-Reklam-
Anasayfa DÜNYA Hindistan'da 200 milyon işçi grevde

Hindistan’da 200 milyon işçi grevde

Hindistan’da 10 merkezi sendikanın çağrısıyla milyonlarca insanın katılımı ile iki günlük genel greve gidildi. Sendika Kongresi Genel Sekreteri Amarjeet Kaur, greve yaklaşık 200 milyon işçi ve çalışanın katıldığını duyurdu

Örgütlü mücadele geleneği olan Hindistan’da 10 merkezi sendikanın çağrısıyla milyonlarca insanın katılımı ile iki günlük genel greve gidildi.

Hindistan Sendika Kongresi Genel Sekreteri Amarjeet Kaur, yaptığı açıklamada, yaklaşık 200 milyon işçi ve çalışanın iki gün sürecek genel greve katıldığını kaydetti. Greve üniversitedeki öğrenci sendikaları ve örgütleri destek verip iki günlük boykot gerçekleştirdi.

Seçimler yaklaşıyor

Grevin fitilini değişen sendika yasası ateşlese, ülkede artan fiyatlar, asgari ücret ve sosyal güvenlik, istihdamın düşüklüğü gibi konularda iyileştirmeler de talep ediliyor. Grevi, görevdeki Narendra Modi liderliğindeki sağcı Bharatiya Janata Partisi’nin tekrar yarışacağı parlamento seçimlere sadece birkaç ay kala yapılmasının da önemli olduğu kaydedildi.

Fotoğraf: Twitter

Yöneticilere gözaltı

Batı Bengal ve Tamil Nadu gibi, hükümet grev için işçilere izin vermedi. Bu bölgelerde polisle emekçiler arasında çatışmalar yaşandı. Sendika başkanlarının ve yöneticilerinin gözaltına alındığı tutuklandığı bildirildi. 2016 yılında da ülke çapında yapılan bir günlük greve 180 milyondan fazla kişinin katıldığı ve insanlık tarihin gördüğü en büyük grev olarak kaydedilmiş, onlarca sendika yöneticisi tutuklanmıştı.

Öğrencilerden dayanışma boykotu

Grev nedeniyle okullarda iki gün boyunca eğitime ara verildi. Üniversite sınavları da ertelendi. Bazı öğrenci örgütleri de işçilerle dayanışmak için iki günlük ders boykotu ilan etti. Öğrenci sendikalarından yapılan açıklamada, “Tüm emekçiler grevde, bu merkezi hükümetin sorunudur. Aynı sorun eğitim sisteminde de yaşanmaktadır” denildi.

Sendikal hareket güçlü

Dev grev, aralarında Hindistan Ulusal Sendikalar Kongresi, Serbest Meslek Sahibi Kadınlar Derneği, Birleşmiş Sendikalar Kongresi ve Tüm Hindistan Birleşmiş Sendikalar Merkezi’nin de aralarında olduğu 10 sendika tarafından düzenlendi. Bu sendikalar Hindistan’daki işçilerin yoğun katılımının olduğu ülkedeki organize emeğin çoğunu temsil eden ulusal sendika federasyonları. Mevcut greve, sadece iktidardaki BJP’nin kardeş örgütü olan Bharatiya Mazdoor Sangh (BSM) katılmıyor.

Fotoğraf: Twitter

Talepleri neler?

Grevin tetikleyicisi, Modi hükümeti tarafından Ağustos ayında önerilen ‘Sendikalarda Değişiklik Yasası’ oldu. Yasa, işçi sendikalarına yasal olarak tanınırlık sunmayı teklif ederken, hükümete bu kararı vermede isteğe bağlı yetkiler verdi. Sendikalar tanınma için yasanın standart kriterler vermemesine ve işverenlerin taleplerini baz almasına karşı çıktı. Ülkenin en büyük sendikası olan Hindistan Ulusal Sendikalar Kongresi üçlü istişarelerden çıkarıldı. 12 maddelik taleplerinde, aylık asgari ücretin yükseltilmesi, 18 bin kamu sektöründe fiyat artışı ve gıda güvenliği konularının da güvenceye alınması gibi maddeler vardı. Özellikle savunma üretimi, demiryolları, bankacılık dahil olmak üzere ülkedeki bazı önemli kamu sektörü işletmelerinde yapılan özelleştirmelere de karşı çıkıldı.

450 milyon kişi iş için göç etti

Hindistan 520 milyondan fazla işgücüne sahip. Sendikalaşmanın çoğu, kamu sektörü çalışanları ile sınırlı. Resmi sendikaların çok az bir kısmı özel sektörde veya gayri resmi sektörde aktif. Son İstihdam ve İşsizlik anketinde, çalışanların yüzde 62’sinden fazlasının günlük ücret çalışanı olduğu tahmin ediliyor. Yapılan son nüfus sayımı, 450 milyondan fazla Hintlinin çalışmak için şehir merkezlerine göç ettiğini ortaya çıkarıyor. Hükümetin açıkladığı son ücret raporuna göre, 2018’de ortalama aylık ücret 100 dolar yani 550 TL. Kayıt dışı sektörde olanlar için bu miktar 64 dolar yani yaklaşık 350 TL. Yıllık 13 milyondan fazla insanın iş piyasasına girdiği bir ülkede sadece 2014 ve 2017 yılları arasında yaklaşık 400 bin kişi istihdam edildi.

People Dispatch’den çevrilip kısaltılmıştır.

- Reklam -

SON HABERLER

Galatasaray’dan Göksel Gümüşdağ sert sözler

Galatasaray Kulübü, Medipol Başakşehir Kulübü Başkanı Göksel Gümüşdağ'ın yaptığı açıklamaları sert sözlerle...

“Avukatlık can çekişiyor”

Antalya Barosu'na kayıtlı avukatlar, ekonomik ve mesleki sorunlarının çözülmesi için cübbelerini giyerek...

Ramazan Bayramı tatili 9 güne çıkarıldı

Cumhurbaşkanlığı kararıyla Ramazan Bayramı tatili 9 güne çıkarıldı.Cumhurbaşkanlığı...

Kanseri yenen öğretmene öğrencilerinden sürpriz karşılama

Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde Cemile Yeşil Anadolu Lisesi'nde görev yapan ve yakalandığı kanser...

İBB Başkanı İmamoğlu, Erdoğan’la bir araya geliyor

Yerel seçimlerin ardından 17 gün süren tartışmaların son bulmasıyla mazbatasını alan İstanbul...

HSK’den ‘Rabia Naz’ açıklaması

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Başkan Vekili ve İkinci Daire Başkanı Mehmet...

İBB Twitter hesabından ilk İmamoğlu paylaşımı

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun 31 Mart seçiminden 17 gün...

Soma faciası davasında Can Gürkan’a tahliye

İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 14. Ceza Dairesi, Manisa'nın Soma ilçesinde 301 madencinin...

Notre Dame yangınının nedeni belli oldu

Fransız polisinden yapılan açıklamada, Notre Dame Katedrali'ndeki yangınla ilgili yürütülen soruşturmanın, yangının...

Londra’daki çevreci işgal eyleminde gözaltı sayısı 460 oldu

Çevreci kampanya grubu Extinction Rebellion’ın Londra'nın merkezi yerlerinde gerçekleştirdiği işgal eylemleri 4'üncü...

Sonraki haber