Anasayfa SİYASET "Herkesi FETÖ’cü ilan eden Beyaz TV, FETÖ’nün kiracısı durumundadır”

“Herkesi FETÖ’cü ilan eden Beyaz TV, FETÖ’nün kiracısı durumundadır”

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, FETÖ’nün Gülen’den sonraki 2. adamı olarak bilinen Alaattin Kaya’nın tüm mal varlıklarına el konulurken, Beyaz TV’nin faaliyet gösterdiği gayrimenkullere neden dokunulmadığını TBMM basın toplantısında sordu.

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, FETÖ’nün kasası olarak bilinen Alaattin Kaya ile ilişkili her şeye el koyarken neden Kaya’ya ait olduğu bilinen Beyaz TV’nin faaliyet gösterdiği dairelere el koyulmadığını gündeme taşıdı.

TBMM’de basın toplantısı düzenleyen CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Alaattin Kaya’nın Fethullah Gülen ile MOSSAD arasında diyaloğu sağlayan kişi olduğunun, örgütün kasası olarak faaliyet gösterdiğinin ve ölümünden sonra da Gülen’in yerine geçecek isim olarak işaret edildiğinin Devlet kurumları tarafından yapılan incelemelerde ortaya çıktığını söyledi.

Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan Kaya‘nın üzerinde hiçbir mal varlığı bulunmamasına rağmen ailesi ile ilintili olduğu tespit tüm mal varlığına TMSF tarafından el konulduğunu, bunlardan birinin de Kaya’nın oğulları eşi ve gelini olan Fatma Kaya, Zübeyir Kaya, Cüneyt Kaya, Zeynep Kaya’nın ortakları olduğu İmaj İç ve Dış Ticaret AŞ.’ olduğunu ifade eden CHP’li Emir, “Nitekim Kaya, FETÖ çatı davasındaki ifadesinde, ‘Aile fertlerinin müşterek banka hesapları bulunmaktadır. Bu hesaplarda benim kira gelirim olmamasına rağmen ismimin bulunması, sıkıştığım zaman para çekebilme imkânı vermesi, jest amaçlıdır’ diyerek ailesi ile maddi yakınlığını gözler önüne sermiştir.” dedi.

İmaj İç ve Dış Ticaret AŞ.’nin 3 Mayıs 2006’da kısmi olarak bölündüğünü, bölünme neticesinde kurulan Aktör İnşaat ve Kiralama AŞ. Unvanlı şirketin üstüne İmaj İç ve Dış Ticaret AŞ.’ye ait 7 ve 8 numaralı gayrimenkullerin ayni sermaye olarak koyulduğunu ifade eden Emir, ancak ticaret sicil gazetelerinde Kaya ailesinin sahip olduğu hisselerin bir şekilde gizli tutulduğunu ve bu kısmi bölünmenin Masak ve Başsavcılık tarafından incelenmesi gerektiğini, böyle bir inceleme yapıldığında söz konusu gayrimenkullerin gerçekte Kaya ailesine ait olduğunun kolaylıkla anlaşılabileceğini, gayrimenkulleri rahatlıkla kiralayabilmek için sıranın Aktör İnşaat ve Kiralama AŞ.’nin yönetim kurulunun belirlenmesine geldiğini belirtti.

“14 Şubat 2007’de Aktör İnşaat ve Kiralama AŞ.’nin yönetim kurulu üyeliklerine Ahmet Tunç’un, BUGSAŞ ve BELKO Genel Müdürlüğü yapan Ruhi Kurnaz’ın ve Ankara Büyükşehir Belediyesi İmar A.Ş.’de ve Osman Gökçek döneminde Ankaragücü’nde yönetim kurulu üyelikleri yapmış Günay Tırhol’un getirildiğini belirten, “Böylelikle resmi olarak Alaattin Kaya’nın ailesinin Aktör İnşaat ve Kiralama AŞ çatısı altında sahibi olduğu 7 ve 8 numaralı gayrimenkullerin, Büyükşehir Belediyesi’nin dolayısıyla Gökçek ailesinin denetimine geçmiştir” diyen CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, 1 Haziran 2007’de Aktör İnşaat ve Kiralama AŞ. İle Ses Radyo Yayıncılık San ve Tic Aş. Arasında 7 numaralı taşınmaz üzerinden kira sözleşmesi imzalandığını, Ses Televizyon Radyo Yayıncılık AŞ.’nin de 15 Nisan 2010’da Beyaz Televizyon Radyo Yayıncılık Sanayi ve Tic AŞ. unvanını alarak yayın hayatına devam ettiğini söyledi.

“Sabahtan akşam kadar herkesi FETÖ’cü ilan eden, iftira eden Beyaz TV, FETÖ’nün kiracısı durumundadır” diyen Emir, bunun belgelerle de çok açık olduğunu ifade ederek, “Alaattin Kaya ile ilintili tüm mal varlığına el koyan TMSF,  İmaj İç ve Dış Ticaret AŞ.’ye ait taşınmazlara da el koyarken Kaya ailesi ile ilişkisi açıkça ortada olan ve Beyaz TV’nin faaliyet gösterdiği gayrimenkullere el koymuyor.” diye konuştu.

“Beyaz TV’yi kim korumaktadır?” diye soran Emir, buradaki mülkiyet ilişkisinin ortaya çıkarılması gerektiğini ifade ederek, TMSF, Masak ve savcılığın yapacağı kısa bir çalışma ile Beyaz TV ile Kaya ailesi arasındaki ilişkinin rahatlıkla tespit edilebileceğini söyledi.

Emir şu şekilde konuştu:

“Mülkiyetinin FETÖ ile ilişkili olduğu, kiralayanın Gökçek ailesinin atadığı görevliler, kiracının Beyaz TV olduğu göz önüne alındığında burada gerçek bir ticaret olmadığı konusunda haklı şüphelerimiz bulunmaktadır. Söz konusu kira bedelleri gerçekçi olamayacak kadar düşük olmanın yanında aslında göstermelik bir kontrat. Dolayısıyla hiç ödenmemiş de olabilir. Bu nedenle, kira ödeme dekontlarının da kamuoyu ile paylaşılmasını bekliyoruz.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,471AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Savunma Sanayii Başkanı Demir’den F-35 açıklaması

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, ''Türkiye'nin F-35'ten çıkarıldığını resmî olarak bekliyoruz. Türkiye o...

Kazdağları altın madenine direniyor: Her ağacı tek tek savunacağız

Çanakkale’nin Kirazlı köyünde ÇED raporunda 45 bin denmesine rağmen 195 bin ağaç...

Fikret Orman’dan transfer açıklaması

Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, adı İtalya'nın Lecce takımıyla anılan Burak Yılmaz'ı...

AB’den Qualcomm’a 242 milyon avro ceza

AB Komisyonu, ABD merkezli çip üreticisi Qualcomm'a yönelik 2015 yılında başlatılan rekabet...

Adana’da sahte içkiden hayatını kaybedenlerin sayısı 10 oldu

Adana'da metil alkol zehirlenmesi şüphesiyle tedaviye alınan bir kişi daha yaşamını yitirdi....

Düğünde ateş açan magandalar gelini vurdu

Konya'nın Yunak ilçesinde, silahla rastgele açılan ateş sonucu yaralanan gelin, hastanede tedavi...

Mansur Yavaş: Ankara halkını yönetime katacağız

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, şeffaf, katılımcı ve denetlenebilir bir yönetim...

İmamoğlu: 16 milyon İstanbullunun çocuğu eşi buraya nasıl girsin?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Esenler Otogarı'nı ziyaret ederek incelemelerde bulundu....

Kum zambağını koparmanın cezası 60 bin lira

Nesli tükenme tehlikesi altında olan bitkiler arasında gösterilen ve Dünya Doğa Koruma...

Beyaz Saray’dan Türkiye’nin F-35 programından çıkışına onay

Beyaz Saray, Rusya'dan S-400 hava savunma sistemini satın alan Türkiye'nin F-35 programından...

Sonraki haber