Helin Palandöken'i öldüren şahsa ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi
05.07.2018 17:14 GÜNCEL

İstanbul Pendik'te lise öğrencisi Helin Palandöken 'i öldürdüğü gerekçesiyle yargılanan Mustafa Yetgin'in cezası belli oldu.​

Helin Palandöken'i öldürdüğü gerekçesiyle yargılanan Mustafa Yetgin, "Tasarlayarak çocuğu kasten öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı, Yetgin'in cezasında indirim uygulanmadı.

Mustafa Yetgin'i araçla olay yerine götüren tutuksuz sanık Halis Can Dağarslan ise beraat etti.

HELİN'İN BABASI VE AVUKATI DURUŞMA SONRASI BASIN AÇIKLAMASI YAPTI

Helin Palandöken'in babası ve Avukatı duruşma sonrası basın açıklaması yaptı. Bu davanın çok önemli bir dava olduğunu söyleyen Avukat Emrah Daylan, "Helin'in duruşması bizim için çok özel bir duruşmaydı. Türkiye'deki kadınlar için de çok önemli bir duruşmaydı. Kızlarımız, kadınlarımız, çocuklarımız için artık iyi hal indirimi uygulanmasın istiyorduk. Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası geldi. Bu bizim için çok özel bir ceza. Bu artık emsal olacak bir karar. Çok ciddi bir karar. Çok ciddi bir ceza verildi. Emsal teşkil edecek bir karardı" dedi.

NİHAT PALANDÖKEN: İYİ CEZA ALDI, SEVİNDİK

Helin Palandöken'in babası Nihat Palandöken ise, "Ağırlaştırılmış ceza almasıydı, iyi hal indirimi almamasıydı. Tek hedefimiz caydırıcı ceza idi. Türkiye'ye örnek olacak bir ceza lazımdı. Biz o cezayı yakaladık ama tabii ki, içimiz soğumaz. Evladımız gitti, her zaman, her yerde onun izi vardır. Ama iyi ceza aldı, sevindik. Az da olsa ferahladım" dedi.

NİHAT PALANDÖKEN EYLÜL VE LEYLA'NIN FOTOĞRAFLARINI TAŞIDI

Açıklamadan sonra Leyla Aydemir ve Eylül Yağlıkara'nın fotoğraflarını eline alan Nihat Palandöken, "İşte bu çocuklar ölmesin. Hadi benim kızım aşıktı, bu kız daha süt emiyordu" dedi.

NE OLMUŞTU?

Pendik’te 21 yaşındaki Mustafa Yetgin, 13 Ekim’de 17 yaşındaki Helin Palandöken, Cemil Yıldız ve Deniz Morsümbül’e pompalı tüfekle ateş etmişti.

Olayda Palandöken hayatını kaybederken, Yıldız ile Morsümbül yaralanmıştı.

Yetgin, daha sonra Pendik İstanbul Ticaret Odası Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi’ne kaçmış, intihar etmek isterken yakalanmıştı. Saldırgan tutuklanmıştı.

Helin Palandöken'in katili Mustafa Yetgin ve arkadaşının yargılanmasına başlandı Helin Palandöken'in katili Mustafa Yetgin ve arkadaşının yargılanmasına başlandı