Hedef gösterilen öğretmen görevden uzaklaştırıldı: MEB’i Akit mi yönetiyor?

Akit gazetesinin hedef gösterdiği ilahiyatçı yazar Cemil Kılıç, Rami Atatürk Anadolu Lisesi’ndeki görevinden uzaklaştırıldı. Kararın, Akit’te kendisini hedef alan yazıdan hemen sonra alındığına dikkat çeken Kılıç, “Bundan sonra beni ne bekliyor?" diye sordu

İlahiyatçı yazar Cemil Kılıç, gerici ve provokatif haberleriyle bilinen Yeni Akit’in hedef göstermesinin ardından görev yaptığı okuldan uzaklaştırıldı. İstanbul Rami Atatürk Anadolu Lisesi’ndeki görevinden Milli Eğitim Bakanlığı kararıyla uzaklaştırılan Kılıç, BirGün’e konuştu. Uzaklaştırma kararının Akit’te dün çıkan haberin hemen ardından alındığına dikkati çeken Kılıç, “Bakanlığı Akit gazetesi mi yönetiyor?” diye sordu.

Yaptığı çalışmaların ve dini alanlardaki görüşleri ile kitaplarının dinci medyayı rahatsız ettiğini belirten Kılıç, “Tarikatlar ve cemaatçi yapılar uzun süredir benden rahatsızdı. Beni susturmak istediler, ekonomik anlamda çökertmek istediler ve bunun neticesinde görevime son verildi” diye konuştu. Kılıç, Akit’in insanları sürekli hedef gösterdiğine ve bunlardan bazılarının hayatlarının tehlikeye girdiğine dikkati çeken Kılıç, “Bundan sonra beni ne bekliyor?” sorusunu yöneltti.

‘tepki göstermeliyiz’

Kılıç, MEB’in Akit’in haberinden hemen sonra hızla karar almasının şaşırtıcı olduğunu ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Cumhuriyetçi, laik, seküler, demokrat kesime seslenmek istiyorum. Bu yaşananlara hep beraber üzülmeli ve gerekli toplumsal refleksi hep beraber göstermeliyiz. Ben Cumhuriyet değerlerine ve laikliğe sahip çıktım, çıkmaya da devam edeceğim.”

***

Hedef tahtasına oturtuldu

2017 yılında, “Atatürkçü, Cumhuriyetçi İlahiyatçılar” adıyla kurulan oluşuma öncülük eden Kılıç, Eğitim İş Sendikası ve Atatürkçü Düşünce Derneği’nde çeşitli görevler aldı. Kılıç, “Günümüz Türkiye’sinde ateistler, Müslümanlara göre Kurana daha uygun ve daha ahlaklı yaşıyor” sözlerinin ardından gerici medya tarafından hedef tahtasına oturtuldu.

‘Sözde öğretmen’

Yandaş Akit gazetesi, İlahiyatçı Cemil Kılıç hakkında birçok defa, “Din karşıtı o öğretmen hala görevde” haberleri yaptı. Provokatif yayınlarıyla bilinen iktidara yakın gazetenin haberinde şu ifadeler kullanıldı:

“Millet ve maneviyat düşmanları, kamu kurumlarında yuvalanmaya devam ediyor. İslam karşıtı paylaşımlarda bulunan, imam hatipleri terörle özdeşleştiren Mustafa Cemil Kılıç adlı sözde öğretmenin, MEB kadrosunda barındırılarak Rami Atatürk Anadolu Lisesi’nde zehir saçmaya devam ettiği belirlendi. Kılıç’ın, MEB’in talimatlarını çiğneyerek sınıfında öğrencilere zorla Öğrenci Andı okuttuğu tespit edildi.

BİZİ TAKİP EDİN

360,152BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,088,325TakipçiTakip Et
7,983AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL