Helsinki görüşmesinin ardından Putin ve Trump'tan açıklama
16.07.2018 18:21 DÜNYA

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ABD Başkanı Donald Trump arasında Helsinki'de gerçekleşen görüşme sona erdi. Putin, görüşmeyle ilgili olarak "Çok başarılı ve faydalı oldu" ifadelerini kullandı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD Başkanı Donald Trump'la düzenlediği ortak basın toplantısında Soğuk Savaş'ın çok uzun süre önce sona erdiğini, ikili ilişkilerdeki zorluklar için objektif bir gerekçe bulunmadığını söyledi.

Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de liderler arasında yapılan ilk kapsamlı görüşmenin ardından gerçekleştirilen ortak basın toplantısında konuşan Putin, ikili ilişkileri ve uluslararası gündemdeki konuları ele aldıklarını belirterek, "Soğuk Savaş çok uzun süre önce sona erdi. Dünyadaki durum ciddi biçimde değişti. İkili ilişkilerdeki zorluklar için objektif bir gerekçe bulunmuyor" dedi.

İki ülke arasındaki ticari ilişkilere de değinen Putin, "Başkan Trump ile Rus ve amerikan ticaretinin en önemli isimlerini bir araya getirmek konusunda hemfikir olduk" ifadelerini kullandı.

Putin ayrıca, Rusya'nın ABD seçimlerine müdahale ettiği iddialarıyla ilgili olarak da "Rusya hiçbir zaman Amerika'nın iç işlerine karışmamıştır ve asla karışmayacaktır. Bu konuda spesifik bir materyal varsa bunları birlikte incelemeye hazırız" dedi.

'GOLAN TEPELERİ'NDEKİ DURUM 1974 TARİHLİ ANLAŞMAYA UYGUN HALE GETİRİLMELİ'

Suriye'deki gelişmeleri istişare ettiklerini kaydeden Putin, Golan Tepeleri'ndeki durumun 1974'te İsrail ve Suriye arasında yapılan anlaşmaya uygun hale getirilmesi çağrısında bulundu.

Putin, Rusya ve ABD'nin Suriye'de çözümün liderliğini üstlenebileceğini söyleyerek, "Suriye'de barış ve uzlaşının tesis edilmesi görevinin yerine getirilmesi iki ülke arasındaki ortak başarılı çalışmanın örneği olabilir" dedi.

TRUMP: PUTİN İLE VERİMLİ DİYALOĞUMUZ ÇOK İYİ GEÇTİ

Helsinki zirvesinin ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile birlikte ortak basın toplantısı düzenleyen ABD Başkanı Donald Trump, ''Anlaşmazlık olan konuları detaylı olarak konuştuk, verimli diyaloğumuz çok iyi geçti'' dedi.

Trump, Putin'le görüşmelerinde sorunların ancak birbirini muhatap alma ve diplomasi ile çözülebileceğini teyit ettiklerini belirtti.

ABD-Rusya ilişkilerinin hiç olmadığı kadar kötü olduğunu, ama 4 saat önce zirveye girmeleriyle bunun değiştiğini dile getirdi.

ABD başkanlık seçimlerine Rusya'nın müdahalesi iddiasının Demokrat Parti'nin komplosu olduğunu savunan Trump, konuyu Putin'e doğrudan açtığını, Rusya liderinin bu konuda ilginç bir fikri olduğunu aktardı.

Rusya ile işbirliğinin yüz binlerce hayatı kurtarma potansiyeli bulunduğunu vurgulayan Trump, Helsinki zirvesinin Rusya ile güçlü diyalog için sadece başlangıç olduğunu belirtti. Gelecekte Putin'le daha sık görüşmeyi temenni etti.

Soru-cevap kısmında İtar Tass muhabiri Trump'a Avrupa turunda enerji konusundaki mesajlarını ve Putin'i rakip diye nitelemesini sordu.

Putin'in iyi bir rakip olduğunu ve bunun bir iltifat olduğunu söyleyen Trump, Almanya'nın Rusya ile Kuzey Akımı 2 projesini Başbakan Angela Merkel ile güçlü bir dille konuştuğunu ve ABD'nin enerji alanında artık çok büyük bir rakip olduğunu dile getirdi.

Trump'a Rusya ile ilişkilerin kötü olmasından ABD'nin aptallığının sorumlu olduğuna dair tweetinin hatırlatılması üzerine ABD Başkanı ilişkilerin kötü olmasından her iki ülkeyi de sorumlu tuttuğunu, her iki tarafın da hatalar yaptığını, seçimlere Rusya müdahalesi soruşturmasının bir felaket olduğunu, Rusya ile gizli anlaşma olmadığını, bunun böyle olduğunu aslında herkesin bildiğini belirtti. Hillary Clinton'ı adil şekilde yendiğini vurguladı.

Buna niye kimsenin inanmadığı sorusu üzerine Trump Demokratların seçimi kaybettiğini, Cumhuriyetçilerin iyi mücadele ettiğini ve muhteşem iş çıkadığını vurguladı.

PUTİN'DEN TRUMP'A FUTBOL TOPLU YANIT

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD Başkanı Donald Trump'a, yanında getirdiği bir futbol topuyla esprili bir yanıt verdi.

Trump, Suriye konusunda bir soruda topun Rusya tarafında olduğunun söylenmesi üzerine, Putin, yanında getirdiği Dünya Kupası’nda kullanılmış bir futbol topunu Trump'a uzatarak, "Artık top sizde" dedi.

Trump ise topu alarak oğlu Baron'a vereceğini belirterek eşi Melania Trump'a uzattı.

Trump, bu toplantı öncesinde de iki liderin basına yaptığı açıklamada Putin’i Rusya’nın düzenlediği Dünya Kupası organizasyonu konusunda kutlamış ve tarihteki en başarılı Dünya Kupası organizasyonlarından biri olduğunu söylemişti.