alpertasbeyoglu

HES, şelaleye zarar veriyor!

UĞUR ŞAHİN @uugurs

Ordu’da doğal güzelliğiyle ön plana çıkan Çiseli Şelalesi HES nedeniyle tahribat altında. Çiseli Şelalesi’nin üst kesiminde inşaatı devam eden Selimiye HES, dere yatağına zarar veriyor. Ordu Çevre Derneği (ORÇEV) Başkanı Gül Ersan, “HES demek, derelerin yok edilmesi demek” dedi.


Bölgedeki gelişmeler hakkında bilgi veren Ersan, şunları söyledi:

“Altınordu’da yapımı devam eden Selimiye HES inşaatı Çiseli ve Kurşunçal Şelaleleriyle Kabaçağlayan’ı olumsuz etkilemeye devam ediyor. Daha önce yöre insanlarıyla çeşitli sivil toplum örgütleri bu inşaatın bölgeyi tahrip edeceği uyarılarında bulunmuşlardı. Dernek üyelerimiz de ilgili kurumlara bölgenin koruma altına alınması için dilekçeler vermişti. Ayrıca bu bölge turizm alanı olarak Ordu’nun önemli noktalarından biriydi.”

hes-selaleye-zarar-veriyor-507559-1.

DEREYE HAFRİYAT ALANI

HES şirketlerinin kendi projelerine dahil uymadığının altını çizen Ersan, “Şirketin Proje Tanıtım Dosyası’nda hafriyat depolama alanları belirtilmiş ancak şirket, bu alanların yerine dere yatağını kullanıyor” diye konuştu.

Gül Ersan, sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Geçtiğimiz günlerde yöre halkı, Çiseli ile Kurşunçal Şelalelerinin arasında yer alan Kabaçağlayan’ın döküldüğü yere, HES şirketinin hafriyat boşalttığını görmüşler. Daha önce dernek olarak biz de, yine aynı nedenle şirket hakkında şikâyette bulunmuştuk ancak HES şirketine bir ceza verildiğini duymadık. Şirketler verdikleri taahhütlere uymuyorlar, şikâyetler kurumlar tarafından göz ardı ediliyor, doğanın talanı hız kesmeden devam ediyor.”

BİZİ TAKİP EDİN

359,938BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,086,932TakipçiTakip Et
7,854AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL