Hindistan'da çiftçiler ayakta: Direnen çiftçilerin talebi kabul edildi
14.03.2018 08:33 DÜNYA
Hindistan’da hükümetin tarım politikalarından olumsuz etkilenen on binlerce çiftçinin, daha iyi mahsul fiyatı ve toprak hakları için başlattığı ‘Uzun Yürüyüş’te 170 kilometre yol katedildi. Çiftçilerin taleplerinin tamamı kabul edildi

Hindistan’ın Maharaştra eyaletinde on binlerce çiftçi, daha iyi mahsul fiyatları, hükümetin verdiği tarım kredilerinden feragat etmesi ve yıllardır toprağı işleyen yerlilerin toprağa sahip olabilmesi talebiyle başlattığı Kisan (Çiftçilerin) Uzun Yürüyüşü’nde 170 kilometre yol katettikten sonra önceki gün Mumbai’nin güneyindeki Azad Meydanı’nda buluştu.

Onbinler; demokratik kitle örgütleri ve sol partilerin öncülük ettiği eylemde taleplerini dile getirdi. Katılımın yoğun olduğu eylemde çiftçiler taleplerini hükümete kabul ettirdi. Solcu çiftçi sendikası All India Kisan Sabha -Tüm Hindistan Köylüler Birliği- (AIKS) üyeleri, Hindistan Marksist-Komünist Partisi’nin çiftçi kanadı ve diğer çiftçi sendikalarının düzenlediği protesto yürüyüşü Mumbai kent sakinleri tarafından da destek gördü. Kent sakinleri, öğrencilerin yıl sonu sınavlarında rahatsızlık duymaması için sabahın erken saatlerinde meydanda toplanan çiftçilere yiyecek ve ayakkabı vererek dayanışma gösterdi. Sağcı Narendra Modi hükümetinin uygulamalarına karşı çiftçilerin talepleri halkın geniş kesimlerince destek gördü.

Çiftçiler tepkili
BBC’ye konuşan çiftçilerden Vijay Javandhia, Hindistan’da çiftçilerin durumunun zorlaştığını ve tepkilerinin nedenini şu sözlerle anlattı: “Tarım geliri hızlıca düşüş gösterdi. Pamuk, tahıl ve baklagillerde gelirler gün geçtikçe düşüyor. Bu yüzden tarım ekonomisi gittikçe daha fazla para kaybediyor.”

Nashik’ten 65 yaşındaki Sakhubai isimli bir kadın ise “Toprağımıza ihtiyacımız var ve bu bizim ana talebimiz. Çok yürümekten dolayı ayağımı yaraladım, ancak taleplerimiz sonuçlanana kadar protestoya devam edeceğim” dedi.

Kabul ettiler
Yaklaşık 35 bin çiftçinin Maharaştra eyaletinin finansal başkenti olan Mumbai’de buluşmasının ardından hükümet ile görüşmeler yapıldı. Sağcı Narendra Modi hükümeti, yapılan görüşmelerin ardından çiftçilerin sorunlarını altı ay içerisinde çözme sözü verdi. Sulama Bakanı Girish Mahajan, “Hükümet taleplerin tamamı konusunda anlaştı. Buna tapu devri de dahil” diye konuştu.

***

260 milyon çiftçi ve tarım işçisi

Hindistan’da çiftçi ve tarım işçisi yaklaşık 260 milyon kişi bulunuyor. Halkın yarısından fazlası kırsal alanlarda yaşıyor. Protesto yürüyüşünün düzenlendiği Maharaştra eyaleti de Hindistan’ın en önemli tarım bölgelerinden biri olarak görülüyor. Ancak bütün bu verilere rağmen Hindistan’da tarım, milli gelirin yalnızca yüzde 17’sini oluşturuyor. Ayrıca son yıllarda azalan yağış, hükümet tarafından belirlenen düşük mahsul fiyatları ve kredi borçları; tarımı ve çiftçilerin geçimini olumsuz etkiliyor. Kendi ormanlarında üretim yapan yerli çiftçiler ise kendi topraklarına sahip olabilme hakkına ihtiyaç duyuyor.