Anasayfa ARŞİV Her şey dahil

Her şey dahilHer şey dahil denince akla ilk gelen doğal olarak tatil oluyor. ‘Her şey dahil’ yaşamımıza öyle girdi ki bir daha çıkmaya niyeti yok. Zaten çıksın diyen de yok. Elbette böyle bir şey istenilmez, ama her şey dahil sistemi turizmi ve turistik yörelerdeki esnafı, tüccarı bir gün bitirecek gibi görünüyor. Şimdilik yerli turistten yabancılara uygulanan fiyatın üç katı gibi alınan ücretler, turistik tesisleri kurtarıyor. Bir anlamda turizmcilerimiz yerli turistten alıp yabancı turiste yediriyor.


Yıllardır sürüp giden bu sistemde seyahat acenteleri, turisti beş altı ay öncesinden anlaştığı turizm tesisine bağlıyor. Parasının tamamını ya da önemli bir kısmını da rezervasyon sırasında alıyor, aldığı paraların bir kısmını da kış sezonunu rahat geçirmesi için turizm tesisi sahibine veriyor.


Buraya kadar iyi ama bir de işin yerli turist tarafı var. Turizm tesisleri yeni sezonda tesislerinin kapasitesini yabancı turist ile kapatamayacaklarını anlamadan erken rezervasyon konusunda yerli turiste çağrı yapmıyor. Hem rezervasyon, hem de hizmet verme aşamasında nedense yerli turist ikinci sınıf muamelesi görüyor.


Yerli turist, yabancı turistlerin her şey dahil günlük 35-45 ABD Doları fiyatla kalabildiği tesislerde, 150-210 YTL fiyatla tatil yapabiliyor. Üstelik, yerli turiste yabancıya gösterilen düzeyde iyi hizmet de verilmiyor. Yabancı turistin erken rezervasyon yaptırdığı için bu fiyatla kalabildiği söylenebilir ise de bu pek inandırıcı değil. Çünkü yerli turist, tesislerin boş kaldığı kış sezonunda bile bu fiyatla tatil yapamıyor.


Her şey dahil sistemi, turistik yörelerdeki esnafı, tüccarı da vuruyor. Barı ile diskosu ile her türlü eğlenceyi de yapabileceği otellere para ödeyen turist, hiçbir şey için otelden ayrılmak istemiyor. Bu koşullarda başkası da düşünülemez zaten. Üstelik paralı turist tatil için zaten Türkiye’yi tercih etmiyor. Fiyatları yüksek ülkelerde tatil yapacak gelire sahip olmayan turistler bize geliyorlar.


Kısaca her şey dahil sistemi her ne kadar döviz getiriyor gibi görünse de özünde bu olanaklardan diğer ülkeler kadar yararlanamadığımız açık. Fiyatların yerli turistlere uygulanan düzeye çıkartılmasından korkan tesis sahipleri bakalım bunu ne kadar sürdürebilecek.


Şimdi turizmcilerden sonra seyahat acenteleri de sundukları hizmetlerdeki KDV oranını yüzde 8’e çektirdiler. Gücü olan bastırıp siyasi yönetimden istediğini alıyor. Yeter ki ücretli olma, hükümet her istediğinizi emir olarak algılamaya hazırdır. Sonra, ne ABD ne AB ne de IMF ticari faaliyette bulunanlara kamu alacaklarından vazgeçme yoluyla olanak yaratılmasına karşı değiller. Yeter ki ücretlilere bir şey verilmesin.


Son yıllarda finansal kiralama dışında birçok alanda KDV oranları aşağı çekildi. Bu uygulamaların anlamlı olabilmesi için KDV oranı indirilen sektörlerden mal ya da hizmet alan halkın bu indirimden yararlanabilmesi gerekmektedir. Ancak, şimdiye kadar böyle bir şey somut olarak görülememiştir. Böyle olunca da KDV indirimleri, o alanlarda faaliyette bulunanlara verilen bir sübvansiyon olmaktan öteye geçmemektedir. Belki de istenen budur!

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

9,984AbonelerAbone
- Reklam -

SON HABERLER

İBB’den Arda Turan açıklaması

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB)’den harcamalar ve borçlar hakkında çıkan haberlere ilişkin açıklama...

Akar’dan ‘NATO’ mesajı: Görevlerimizi eksiksiz yerine getiriyoruz

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, NATO ile ilgili açıklamalarda bulundu. "Türkiye'nin NATO...

Karikatür paylaşan inşaat işçisine ‘Erdoğan’a hakaret’ten 2 yıl 2 ay hapis cezası

Balıkesir’de inşaat işçiliği yapan Deniz Avcı, Sefer Selvi’nin Evrensel’de yayınlanan bir karikatürü...

Galatasaray’dan ‘Cübbeli Ahmet’ iddialarına yanıt

Galatasaray Spor Kulübü, gazeteci Can Ataklı'nın "Galatasaray'ın 22. Şampiyonluk kutlamalarını Cübbeli Ahmet'in...

Valilik’ten Dersim tabelası kararı

Tunceli Valiliği, Belediye Meclis üyelerinin oylamasıyla Dersim Belediyesi tabelası asılması kararına durdurma...

İlhan Cihaner’i makamından zorla gözaltına aldırtan Osman Şanal’a FETÖ’den 11 yıl 3 ay hapis cezası

Dönemin Ergenekon soruşturmasını yürüten savcılardan biri olan Osman Şanal'a FETÖ'den hapis cezası...

Erdoğan’dan ‘EYT’ cevabı: Erken emeklilik diye bir şey yok, istismar peşindeler

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT)...

CHP’li Bakırköy Belediye Başkanı’na 10 ay hapis cezası

Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu, Bakırköy Spor Vakfına ait inşaatın yıkımı sırasında...

Ankara’da çocuk şenliği: “Her şey çok güzel olacak”

Ankara’da geleneksel hale gelen Mahalle Çocuk Şenliği’nin üçüncüsü, “Her Şey Çok Güzel...

Adıyaman’da 85 milyon yıllık deniz kestanesi fosili bulundu

Adıyaman'ın Gerger ilçesinde çobanlık yapan Turan Cingöz, hayvan otlattığı sırada şekilleri dikkatini...

Sonraki haber