Helin Palandöken davası öncesi açıklama: Bizim acımız son olsun. Katil en ağır cezaya çarptırılısın

Pendik’te lise öğrencisi Helin Palandöken’in silahla öldürülmesine ilişkin görülen ilk duruşma öncesi Kartal’daki Anadolu Adalet Sarayı önünde protesto eylemi düzenlendi.

“Kadın Meclisleri” üyelerince, adliyenin C Blok önünde yapılan açıklamaya yaklaşık 100 kişi katıldı. Grubun arasında, ölen lise öğrencisi Palandöken’in babası Nihat Palandöken, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi ve CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal da yer aldı. Baba Palandöken, “Bizim acımız son olsun. Katil en ağır cezaya çarptırılısın. Bunu herkes istiyor. Mahkemede çıkacak kararın tüm ülke insanlığına örnek olmasını istiyoruz” dedi.


Bireysel silahlanma ve erkek şiddetine kurban verdikleri Helin Palandöken için burada olduklarını belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı İlgezdi de, lise öğrencisi Palandöken’in bu şiddete maruz kalan tek mağdur kadın olmadığını hatırlattı. İlgezdi, “Daha katili ceza almadan en az o günden bugüne 100 kadınımızı daha kurban verdik. Biz bunu biliyoruz” ifadelerini kullandı.

Tanal da yaptığı açıklama, “Kadına yönelik şiddete karşı dik durmak, mücadele etmek her insanın, her adalet arayışçısının görevidir. Kadına karşı şiddete dur demek için yaşamı savunmalıyız. Medeni Kanunumuzun kabul edilişinin yıl dönümü olması sebebiyle iktidara sesleniyorum; kadınlara yönelik şiddetten dolayı meclise vermiş olduğumuz kanun teklifinde, hiçbir indirimden yararlanmasın bu caniler. Bunu bir an önce yasalaştıralım. Kadın cinayetlerini durduralım. Helin’e adalet istiyoruz” şeklinde konuştu.

Grup yapılan açıklamaların ardından duruşmanın yapılacağı Anadolu 1. Ağır Ceza Mahkemesi salonuna geçti.

MAHKEMEYE YANLIŞ SANIK GETİRİLDİ

Pendik’te lise öğrencisi 17 yaşındaki Helin Palandöken’in öldürülmesiyle ilgili davanın ilk duruşmasına sanık Mustafa Yetgin yerine gasp suçundan tutuklu bulunan Mustafa Yetkin getirildi.

Helin Palandöken’in öldüğü Cemil Yıldız (17) ve Deniz Morsümbül’ü (18) yaralandığı saldırıyla ilgili ilk duruşma bugün görüldü. Kartal’daki Anadolu Adliye Sarayı’nda bulunan Anadolu 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya Maltepe Cezaevi’nde tutuklu bulunan sanık Mustafa Yetgin (21)’in getirilmesi beklenirken, aynı cezaevinde gasp suçundan tutuklu bulunan Mustafa Yetkin’in getirildiği ortaya çıktı.

Mustafa Yetgin hakkında, “Tasarlayarak kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet, “Kasten öldürmeye teşebbüs”, “Kasten silahla yaralama”, “İşyerinde silahla yağma”, “Ölümle tehdit”, “Genel güvenliği silahla kasten tehlikeye sokma” suçlarından da 21 yıl 6 aydan 39 yıl 6 aya kadar hapis cezası isteniyor.

(DHA)

BİZİ TAKİP EDİN

358,993BeğenilerBeğen
54,849TakipçiTakip Et
1,080,279TakipçiTakip Et
7,403AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL