-Reklam-
Anasayfa YAŞAM Her iktidar kendi ahlakını yaratır

Her iktidar kendi ahlakını yaratır

Tecavüz olur, “vatandaşlarımız müsterih olsun, Türkiye bir hukuk devleti” denir. Söyleyen kravatlıdır. Onun taktığı kravat orada devleti simgelerken, mahkemede tecavüzcüyü kurtaracaktır. Sonra tecavüz bir kere daha olur. Türkiye yine bir hukuk devletidir. Sonra bitti derken yine olur. Tecavüzler devletin çuvalına sığmaz ve taşar. Artık onlarca yetişkine ve çocuğa yapılan cinsel şiddet, taciz, tecavüz saklanamaz olunca yine o dış ses çıkar sahneye “Münferit olaylardır, kurumsal bir durum değildir, vatandaşlarımız müsterih olsun”. Sonra mızrak çuvala sığmaz. Kötürümleştirilmiş bir cinselliğe ve iğdiş edilmiş bir ahlaka bulaştırılan çocuklardan yeni bir inşa sürecidir bu. Ve münferit değil sistematiktir. Bu yalnızca cinsel şiddetin ortaya çıkmış, vuku bulmuş halidir. Buz dağının görünen yüzüdür. Tam da çocuklar cinsel suça maruz kalmasın diye en koyu haliyle toplumun başına dikilen ahlak nedeniyle söylenemeyen milyonlarca taciz ve tecavüz vakasından birisidir. Toplumun gerçeği ve aslıdır. Ahlak denilen köhnemiş kurumun nasıl kendi kendinin katili olduğunun açık bir göstergesi ve küçük, acıklı bir hikayesidir.

Her iktidar önce kendi ahlakını yaratır, sonra dayatır, sonra onun dışında kalan her şeyi ahlak dışı ve sapkın sayar. O ahlaki sınırlar insanlar için değil sistemin kendisi içindir. Ahlaki sınırlar bir süre sonra insanı değil sistemi koruma altına alacaktır. O nedenle tecavüze uğradıysanız en büyük ayıp sizde olacak, taciz edildiyseniz, bu, ahlaki bir kuralı ihlal ettiğiniz için olacaktır. Gün gelecek tecavüz ve tacizciler sistemi temsil eder hale gelecektir. Çünkü artık ahlak korkunun anasıdır.


Kendi çocuğu tecavüze uğramayınca, kendi çocuğu durakta beklerken ölmeyince, kendi çocuğu acı çekmeyince canı acımayan, ağlamayan, dehşete kapılmayan kimse ahlaksız odur. Diğerlerinin ahlakı yalnızca göstermelik sözlerden ve laflardan ibarettir. Ensar Vakfı’nda yaşanan tecavüz olayları başka bir zaman ve mekanda olsaydı ahlakın ne demek olduğunu emin olun bizzat Ensar Vakfı’nda bu olaya karışan o şahıslar gösterecekti. Kuşkusuz ne taciz AKP’nin sorunudur, ne de pedofili ve tecavüzler AKP ile ilişkilendirilebilir. Ancak tam da tecavüzler üzerine konuşmak üzere meclis kürsüsüne gelen AKP’li bir kadın milletvekilinin bu suçlar için yapılan yasaların “adam öldürmeye” denk olduğunu söylediğindeki bilinçsizliği bile cehenneme giden yolların nasıl da iyi niyet taşlarıyla döşendiğini göstermesi açısından önemlidir -ki cehenneme giden yollar yalnızca iyi niyetle değil, aynı zamanda aptallıkla da örülebilmektedir-. Kuşkusuz tek bir AKP milletvekili bile bu tecavüzleri savunmuyor. Ama tıpkı çocukların kaçırılmasına karşı “Annelerin çocuklarına çığlık atmayı öğretmeleri gerekiyor” diye öneri sunan eski Aile ve Sosyal politikalar Bakanı Ayşenur İslam gibi yeni bakan da çuvallıyor. Çünkü ikisi de bizzat kendi –iyi niyetli- dillerinin toplumsal cinsiyet sorununda açtığı yaranın farkına bir türlü varamıyor.

Tecavüze uğrayan bir çocuk ağlıyor: “İntihar etmeyi düşündüm ama aklıma annem gelince edemedim, vazgeçtim. Saatlerce ağladım”. Ve sistem kendi ahlakını yaratarak dev bir bok çukuru açıyor ülkenin ortasında. Oradan birisi gülerek bağırıyor: “Millet fakir ben zengin, millet fakir ben zengin”…

- Reklam -

SON HABERLER

Erdoğan, AKP İstanbul İl Başkanlığı’nda

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AKP İstanbul İl Başkanlığına...

14 yaşındaki iki çocuk 9 kişiyi öldürmeyi planlamaktan gözaltında

ABD'nin Florida eyaletinde 14 yaşındaki iki kız çocuğu, dokuz kişiyi öldürmeyi planladıkları...

Cumartesi Anneleri 734 haftadır direniyor

Cumartesi Anneleri/İnsanları, 734. açıklamalarını da İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi'nin bulunduğu...

Mazbata geldi, adağını yerine getirdi: İmamoğlu için komşularına pilav dağıttı

31 Mart Yerel Seçimlerinin ardından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na seçilen Ekrem İmamoğlu,...

Meksika’da doğum günü kutlamasına saldırı: 13 ölü

Meksika'da silahlı bir grup saldırgan, bir restoranda düzenlenen doğum günü kutlaması sırasında...

Ankaralı grup Akis: “Ankara’da iyi bir rock dinleyicisi var”

2019’un başlarında yola çıktığımız Ankaralı Müzisyenler serimizde 15.haftaya geldik. Ankara müzik sahnesinin, alternatif üretimler...

CHP’li Torun: Belediye başkanları için 10 temel ilke belirledik

11'i büyükşehir, 10'u il olmak üzere 263 belediye başkanlığı kazanan CHP, 6...

İmamoğlu’ndan Maltepe’ye davet

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, yarın 14.00'de Maltepe'de yapılacak başkanlık kutlamasına...

‘Sinemacıların bir edebiyatçıya ödül vermesi çok hoşuma gitti’

Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı’nca düzenlenen 30. Ankara Uluslararası Film Festivali, Ankara...

Avrasya Tüneli yarın trafiğe kapatılacak

Asya ile Avrupa yakasını deniz tabanının altından karayolu ile birbirine bağlayan Avrasya...

Sonraki haber