Anasayfa DÜNYA "Nitelikli sağlık hizmeti için mücadeleye devam edeceğiz"

“Nitelikli sağlık hizmeti için mücadeleye devam edeceğiz”

14 Mart Tıp Bayramı töreninde konuşan İzmir Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Funda Barlık Obuz, "Nitelikli sağlık hizmeti için mücadeleye devam edeceğiz" dedi.

AHSEN DEMİRCİOĞLU

İzmir’de Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi Yunus Emre Konferans Salonu’nda 14 Mart Tıp Bayramı töreni gerçekleştirildi. Törene Ege Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi, İzmir Ekonomi Üniversitesi ve İzmir Demokrasi Üniversitesi dekanları katıldı. Törenin açılış konuşmasını İzmir Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Funda Barlık Obuz yaptı.

Tıbbiyelilerin emperyalist işgale karşı direnme iradesini ortaya koymalarının 100. yıl dönümünde Obuz, “Bu topraklarda hekimler her zaman ülke sorunlarına duyarlı; her zaman bilimden, aydınlanmadan, laiklikten; her zaman bağımsızlıktan, barıştan ve özgürlükten yana oldular. Hiçbir şeye sessiz kalmadılar. Bulaşıcı hastalıklara karşı nefer, deprem mağdurlarına şifa oldular. Doğanın talanına, nükleer santrallere karşı durdular. Her zaman iyi hekimlik ve insan haklarından yana oldular. Etik ve deontolojik değerleri korumaktan vazgeçmediler. Sağlıkta yaşanan sorun ve yetersizliklerin ülkedeki yönetim anlayışından, önceliklerinden, tercihlerinden ayrı düşünülemeyeceğini savundular” dedi.

“İhraç edilen sağlık çalışanları işlerine dönmelidir”

Olağanüstü hal döneminde yaklaşık dört bin hekim kamudan ihraç edildiğinin altını çizen Obuz, “Sağlık alanında yönetim kadrosu dışında gerekmeyen güvenlik soruşturmaları kurum değiştirirken iş güvencesini ortadan kaldırırken göreve yeni başlayacak pek çok meslektaşımızın kamuda istihdamını engellemektedir. Ne yazık ki, nitelikli pek çok meslektaşımızın Türkiye dışına göçüne tanık olmaktayız. Türkiye dışına beyin göçünü engellemek üzere getirilmiş mecburi hizmet uygulamalarının şimdi kendilerinin beyin göçüne neden olması kabul edilemez. Bu düzenlemeler derhal kaldırılmalı, haklarında yargılanma ile kesinleşmiş suç bulunmamış kamudan ihraç edilen sağlık çalışanları işlerine dönmelidir” şeklinde konuştu.

Ekonomik kriz nedeniyle hastanelerin faaliyetlerini sürdürmekte güçlük yaşadığını belirten Obuz, sözlerine şöyle devam etti:

“Kamu üniversiteleri büyük bir borç yükü altındadır. Borçların büyük bölümü ilaç, tıbbı sarf malzemesi ve laboratuvar giderlerinden oluşmaktadır. Ödeme süreleri 3-4 yılı bulabilmektedir. SGK’nın 10 yıldır SUT fiyatlarını değiştirmemesi, üniversite hastanelerine zor ve tedavisi maliyetli hastaların gönderilmesine karşın, SUT’a göre sorunsuz hastalarla aynı fiyatın ödenmesi eşitsiz bir durum yaratmış, hastanelerin açık vermesinde önemli bir rol oynamıştır.”

Obuz konuşmasına son verirken hekimlerin 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutlayıp, “Biz hekimler halkın sağlık hakkını savunurken, barışın egemen olduğu, özgür, adil, demokratik bir ülkede yaşama isteğimiz de güçleniyor. Akıldan ve bilimden yana olma tutumumuzu dün olduğu gibi, bugün ve yarın da sürdüreceğiz. İnsanca çalışma koşulları, çalışırken ve emeklilikte insanca ücret, iş ve gelir güvencesi, mesleki bağımsızlık, eşit, ulaşılabilir ve nitelikli sağlık hizmeti için mücadeleye devam edeceğiz” dedi.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,658AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Temelli açıkladı: HDP, 23 Haziran’da hangi adayı destekleyecek?

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, İstanbul Büyükşehir Belediye...

İmamoğlu ile Yıldırım canlı yayında karşı karşıya

Türkiye'nin günlerdir merakla beklediği Ekrem İmamoğlu-Binali Yıldırım canlı...

Üniversite sınavı soru kitapçıkları ve cevap anahtarı yayınlandı

Yükseköğretim Kurumları Sınavı oturumları TYT, AYT ve YDT'nin soru kitapçıkları ile cevap...

Bodrum’da uçağın lastiği patladı, hava trafiği durdu

Milas Bodrum Havalimanı'na iniş yapan özel bir jetin lastiğinin patlaması sonucu pistte...

Mansur Yavaş’tan İmamoğlu’na destek

Yüksek Seçim Kurulu’nun iptal kararı sonucu 23 Haziran’da yenilenecek olan İstanbul Büyükşehir...

Aziz Yıldırım’dan Ali Koç’a mektup

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç'un bugün yapılan olağan mali genel kurul toplantısında...

THY uçağında panik olan yolcu kokpite saldırdı

Türk Hava Yolları’nın Cumartesi geceki İstanbul-Hartum seferini yapan Boeing 737-900ER tipi yolcu...

İstanbul’da bir hastane karantinaya alındı

Sultangazi'deki Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin Çocuk Acil servisinde tedavi gören Afgan...

ABD: Husiler insansız hava aracımızı düşürdü

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), MQ-9 Reaper tipi insansız hava araçlarının (İHA)...

Pompeo: ABD, İran ile savaş istemiyor

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İran'ın Umman Körfezi'ndeki tanker saldırılarının arkasında olduğu...

Sonraki haber