Anasayfa YAŞAM Herkes, önce çirkindir

Herkes, önce çirkindir

Kurbağalara bakmaktan geliyorum, dedi Yakup/ Bunu kendine üç kere söyledi/ Onlar ki kalabalıktılar, kurbağalar/ O kadar çoktular ki, doğrusu ben şaşırdım/ Ben, yani Yakup, her türlü çağrılmanın olağan şekli/ Daha hiç çağrılmadım/ Biri olsun “Yakup!” diye seslenmedi hiç/ “Yakup!” diye seslenmedi ki, dönüp arkama bakayım/ Ve içimden durgun ve çürük bir suyu düşüreyim/ Ceplerimdeki eskimiş kağıt parçalarını atayım/ Sonra bir güzel yıkanayım da…”

Edip Cansever’in “Çağrılmayan Yakup”undaki gibi durgun ve çürük bir suyla yoğrulmuştur insan… Aslında ziyadesiyle çirkindir. Kimse tarafından istediği gibi ve istediği kadar çağrılmamıştır. Bu onun varoluş sancısıdır. Her ne olursa olsun, kim olursa olsun, kendisine karşı duyduğu eksiklik hissi bir idam fermanı gibi boynunda asılıdır. Onun içi büyük, derin ve kara bir boşluktur. Her şeyi yutan ve kaybeden; her güzelliği hiç eden bir makine gibidir. Ölümü kalıcı, sevgiyi geçici kılan; bir’den az ama kendinden fazla olandır.

Güzellik dediği her ne varsa kendi açlığından yaratmıştır. Sevmeyi açlıktan, sevilmeyi açlıktan, tokluğu bile açlıktan yaratmıştır. Aklı açlığını dizginlemek, açlığına isim vermekle meşguldür. Medeniyet dedikleri şey açlığın hunharca bastırılmasıdır. Ömür denilen şey doyurulamayan bir açlığın doğumla ölüm arasında dur durak bilmeyen istekleridir. Tarih, insanın açlığının azgın çocuğudur.

İnsan koca bir açlık, içi dolmayan derin bir boşluktur.

Terk edişi boşluk, kavuşması açlık; doyması boşluk, sevmesi açlık. Ve açlığını doyuramayan hayat, Çağrılmayan Yakup’un ceplerinde taşıdığı eskimiş kağıt parçaları gibidir. Her an harcanabilir ve her an yok edilmeye değerdir. Ondandır bir insanın bir insanın canını rahatça alışı, bir fok yavrusunun kafasına demir çengellerle kolayca vuruşu, bir çocuğun organlarını alıp bedenin geri kalanını boş bir çuval gibi bir köşeye atışı…


Kendi sancısıyla yüzleşmedikçe bu kötülük sürüp gidecektir. O, hayran olduğu bir resme bakarken, o resmi yapan ressamın meziyetinin yaptığı resim değil, içinden atamadığı sancısı olduğunu bilmeden o resimleri sevmeye devam ettikçe kaybedecektir. Acılara, sancılara, coşkulara, kederlere ve sevinçlere değil, onlardan damıtılıp üzerine maske olarak takılan güzelliklere gönül verdikçe eksilmeye devam edecektir.

“Büyük aşklar” heyecanlandırır onu. Oysa en büyük aşkın, bir âşığın terk edildiği anda ortaya çıktığını bilemeyecektir.

Çünkü onun aklında ve yüreğinde çelik plastiğe, ten maskeye yenik düşmüştür.

Ve güzel olanın değil, güzel olana giderken çekilen sancının, huzurun, acının, sevincin övgüye değer olduğunu hissedemeyendir. Bilmemektedir: Sancısı elinden alınan, içindeki durgun ve çürük suyla hemhal olarak ölüp gidecektir.

Ben, yani Yakup/ Kurbağalara bakmaktan geliyorum işte/ Açgözlü, mor kurbağalara/ Akşama doğru bir dilim ekmek yiyeceğim belki/ Bir bardak da süt içeceğim. Sonra/ Bir güzel uyumak istiyorum, bütün gün çok yoruldum/ Ben/ Gözlükten, taş hamurdan ve çarşaflardan/ Ve biraz hiç çağrılmamaktan yapılmış/ Yakup/ Uyumak istiyorum/ Ve sabah bunları bir bir kendime anlatacağım/ Yakup’un gene bir yokluğa doğru büyüyen içinde…

İnsan kendisine ne denilirse, nasıl seslenilirse, neyle imtihan edilirse edilsin Yakup’un içinde büyüyen boşluğudur. Herkes mi böyledir? Herkes böyledir. Herkes önce çirkindir, sonra belki -kendi açlığına ses vere vere- güzelleşecektir. Güzelleştikçe azalacak ve içindeki boşluk büyüyecektir.

Medeniyet denilen tam da
budur.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,005AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Babacan başkanlık mı istiyor?

Bizim başkanlık sisteminin tam olarak ne olduğunu anlamak için YSK’nın İstanbul seçimi ile ilgili gerekçeli...

Yeni bir Nevin Yıldırım vakası daha

Isparta, Yalvaç’ta kendisine tecavüz eden Nurettin Gider'i av tüfeği ile öldürüp başını...

Sınır vizyonda: İnsanlar, insansılar ve hayvanlar

İki ülke arasındaki hayali çizgidir sınır. Bizle ötekileri ayırır. Ama başka sınırlar...

Leyton Orient FC: Amatör futbol candır

Leyton Orient FC… Londra’nın Fulham’dan sonra en eski takımı, 117 seneden sonra 2016-17...

İmamoğlu: İBB’de kibir ve partizanlık üzerine kurulu bir düzen var

Halkın oylarıyla seçilen ancak YSK tarafından mazbatası alınan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı...

Mağluptur bu 
yolda galip!

Yunis AlaçamSüper Lig’de geçen hafta Başakşehir’i yenerek...

Erdoğan: Bizim literatürümüzde UBER diye bir şey yoktur

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da esnaf ve sanatkarlar ile bir araya...

Endonezya’da Agung Yanardağı’nda patlama

Endonezya'nın Bali Adası'ndaki Agung Yanardağı'nda patlama meydana geldi.

İptal oyu veren YSK üyesinin eşi AKP aday adayı çıktı

İBB seçimlerinin iptali yönünde oy kullanan YSK üyesi İlhan Hanağası'nın eşi Avukat...

Selçuk Kozağaçlı’ya ‘Lawyers For Lawyers’ ödülü

‘Lawyers For Lawyers’ ödülü tutuklu Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı’ya...

Sonraki haber