Anasayfa SİYASET ‘Hezimet’ yeter mi?

‘Hezimet’ yeter mi?

Pazar günü ortaya çıkan seçim sonucuna, sadece marttan beri yaşanan gelişmelerle değil, geniş bir açıdan bakmak gerekiyor. Seçim hezimetinden çok siyasal bir kırılmaya tekabül eden bugünkü tablonun içinde Gezi’den ‘Hayır’a kadar büyük bir birikim var

Başlıktaki soruyu cevaplamak için ise muhalefetin karşısında duran ‘şeyi’ kısaca tanımlamak yeterli olur: 17 yıllık bir tek başına iktidar geçmişi, devlette tam hâkimiyet, kurumlarda tepeden en aşağıya kadar yıkıcı bir kadrolaşma, yüzde 93’ü emre amade bir medya, sokakta cemaat, vakıf, dernek vb. yapılarla halkın üzerine örülmüş bir ağ, vaatler, imtiyazlar, kayırmacılık… Bir de üzerine yarışılan İBB’nin -üstüne üstelik ‘bağımsız’ görünümündeyken- muhtemelen milyonlar harcayarak astırdığı afişlerle seçim sürecine dahil oluşu… Kaybeden, topyekûn bu yapı.

Bu sebeple 23 Haziran’ın AKP-MHP ittifakı açısından sonucu basit bir seçim hezimetinin çok ötesinde. Dün yaşanan aslında siyasal bir kırılma.

Ancak bu kırılmayı Pazar günü kurulan sandıkla sınırlandırmak olanaksız. Sandıktan çıkan sonuç, Gezi Direnişi’nden başlayan ve devam eden gelişmelerin son halkası.

GEZİ DİRENİŞİ

AKP’nin demokrasi yalanlarını bitiren olay Gezi Parkı’nda ağaçların kesilmek istenmesiyle başladı. Bir avuç insanın parkı savunmak için başlattığı nöbet, polisin çadırları yakmasıyla önce İstanbul’a sonra tüm Türkiye’ye yayıldı. Türkiye tarihinin en kitlesel direnişi olan Gezi, birçok ezberi de değiştirdi. AKP’nin muhafazakâr demokrat bir parti olduğu yalanı çöktü. Fethullahçılarla kurduğu ittifak önce çatırdadı, sonra tamamen yıkıldı.

7 HAZİRAN SEÇİMLERİ

Gezi Direnişi’nin sandığa ilk yansıması ise şüphesiz 7 Haziran 2015 seçimleri oldu. Seçime Erdoğan’a yönelik söylenen ‘Seni başkan yaptırmayacağız’ söylemiyle giren HDP barajı aştı. AKP büyük bir oy kaybı yaşayarak seçimlere girmeye başladığından beri ilk kez Meclis’te çoğunluğu sağlayamadı. Uzun bir süre hükümet kurulamadı. Erdoğan çözüm sürecini sona erdirip Devlet Bahçeli ve MHP ile ittifak kurdu.

İlginizi çekebilir:  Sivas'taki İstiklal Caddesi’nin adı Mursi Caddesi olarak değiştirildi

HAYIR’IN GÜCÜ

Gezi’ye katılan tüm toplumsal kesimler ve bireyler 16 Nisan’da gerçekleşen Anayasa Değişikliği Referandumu’nda ‘Hayır’ dedi. Seçim sonucu şaibeli bir şekilde mühürsüz pusulalarla ‘Evet’in lehine sonuçlandı.

ADALET YÜRÜYÜŞÜ

En önemli kırılma noktalarından biri de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun başlattığı Adalet Yürüyüşü oldu. CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanması üzerine Ankara’dan başlayan yürüyüş İstanbul Maltepe’deki Adalet Mitingi’yle sona erdi. 25 gün yürüyen Kılıçdaroğlu’na farklı güzergahlarda on binlerce yurttaş eşlik etti. 16 Nisan Referandumu’nun ardından tamamen AKP’nin kontrolüne geçen yargıya karşı adalet talebi bu yürüyüşün ardından çığ gibi yükseldi.

31 MART VE 23 HAZİRAN

Bütün bu olayların ardından Türkiye 2019’da yerel seçimlere girdi. AKP’nin medya ce devletin bütün imkanlarıyla desteklediği seçimlerde CHP çok önemli başarılar elde etti. AKP ve MHP’de olan birçok büyükşehir belediyesi CHP’ye geçti. İstanbul, Ankara, Adana, Antalya, Mersin gibi şehirler CHP’ye geçti. CHP ayrıca birçok ilde de oyunu artırdı. YSK, AKP ve Erdoğan’ın yönlendirmesiyle İstanbul’daki seçimi iptal etti. 23 Haziran’da İstanbullular tekrar sandığa gitti, fak attı. n Politika Servisi

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,416AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Yaptırım kararları mesaj niteliğinde: Ekonomik ve siyasi sarsıntılar kapıda

Doğu Akdeniz’de sondaj faaliyetlerinin durdurulması ve S-400 Hava Savunma Sistemleri’ne ilişkin kriz...

Saray’ın harcamaları altı ayda zirveyi gördü

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçilmesi Cumhurbaşkanlığı’nın harcamalarını daha da arttırdı. Göreve geldiği günden...

Hazine tahsilat yapamıyor

HAZINE ve Maliye Bakanlığı haziran ayı-nın bütçe gelir ve giderlerini yayımladı....

Buyur(ul)ganlık

“Son Çarlar” (“The Last Czars”) adlı belge-drama dizisini (Netflix) hararetle...

Yavru kediler ve hayat

Şu anda yanımda az önce bize atanmış bir kedi var. Daha el...

Kalkınma(sız) plan

2013 yılında kişi başına milli gelirimiz 12 bin 480 dolardı. Aradan 6...

Negatif kumaş

Yağmur güzel yağdı, serinledi ortalık. Pek çok can sıkıcı durum olsa da...

YKS sonuçları açıklandı

ÖSYM Başkanı Aygün, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarının açıklandığını bildirdi.

Emmy adayları açıklandı: Game of Thrones 32 dalda aday

Geçen sene düzenlenen 70'inci Emmy Ödülleri'nde 22 dalda adaylık elde eden ve...

Trump: İran’da rejim değişikliği istemiyoruz

ABD Başkanı Trump, Beyaz Saray'daki kabine toplantısında ABD-İran gerilimine ilişkin soruları yanıtladı.

Sonraki haber