Herkes başkan olabilir!

Müslümanlara vize yasağı mahkemelerce kaldırılınca, Başkan Trump, 9 Şubat’ta bir tweet atıp; o mahkemelere “Mahkemede görüşürüz!” Görüşeceği mahkeme de üst mahkeme.

MAD Dergisi, Başkan’ın mahkemeye “Mahkemede görüşürüz” demesinin ardından, “Trump’ın hayalindeki üst mahkeme” diyerek yargıç kıyafetleri içinde 9 mahkeme üyesinin fotoğrafını, tümünün kafasına Trump’ın kafasını montajlayarak yayımladı.
Cumartesi günü vize yasağını savunurken “Dün gece İsveç’te neler olduğuna bakın. İsveç… Buna kim inanabilirdi” diyerek İsveçlileri “Ulan, bizde bizim bilmediğimiz ne oldu acaba?” diye meraka gark etti ya, MAD şimdi Trump’ın o sözünü de makaraya sarar.

Mad (Deli), 1952’de kurulmuş, 2010’dan beri de yılda 6 sayı yayımlanmaya başlanan, ABD’nin en uzun ömürlü, en etkili mizah dergisi. ABD’de 1955-75 arası her gencin MAD okuduğu ve mizah duygularının kaynağının da o olduğu söylenir.

İşte o MAD, 1976’da “Siyaseten Deli” başlığıyla yayımladığı kitabın bir bölümünde “Herkes Başkan Olabilir” diyor ve güya bir üniversiteye ait “Gelecek Siyasi Liderler Yetiştirme Programı” yayınlıyor. Kitapta bu üniversitenin öğrencilere sunduğu dersler tanıtılıyor ve bu derslerden geçen her öğrencinin siyaseten de başaracağı ve başkan olabileceği anlatılıyor.

Ders 1 – Parti Sadakatine Giriş: Bu derste öğrencilere başarılı bir siyasi kariyer için partiye ve lidere körü körüne bağlılık öğretiliyor.

Ders 2- Vatanseverlik ve Tanrı: Bu betimleyici ve tarihsel derste, her fırsatta bayrak sallama, milli marşın sözlerini ezberleme ve tam zamanında tanrıyı anıp ona dua etmenin yararları öğretiliyor.

Ders 3- Pislik Toplama Teknikleri: Bu derste öğrencilerden sınıf arkadaşlarının cinsel hayatı, içki alışkanlıkları, tembellikleri üzerine sesli, görüntülü şantajlık veri toplamaları istenerek, uygulamalı olarak becerileri geliştirilmeye çalışılıyor. Eğer hocalardan biri hakkında sıkı malzeme topladıysanız sınıfı iyi notla geçmeniz garanti.

Ders 4 ve 5; Sahte Liberallik ve Sahte Muhafazakarlık üzerine. Aslında ne olduğunuz önemli değil; liberal bir topluluğa seslenmeyi planlayanlara “liberal klişeler”, muhafazakarlara sesleneceklere de “muhafazakar klişeler” öğretiliyor. Henüz kime sesleneceğine karar vermemiş lider adaylarına iki dersi de almaları tavsiye ediliyor.

İkinci sınıf öğrencilerinin ilk dersi “Aday Gösterilebilme Teknikleri.”

Bu teorik ve pratik derste; öğrencilerin ruhlarını ve neleri varsa hepsini lidere satarak aday gösterilebilecekleri anlatılıyor.

İkinci sınıfın ikinci dersi; açıkça yalan söylemeden gerçeği gizleme ve çift anlamlı konuşma becerisi üzerine. Asla ödev yapmayıp da neden yapmadığına dair inandırıcı bir mazeret geliştirebilen öğrenci başarılı!

Üçüncü ders; sorulara cevap vermekten nasıl ustaca kaçılacağı hakkında. Bu, basın ve bir gün çıkılabilecek olan yargıç karşısında işe yarayacak bir meziyet.

Finans Kaynakları Bulma ve Parayı Kontrol Etme de önemli derslerden biri. Öğrencilere anne babalarından ve yakın akrabalarından para sızdırarak geleceğe hazırlanmaları öğütleniyor.

Temel Etnik Psikoloji ve Gastronomi dersinde, farklı etnik topluluklar içindeyken, söz gelimi sizde kusma duygusu yaratan yiyecekleri bile leziz bir şeymiş gibi yiyebilme becerisi öğretiliyor.

İmaj Yaratma / Geliştirme önemli derslerden. Öğrencilere, uygun makyajla sağlıklı, genç ve dinç görünmenin önemi anlatılıyor.

Sahte belge ve fotoğraf üretme, sahte anket sonuçları, söylentiler çıkarma becerilerini geliştiren Çamur Atma ve Taciz dersi muhaliflerle uğraşırken işe yarayacak.

Temel Espiyonaj, Sabotaj ve Çalma Dersi ileri düzey azimli öğrenciler için. Maymuncuk kullanma, telefonları gizlice kayıt etme, vb. becerileri veriliyor.

Olmayan İşler İcat Edip Devletten Yakınlara Maaş Bağlatma, Suçüstü Yakalandığında Masum Görünebilme, İsviçre Bankacılığına ve Para Aklamaya Giriş, Belge Yok Etme dersleri de üst sınıflar için.

1976’nın MAD’i, bu derslerden geçen herkesin ABD başkanı olabileceğini söylüyor.

Mizah işte!

Not: MAD’in bu sayısını okumamı salık veren Engin hocama teşekkürler!


BİZİ TAKİP EDİN

360,157BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,088,276TakipçiTakip Et
7,974AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL