Hepatit B‘ye karşı aşı
28.07.2018 08:05 SAĞLIK
Türk Gastroenteroloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Dilek Oğuz, Dünya Hepatit Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada her 3 kişiden 1'inin mikropla karşılaşma ihtimaline dikkat çekerek “Aşılama ihmal edilmemeli” dedi

Tedavi edilmediğinde siroz ve karaciğer kanserine neden olabilen Hepatit B'de, mevcut ilaçlarla mikrobun karaciğerden tamamen atılamayabildiği, ancak aşılama programları sayesinde hastalık riskinin düştüğü hatta aynı aşı ile Hepatit D'nin de önlenebildiği belirtildi.

Türk Gastroenteroloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Dilek Oğuz, Dünya Hepatit Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, hepatitin karaciğer iltihabı anlamına geldiğini belirterek, bu duruma birçok durumun yol açabileceğini söyledi.

Hastalık yapıcı etkenlerin başında ilk sırada virüslerin geldiğini ifade eden Oğuz, bağışıklık sisteminde genetik bozukluk, ilaçların zararlı etkileri veya alkol kullanımının da önemli faktörler arasında yer aldığını vurguladı. Oğuz, Hepatit A, Hepatit B, Hepatit C, Hepatit D, Hepatit E'nin en bilinen mikroplar olduğunu, hepatitle ilişkisi tartışılan başka virüslerin de bulunduğunu belirtti. Etken virüsler içinde A ve E'nin şiddetli hepatite neden olurken B, C ve D'nin uzun dönemde hepatite yol açtığını aktaran Oğuz, bunların tedavi edilmediğinde karaciğer sirozu ve karaciğer kanserine neden olabildiğini bildirdi.

En sık görülen Hepatit B

Hastalık yapıcı virüsler içinde Türkiye'de görülme sıklığı açısından Hepatit B'nin önem taşıdığını belirten Oğuz, "Çünkü hepatit B virüsü hâlâ ülkemizde halk sağlığı sorunudur. Türkiye Hepatit B ile karşılaşma konusunda dünya ülkeleri arasında orta sıradadır. Dünyada yaklaşık 240 milyon kişi Hepatit B ile enfektedir. ABD gibi aşılama programını uygulayan ve belli seviyedeki gelişmiş ülkelerde hastalığın görülme sıklığı daha az olduğu bilinmektedir” dedi.

Nasıl bulaşır?

Hastalığın erken dönemlerde siroz olana kadar belirti vermeyebildiğini belirten Oğuz, şunları kaydetti:

"Bazı insanlar bu durumu sarılık şeklinde geçirebilir. Kan ve kan ürünleriyle, kirli bistüri, iğne gibi cerrahi malzemelerle, diş hekimlerinin kullandığı malzemelerle bulaşma olabilir. Bu nedenle kan ve kan ürünleri hepatit mikropları yönünden taranır. Erkek berberlerinin kullandığı usturalar, kadın berberlerinin kullandığı manikür pedikür makasları ortak kullanıldığında bulaşma riski vardır. Ayrıca virüs, anneden bebeğe geçebilirken, erken çocukluk çağında aynı evde yaşayan kişilerde, bakım evlerinde ve yurtlarda yaşayanlarda da virüsün bulaşma riski yüksektir. Bu nedenle kişisel koruma tedbirleri tüm toplum için önem taşır."

Her 3 kişiden 1'i

Oğuz, aşılama programıyla Türkiye'de de Hepatit B oranlarında düşüş kaydedildiğini ifade ederek, "Önceki yıllarda yüzde 5 olan Hepatit B taşıyıcılığı yüzde 4'ler civarına doğru hafif düştü. Ama bu mikrobu kendiliğinden alıp sessiz taşıyanlar ve hastalara bakıldığında Türkiye'de Hepatit B ile karşılaşma oranı yüzde 35'lerin üzerinde. Bu ise toplumda nerdeyse her 3 kişiden birinin hepatit B virüsü ile karşılaştığını gösteriyor. Bu nedenle korunma ve aşılanma her şeyden önemli" diye konuştu.

hepatit-b-ye-karsi-asi-492679-1.

Aşılama ihmal edilmemeli

Prof. Dr. Dilek Oğuz, Türkiye’de 1998 yılından beri aşılama yapıldığını anımsatarak, aşıyla ömür boyu korunmanın mümkün olduğunu vurguladı.
Aşılama yapıldıkça Hepatit B’ye bağlı siroz ve karaciğer kanseri görülme sıklığının giderek azalacağına işaret eden Oğuz, bu yapılmadığında sonuçların ölümcül olabildiğini bildirdi. Hepatit B bir kez bulaştığında kişinin ölene kadar karaciğerde kaldığını anlatan Oğuz, hastalık olduktan sonra karaciğerdeki bulguların kötüye gitmesini engelleyen ilaçların bulunduğunu söyleyerek, “Ancak şu anda elimizde bulunan ilaçlar mikrobu karaciğerden tamamen atamıyor ve ya da uzun yıllar sonra atabiliyor. En doğru olanı mikrobu vücuda almamak. Bunun için aşılanmak önem taşıyor” uyarısında bulunan Oğuz, Türkiye’de tüm yeni doğanların, ilkokul çağına kadar tüm çocukların, 18 yaşına kadar tüm gençlerin Sağlık Bakanlığınca uygulanan program dahilinde aşılandığını aktardı.