Anasayfa EĞİTİM Hitler sosyalizmin kurucusuymuş!

Hitler sosyalizmin kurucusuymuş!

Mustafa Kömüş / [email protected]

Erciyes Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şahika Karaca doktora tezinde faşist diktatör Hitler’den “Sosyalizmin kurucusu” olarak bahsettiği ortaya çıktı.
Karaca “Emine Semiye hayatı, fikir dünyası, sanatı, eserleri” isimli tezinde Emine Semiye’nin 1909’da yazdığı bir yazıdan bahsediyor. Bu tezde İspanyol düşünür Francisco Ferrer’in ölümü üzerine Yeni Gazete’de yayımlanan yazıdan bahsediyor. Fakat tezde isimleri ‘karıştırıp’ Ferrer yerine ‘Führer’ ismini kullanıp Hitler’i sosyalizmin kurucularından biri ilan etti.

Ömrünü İspanya için harcamış

Tezde Karaca şu ifadeleri kullanıyor:

“Emine Semiye Yeni Gazete’de yayımlanan ‘Büyük Führer ve Sosyalizm’ isimli yazısında da sosyalizmin kurucularından Adolf Hitler’den ve Hristiyan toplumlarda sosyalizmin ortaya çıkışından bahseder. Yazar öncelikle mazlumların kanıyla yoğrulmuş İspanya toprağını kurtarmak için Hitler’in bütün ömrünce çalıştığını anlatır ve Hitler’in ruhunu selamlar. İspanya’da kurulan engizisyon mahkemelerinde dökülen Müslüman ve Yahudi kanlarından söz ettikten sonra yine Hitler’i anar. Müslüman ve Yahudilerin buralarda dökülen kanlarından oluşan lekelerin ancak Hitler’le temizlenebileceğine inanır.”

Tezi kabul edenler ise yine Erciyes Üniversitesi’nden Prof. Dr. Hülya Argunşah, Prof. Dr. İsmail Görkem, Prof. Dr. Abdullah Saydam, Doç. Dr. Mümtaz Sarıçiçek ve Hacettepe Üniversitesi’nden Prof. Dr. Bilge Ercilasun. Olayın sosyal medyada öğrenilmesinin ardından özellikle jürinin bu tezi nasıl kabul ettiği tartışma konusu oldu.

Gözleri bozulmuş!

Karaca ise eleştirilere Twitter’dan şu şekilde cevap verdi: “Tezimle ilgili dolaşanlarla ilgili çok ama çok üzüldüğümü belirtmeliyim. Emine Semiye için yıllarımı verdim. Hiç kimse bu tezi kopyala yapıştır bir tez olarak değerlendirme hakkına sahip değil. Ben gençliğimi verdim bu tez için. Gözlerim bozuldu mesela. Onun için lütfen eleştirilerinizi bu kadar acımasız yapmayın. Benim için sevindirici nokta tezimi fırsat bulup kitaplaştıramamıştım.

Gerekli düzeltmeyi kitap olarak yayımladığımda yapacağım. Hocam da alandaki en iyi, titiz hocalarından biridir. Tezim üzerinde çok emeği vardır. Lütfen zaten bin bir emekle çalışıyoruz, üretiyoruz. Şevkimizi bu kadar acımasız eleştirilerle kırmayın. Okuyacak, yazacak yani yapacak çok işimiz var. Hayatımı bilime verdim. Bundan sonra da böyle olacak…”


Kooperatif kurup para kazanmışlar

Erciyes Üniversitesi’nde öğretim üyeleri kooperatif kurdu ve bu kooperatif üzerinden kendilerine ek gelir sağladı.

Sayıştay’ın 2017 raporunda yer alan bilgilere göre Erciyes Üniversitesi Öğretim Elemanları tarafından “S.S. Erciyes Kültür ve Eğitim Kooperatifi” isimli bir kooperatif kuruldu. Kooperatif kurulmasına ilişkin raporda şu ifadeler kullanıldı: “Üniversite akademik personelinin ticari maksatlı S.S. Kültür ve Eğitim Kooperatifi kurmaları, üye ve yönetici olarak ticari faaliyette bulunmaları, yönetim, denetim ve disiplin kurullarında görev almaları Yükseköğretim Personel Kanunu ve Devlet Memurları Kanunu hükümlerine göre mümkün değildir.”

Sayıştay ayrıca Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Elemanlarının kooperatif aracılığıyla diş malzemesi satışından kendilerine gelir sağladığını ifade etti. Raporda “Öğretim elemanlarının ise 2547 sayılı Kanun ve 2914 sayılı Yükseköğretim Personel Kanunu kapsamı dışında, 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na tabi bir ticari şirketten maddi destek sağlamasının yasal ve etik dayanağı bulunmamaktadır” dendi.

hitler-sosyalizmin-kurucusuymus-525033-1.


SON HABERLER

CHP’li Yücel Özen hayatını kaybetti

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir eski İl Yöneticisi ve Tire Belediye Meclis...

Uber davası ertelendi

Uber'e erişimin engellenmesi ve firmanın Türkiye'den men edilmesi talebiyle açılan dava, bilirkişi...

Yeni Zelanda saldırısında ölenlerin sayısı 51’e yükseldi

Christchurch kentinde 15 Mart'ta iki camiye düzenlenen saldırının ardından kendisinden haber alınamayan...

Akşener: Ekrem kardeşim niye kızdırdın bu kadar Tayyip Bey’i?

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "Bir yerel seçime gidiyoruz ama sanırsınız...

MGK’den yerel seçim mesajı

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Toplantısı sona erdi. 4,5 saat süren toplantı sonrası...

Alper Taş’a sosyal medyadan büyük destek

Sosyal medya kullanıcıları CHP Beyoğlu Belediye Başkan Adayı Alper Taş'ın başlattığı #BenimİçinBeyoğlu...

10 maddede AKP ile birlikte kaybedilen Beyoğlu

Beyoğlu’nun AKP'li yıllarda yapılan değişim ve dönüşüm ile birlikte tarihi yapısı yok...

FED faiz kararını açıkladı

ABD Merkez Bankası FED kritik faiz kararını duyurdu. FED faizi değiştirmeyerek yüzde...

Feridun Düzağaç’tan Alper Taş’a destek çağrısı

İsmi Beyoğlu Belediye Başkan adaylığına açıklandığı günden bu yana toplumun büyük ilgisiyle...

Saray’dan Yeni Zelanda açıklaması

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Yeni Zelanda'daki saldırıya ilişkin bir açıklama yaptı.