Anasayfa DÜNYA "Nitelikli sağlık hizmeti için mücadeleye devam edeceğiz"

“Nitelikli sağlık hizmeti için mücadeleye devam edeceğiz”

14 Mart Tıp Bayramı töreninde konuşan İzmir Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Funda Barlık Obuz, "Nitelikli sağlık hizmeti için mücadeleye devam edeceğiz" dedi.

AHSEN DEMİRCİOĞLU

İzmir’de Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi Yunus Emre Konferans Salonu’nda 14 Mart Tıp Bayramı töreni gerçekleştirildi. Törene Ege Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi, İzmir Ekonomi Üniversitesi ve İzmir Demokrasi Üniversitesi dekanları katıldı. Törenin açılış konuşmasını İzmir Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Funda Barlık Obuz yaptı.

Tıbbiyelilerin emperyalist işgale karşı direnme iradesini ortaya koymalarının 100. yıl dönümünde Obuz, “Bu topraklarda hekimler her zaman ülke sorunlarına duyarlı; her zaman bilimden, aydınlanmadan, laiklikten; her zaman bağımsızlıktan, barıştan ve özgürlükten yana oldular. Hiçbir şeye sessiz kalmadılar. Bulaşıcı hastalıklara karşı nefer, deprem mağdurlarına şifa oldular. Doğanın talanına, nükleer santrallere karşı durdular. Her zaman iyi hekimlik ve insan haklarından yana oldular. Etik ve deontolojik değerleri korumaktan vazgeçmediler. Sağlıkta yaşanan sorun ve yetersizliklerin ülkedeki yönetim anlayışından, önceliklerinden, tercihlerinden ayrı düşünülemeyeceğini savundular” dedi.

“İhraç edilen sağlık çalışanları işlerine dönmelidir”

Olağanüstü hal döneminde yaklaşık dört bin hekim kamudan ihraç edildiğinin altını çizen Obuz, “Sağlık alanında yönetim kadrosu dışında gerekmeyen güvenlik soruşturmaları kurum değiştirirken iş güvencesini ortadan kaldırırken göreve yeni başlayacak pek çok meslektaşımızın kamuda istihdamını engellemektedir. Ne yazık ki, nitelikli pek çok meslektaşımızın Türkiye dışına göçüne tanık olmaktayız. Türkiye dışına beyin göçünü engellemek üzere getirilmiş mecburi hizmet uygulamalarının şimdi kendilerinin beyin göçüne neden olması kabul edilemez. Bu düzenlemeler derhal kaldırılmalı, haklarında yargılanma ile kesinleşmiş suç bulunmamış kamudan ihraç edilen sağlık çalışanları işlerine dönmelidir” şeklinde konuştu.

Ekonomik kriz nedeniyle hastanelerin faaliyetlerini sürdürmekte güçlük yaşadığını belirten Obuz, sözlerine şöyle devam etti:

“Kamu üniversiteleri büyük bir borç yükü altındadır. Borçların büyük bölümü ilaç, tıbbı sarf malzemesi ve laboratuvar giderlerinden oluşmaktadır. Ödeme süreleri 3-4 yılı bulabilmektedir. SGK’nın 10 yıldır SUT fiyatlarını değiştirmemesi, üniversite hastanelerine zor ve tedavisi maliyetli hastaların gönderilmesine karşın, SUT’a göre sorunsuz hastalarla aynı fiyatın ödenmesi eşitsiz bir durum yaratmış, hastanelerin açık vermesinde önemli bir rol oynamıştır.”

Obuz konuşmasına son verirken hekimlerin 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutlayıp, “Biz hekimler halkın sağlık hakkını savunurken, barışın egemen olduğu, özgür, adil, demokratik bir ülkede yaşama isteğimiz de güçleniyor. Akıldan ve bilimden yana olma tutumumuzu dün olduğu gibi, bugün ve yarın da sürdüreceğiz. İnsanca çalışma koşulları, çalışırken ve emeklilikte insanca ücret, iş ve gelir güvencesi, mesleki bağımsızlık, eşit, ulaşılabilir ve nitelikli sağlık hizmeti için mücadeleye devam edeceğiz” dedi.

- Reklam -

SON HABERLER

Erdoğan: Bizim trenden inenler bir daha bu trene binemeyecekler

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Adıyaman'da düzenlenen mitingde konuştu....

ABD’den F-35 açıklaması

ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan, Türkiye'nin F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Programı'nda...

Sonar Araştırma Başkanı anket sonuçlarını açıkladı

Sonar Araştırma Başkanı Hakan Bayrakçı, 31 Mart yerel seçim anket sonuçlarını paylaştı.

Kılıçdaroğlu: Oylarımızı bölmeyeceğiz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Şişli'de düzenlenen mitinge katıldı. Burada konuşan Kılıçdaroğlu,...

Cezayir’de ordu Cumhurbaşkanı Buteflika’nın istifasını istedi

Cezayir Genelkurmay Başkanı, cumhurbaşkanı makamının boşaltılmasını öngören Anayasa'nın 102'nci maddesinin uygulanmasını istedi.

AP onayladı: Yaz saati uygulaması kaldırılıyor

Avrupa Parlamentosu (AP), üye ülkelerde yaz ve kış aylarında saat değişikliği yapılmasına son verilmesine ilişkin...

Karlov suikastı davasında 2 sanık tahliye edildi

Rusya Federasyonu'nun Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un öldürülmesine ilişkin, Fetullah Gülen'in de aralarında ...

İstanbul Valiliği: Hafta sonu nüfus müdürlükleri açık olacak

İstanbul Valiliği il ve ilçe nüfus müdürlüklerinin seçim nedeniyle hafta sonu 8.30-17.00...

Fikret Orman’dan yeni hoca açıklaması

Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, Şenol Güneş'in sezon sonunda milli takımın başına...

Çocukların oynadığı tüfek ateş aldı: 2 yaralı

Ankara'da bir çocuk, babasına ait tüfekle oynarken silahın ateş alması sonucu iki arkadaşını...

Sonraki haber