Anasayfa GÜNCEL "Hikâyelerimizin ortaklığından korkuyorlar"

“Hikâyelerimizin ortaklığından korkuyorlar”

Efruz Kaya, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde son sınıfta okuyor ve 6 bin öğrencinin okuduğu bölümüne açık trans kimliği ile devam eden tek öğrenci konumunda.

Efruz, açık kimlikle avukatlık yapabilmek için cinsiyet uyum ameliyatı geçirmek istediğini ve maddi imkânlarının ameliyata yetmediğini belirterek kampanya başlatmış, sesini sosyal medyadan duyurmuştu. Kampanyaya kısa sürede pek çok insandan destek geldi. Peki sonra ne oldu? Efruz’un hayatında neler değişti? “Bütün kadınların hikâyesi aynı” diyor ve ekliyor: “Yapmaya çalıştıkları şey şiddet hikâyelerini kişisele indirgemeye çalışmak. Bize ‘Ben böyle yapsaydım başıma bu gelmezdi, bunu yaşayan bir tek benim, bu benim kaderim’ diye düşündürtmeye çalışıyorlar. Yok abla, iş hiç de öyle değil”.

• Trans bir kadın olarak, beden uyum süreci ameliyatı için bir bağış kampanyası başlattın. Açık kimliğinle avukatlık yapabilmek için cinsiyet uyum ameliyatı geçirmek istediğini söyledin. Neler yaşadın sonrasında, nasıl destekler aldın? Şimdi neler yapıyorsun? Mezun oldun mu mesela?

Kampanya sonrası benim için gerçekten şahane bir deneyim oldu. Sesimin birçok farklı mecrada duyulduğu kulağıma geldi. Kötü yorumların hemen hiçbirine cevap vermem gerekmedi. Çünkü insanlar benim yerime cevap veriyorlardı. Bu gerçekten çok güçlendirici bir şey. En önemlisi de küçük büyük birçok farklı sosyal ortamdan gelen trans erkekler, trans kadınlar benimle iletişime geçtiler ve bir dayanışma ağı kurmuş olduk. Bence kampanyanın en büyük başarısı bu oldu. Şu an bir dernekte mülteci ve göçmen LGBTİ+ bireylere danışmanlık hizmeti veriyorum. Okul bu sene bitecek umarım. Sonrasında insan hakları mücadelesini farklı mecralarda sürdürmeye devam edeceğim.

‘VAZGEÇMEYİN AŞKIM!’

• Malatya’dan İstanbul’a hukuk okumaya geldin. Pek çok deneyim yaşadın bu süreçte. Neler biriktirdin? Transların mücadelesi için neler söylemek istersin? Hem onlara hem de diğer kadınlara 8 Mart için neler söylemek istersin?

Bir kadın olarak benim yaşadıklarım da aslında sesini yükselten, başkaldıran her kadının yaşadıklarından çok da farklı değil. Tabii ki hepimiz farklı deneyimler yaşıyoruz; fakat hepimizin hikâyesinin ortaklaştığı bir nokta var: Patriyarkal ve cisnormatif sistem şiddeti. Tüm kadınlara söylemek istediğim, vazgeçmeyin aşkım! Sizi düşüren, yıldıran tüm yüklerinizden kurtulun gitsin. Tüm dünyaya ve özellikle imtiyaz sahiplerine haykırmak istediğim şey ise şu: Biz öyle sandığınız gibi çıtkırıldım hanımefendiler değiliz! Ayakları yere basan, farkındalığı yüksek, haklı talepleri olan ve bu taleplerde ısrarcı güçlü kadınlarız.

• Senin hikâyen bir umut öyküsü gibi de görünüyor bize… “Eğer çok güçlü olursam kimse bana zulmedemez diye düşünüyordum” diye çıktığın yolculukta aslında bunu başarmış da görünüyorsun… Ne dersin?

Yapmaya çalıştıkları şey hep şiddet hikâyelerini kişisele indirgemeye çalışmak. Bize “Ben böyle yapsaydım başıma bu gelmezdi, bunu yaşayan bir tek benim, bu benim kaderim” diye düşündürtmeye çalışıyorlar. Yok abla, iş hiç de öyle değil. Sokağa çıkıp iki tane kadınla konuşsan sana senin hikâyeni anlatabilirler. Çünkü yaşananlar çok sistematik ve sisteme dair. İnanın aynı şeyleri yaşayan binlerce kadın var. Bunları görünce insan kendini suçlamayı bırakıyor. Ayrıca yan yana geldikçe düşsen bile seni kaldıracak bir arkadaşının olduğunu görüyorsun. Bu, insana harekete geçme ve devam etme gücü veriyor. Gelin bu 8 Mart’ta da patriyarkaya karşı feminist isyanı yukarı taşıyalım. Şimdiden alanda karşılaşacağımız veya kalabalıkta denk gelemeyeceğimiz herkese kucak dolusu sevgiler.

SON HABERLER

THY’den ‘satılıyor’ haberlerine açıklama

Türk Hava Yolları (THY), "Ortaklığımızın Türkiye Varlık Fonu'na ait yüzde 49'luk hisselerinin...

ÖDP’den Newroz mesajı: Zalim Dehak’lar yine yenilecek!

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP), Newroz vesilesi ile bir mesaj yayımladı. ÖDP'nin...

Erdek Belediye Başkanı, İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alındı

Balıkesir'ın Erdek ilçesi Belediye Başkanı CHP'li Hüseyin Sarı, İçişleri Bakanlığı tarafından görevden...

Diyarbakır’da Newroz coşkusu

Diyarbakır'da Newroz Parkı’nda düzenlenen kutlamaya on binlerce kişi katıldı.

Hollanda’da eyalet meclisi seçimlerini aşırı sağcı parti kazandı

Hollanda'da dün yapılan, Senatodaki sandalye sayısını etkileyen eyalet seçimlerinde ilk sonuçlara göre...

Oy vermeye gitmeden önce bilinmesi gerekenler

Yurttaşlar, 31 Mart'ta yerel yöneticilerini seçmek için gideceği sandık başında oylarını 6...

“Bu seçimler, Erdoğan’ın sandıkta yenilebileceğini gösterebilir”

Yerel seçimlere ilişkin Financial Times'a konuşan Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur...

AB coğrafyasının yüzde 43’ü orman

Avrupa Birliği'nin (AB) yüzde 43'ünün ormanlık ve ağaçlık alandan oluştuğu açıklandı.

Nesli tükenmekte olan vaşak karayolunda görüntülendi

Nesli tükenme tehlikesi altında olduğu kırmızı listede koruma altında bulunan vaşak,...

Maden ocağında göçük: 1 işçi mahsur kaldı

Zonguldak'ın Kilimli ilçesine bağlı Gelik beldesindeki kömür madeni ocağında göçük meydana geldi....