Her dilde çocukların Nâzım renkleri

Nâzım’ın “Kız Çocuğu” şiiri çeşitli dillere çevrilip dünya çocuklarına yollandı. Barışı, yapacakları resimler yoluyla dile getirmeleri istenen projenin sonunda seçilen resimler sergileniyor

Nâzım Hikmet’in 116. doğum yıldönümü olan 15 Ocak 2018 tarihinde Nâzım Hikmet Vakfı tarafından bir proje başlatıldı. “Çocukların Barışı” adlı proje, Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Evi’nde 15 Ocak 2019’dan itibaren sergilenmeye başlandı. Açılışta Zeynep Oral, Kıymet Coşkun ve Bedri Baykam’ın konuşmalarının ardından Barış İçin Müzik Vakfı tarafından kurulan Barış İçin Müzik Korosu ve Orkestrası, Nâzım Hikmet şarkıları seslendirdi. PEN Türkiye’nin destekçisi, Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği’nin (UPSD) katılımcı kurumlardan olduğu sergiye, Şişli Belediyesi de mekân ve tanıtım destekçisi oldu.

Nâzım Hikmet’in 117.doğum yılına hitap eden ve özellikle “Kız Çocuğu” şiiri üzerinden betimlenen proje, çocukların gözünden barışı anlama merakıyla yola çıktı. Nâzım Hikmet’in “Kız Çocuğu” adlı şiirinin Arapça, Boşnakça, Çince, İbranice, Rusça, Kürtçe, İtalyanca, Farsça ve Yunanca gibi çeşitli çevirileri dünya çapındaki çeşitli sanat ve kültür merkezlerine yollanarak, 7- 14 yaş aralığındaki çocukların resimleriyle yorumuna açıldı.

Çocuklar öldürülmesin, şeker de yiyebilsinler

Dünyadan gelen resimler PEN Türkiye Merkezi’nde toplanırken, Türkiye’den gelenler de Nâzım Hikmet Vakfı’na gönderildi. Seçilen resimler 15 Şubat’a kadar düzenlemesini Metin Deniz’in yaptığı sergide sergilenmeye devam edecek. Ayrıca, Nâzım Hikmet Vakfı tarafından hazırlanan kültür ve sanat ajandasında bu sene seçilen resimler arasından 24 tanesi yer aldı. Sergi önümüzdeki süreçte gezici sergi olarak devam edecek. Önce Türkiye’de Ankara, İzmir gibi farklı şehirlerde devam ettikten sonra eğer Hiroşima projesi de gerçekleşirse orada da sergilemesi için çalışılıyor. Sergide 34 resmin yanı sıra, “Kız Çocuğu” şiirinin farklı dillerde çevirisini de görebiliyorsunuz.

Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı tarafından proje “Günümüz dünyasında savaşların neden olduğu yıkım ve acıdan etkilenen çocukların çığlığını duyurmasını sağlayacaktır. Ayrıca savaşa uzak bölge çocuklarının da yetişkinlere yönelik bu çığlığın bir daha atılmaması, savaşların son bulması çağrısını dile getirecektir” ifadeleriyle tanımlanıyor.

Sergiye katılan resimlerin arasında Türkiye’den Samsun, İzmir Foça, Denizli ve Dersim Ovacık gibi çeşitli yerlerden resimler bulunuyor.

BİZİ TAKİP EDİN

360,130BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,087,918TakipçiTakip Et
7,952AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL