Anasayfa GÜNCEL "Hikâyelerimizin ortaklığından korkuyorlar"

“Hikâyelerimizin ortaklığından korkuyorlar”

Efruz Kaya, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde son sınıfta okuyor ve 6 bin öğrencinin okuduğu bölümüne açık trans kimliği ile devam eden tek öğrenci konumunda.

Efruz, açık kimlikle avukatlık yapabilmek için cinsiyet uyum ameliyatı geçirmek istediğini ve maddi imkânlarının ameliyata yetmediğini belirterek kampanya başlatmış, sesini sosyal medyadan duyurmuştu. Kampanyaya kısa sürede pek çok insandan destek geldi. Peki sonra ne oldu? Efruz’un hayatında neler değişti? “Bütün kadınların hikâyesi aynı” diyor ve ekliyor: “Yapmaya çalıştıkları şey şiddet hikâyelerini kişisele indirgemeye çalışmak. Bize ‘Ben böyle yapsaydım başıma bu gelmezdi, bunu yaşayan bir tek benim, bu benim kaderim’ diye düşündürtmeye çalışıyorlar. Yok abla, iş hiç de öyle değil”.

• Trans bir kadın olarak, beden uyum süreci ameliyatı için bir bağış kampanyası başlattın. Açık kimliğinle avukatlık yapabilmek için cinsiyet uyum ameliyatı geçirmek istediğini söyledin. Neler yaşadın sonrasında, nasıl destekler aldın? Şimdi neler yapıyorsun? Mezun oldun mu mesela?

Kampanya sonrası benim için gerçekten şahane bir deneyim oldu. Sesimin birçok farklı mecrada duyulduğu kulağıma geldi. Kötü yorumların hemen hiçbirine cevap vermem gerekmedi. Çünkü insanlar benim yerime cevap veriyorlardı. Bu gerçekten çok güçlendirici bir şey. En önemlisi de küçük büyük birçok farklı sosyal ortamdan gelen trans erkekler, trans kadınlar benimle iletişime geçtiler ve bir dayanışma ağı kurmuş olduk. Bence kampanyanın en büyük başarısı bu oldu. Şu an bir dernekte mülteci ve göçmen LGBTİ+ bireylere danışmanlık hizmeti veriyorum. Okul bu sene bitecek umarım. Sonrasında insan hakları mücadelesini farklı mecralarda sürdürmeye devam edeceğim.

‘VAZGEÇMEYİN AŞKIM!’

• Malatya’dan İstanbul’a hukuk okumaya geldin. Pek çok deneyim yaşadın bu süreçte. Neler biriktirdin? Transların mücadelesi için neler söylemek istersin? Hem onlara hem de diğer kadınlara 8 Mart için neler söylemek istersin?

Bir kadın olarak benim yaşadıklarım da aslında sesini yükselten, başkaldıran her kadının yaşadıklarından çok da farklı değil. Tabii ki hepimiz farklı deneyimler yaşıyoruz; fakat hepimizin hikâyesinin ortaklaştığı bir nokta var: Patriyarkal ve cisnormatif sistem şiddeti. Tüm kadınlara söylemek istediğim, vazgeçmeyin aşkım! Sizi düşüren, yıldıran tüm yüklerinizden kurtulun gitsin. Tüm dünyaya ve özellikle imtiyaz sahiplerine haykırmak istediğim şey ise şu: Biz öyle sandığınız gibi çıtkırıldım hanımefendiler değiliz! Ayakları yere basan, farkındalığı yüksek, haklı talepleri olan ve bu taleplerde ısrarcı güçlü kadınlarız.

• Senin hikâyen bir umut öyküsü gibi de görünüyor bize… “Eğer çok güçlü olursam kimse bana zulmedemez diye düşünüyordum” diye çıktığın yolculukta aslında bunu başarmış da görünüyorsun… Ne dersin?

Yapmaya çalıştıkları şey hep şiddet hikâyelerini kişisele indirgemeye çalışmak. Bize “Ben böyle yapsaydım başıma bu gelmezdi, bunu yaşayan bir tek benim, bu benim kaderim” diye düşündürtmeye çalışıyorlar. Yok abla, iş hiç de öyle değil. Sokağa çıkıp iki tane kadınla konuşsan sana senin hikâyeni anlatabilirler. Çünkü yaşananlar çok sistematik ve sisteme dair. İnanın aynı şeyleri yaşayan binlerce kadın var. Bunları görünce insan kendini suçlamayı bırakıyor. Ayrıca yan yana geldikçe düşsen bile seni kaldıracak bir arkadaşının olduğunu görüyorsun. Bu, insana harekete geçme ve devam etme gücü veriyor. Gelin bu 8 Mart’ta da patriyarkaya karşı feminist isyanı yukarı taşıyalım. Şimdiden alanda karşılaşacağımız veya kalabalıkta denk gelemeyeceğimiz herkese kucak dolusu sevgiler.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,670AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Boeing, havayolu şirketlerinden ve hayatını kaybedenlerin ailelerinden özür diledi

Boeing, 737 MAX tipi uçaklarının, Endonezya ve Etiyopya'daki kazalarla gündeme gelmesi üzerine, havayolu şirketlerinden ve...

ÖDP’den BirGün’e dayanışma ziyareti

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) İstanbul İl Yöneticileri gazetemize ziyarette bulundu.

Bir Bakışta BirGün

MAK Danışmanlık’tan ‘ortak yayın’ sonrası ilk anket

MAK Danışmanlık’tan ‘ortak yayın’ sonrası ilk anket

MAK Danışmanlık, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkan adayları AKP'li Binali Yıldırım ile...

UEFA Süper Kupa biletleri satışa çıkıyor

Beşiktaş'ın sahası Vodafone Park'ın 14 Ağustos'ta ev sahipliği yapacağı UEFA Süper Kupa maçının biletleri yarın satışa...

TİBAŞ Parkı’nda keşif yapıldı: ‘Cemaat yurdu değil, park istiyoruz’

AKP’li Üsküdar Belediyesi’nin alana ‘kültür merkezi’ yapılacağını söylediği ancak Aziz Mahmut Hüdai...

Haftanın en güzel Fujifilm X Club Türkiye fotoğrafları

Fujifilm X Club Türkiye’nin Facebook grubu ve BirGün dayanışmasıyla gerçekleştirilen Haftanın En...

Oy ve Ötesi’nden ’23 Haziran’ kararı

Oy ve Ötesi, tekrarlanan İstanbul seçiminde teyit ettiği tutanakları seçim gecesi canlı...

Avcılar’da BirGün Okur Buluşması: İstanbul seçimleri neden önemli?

Gazetemiz BirGün'ün okur buluşmaları Avcılar'da düzenlenecek etkinlikle devam ediyor.

[mecra] salon, karma sergiyle açılıyor

İstanbul'da Kadıköy’de 2017’de kapılarını açan , 21 Haziran Cuma akşamı düzenlenecek açılış...

Sonraki haber