiye’nin demokratikleşmesiyle Kürtlerin hakları arasında bir fark bulunmuyor” şeklinde konuştu.


Darbe rejiminin fiilen Türkiye’ye hakim olduğunu söyleyen Bilgen, “Başka güçlerde gelir sizin gücünüzün karşısında kendi güçlerini göstermek isteyebilir. Yapılmamış bir Milli Güvenlik Toplantı kararıyla OHAL uzatıldı, şimdi oradaki asker üyeler ya da Suriye’ye savaşa ölüme gönderilen asker bu yaşananlara nasıl bakıyor? Darbelerden medet umduğumuz için değil ama var olan yanlışlardan dönülmesi için bu hatırlatmaları yapmak zorundayız” ifadelerini kullandı.

CHP’nin birçok konuda iktidar partisi ile ortak hareket ettiğini savunan Bilgen, “CHP içerisinde birileri aslında başkanlık sisteminin kaçınılmaz olduğunu düşünürken, diğer taraftan da AKP ile bazı devlet birimleri tarafından Başkanlık olursa iki partili bir sistemin geleceğini ve bu başkanlık sistemi gelirse CHP’nin faydalanacağına dair ikna süreci işletiyor. Yani CHP’ye, ‘tamam siz karşı çıkın önleyebilirseniz önleyin önleyemezseniz de zaten iki partili sistem olacak ve böyle olursa Kürtler de mecbur size oy verir’ gibi propaganda yapılıyor. Dolayısıyla CHP de elinde sonunda Kürtler bana mahkum olacak tavrıyla yaklaşarak, Suriye politikasında milletvekillerinin tutuklanmasında AKP ile ortak hareket edebiliyor” dedi.

- Reklam -

SON HABERLER

Avustralya’da seçimi koalisyon kazandı

Avustralya'daki genel seçimleri, iktidardaki Başbakan Scott Morrison liderliğindeki Liberal-Ulusal Parti koalisyonu kazandı.

Venezuelalı askerlerden ABD’ye mesaj

Venezuelalı askerler, Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun başkanlığındaki bağlılık yürüyüşü sırasında ABD’yi uyararak,...

Manchester City sezonu 3 kupayla tamamladı

İngiltere Federasyon Kupası finalinde Manchester City, Watford'u 6-0 mağlup ederek şampiyon oldu.

Fırtına pes etmez

Trabzonspor ile Beşiktaş arasındaki maçın sonucu takımların ligdeki sıralamalarına etki etmeyecek olsa...

Avusturya erken seçime gidiyor

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, aşırı sağcı parti FPÖ (Avusturya Özgürlük Partisi) ile...

Kılıçdaroğlu’ndan 19 Mayıs paylaşımı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "19 Mayıs'ın 100....

İstiklal Caddesi’nde arı paniği

İstiklal Caddesi üzerinde bulunan bir mağazanın tabelasının altında yeni üreyen arılar paniğe...

Yeni askerlik sistemine ilişkin teklife son şekli verildi

Yeni askerlik sistemi teklifi önümüzdeki hafta Meclis'e sunulacak.

İBB, ABD’den getirilen yönetmene 5 dakikalık video için 6 milyon TL vermiş

Yeniçağ yazarı Murat Ağırel, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 15 Temmuz günü Boğaziçi Köprüsü'nde...

Bahçeli’den 19 Mayıs pozu

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor...

Sonraki haber