Anasayfa EĞİTİM Hitler sosyalizmin kurucusuymuş!

Hitler sosyalizmin kurucusuymuş!

Mustafa Kömüş / [email protected]

Erciyes Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şahika Karaca doktora tezinde faşist diktatör Hitler’den “Sosyalizmin kurucusu” olarak bahsettiği ortaya çıktı.
Karaca “Emine Semiye hayatı, fikir dünyası, sanatı, eserleri” isimli tezinde Emine Semiye’nin 1909’da yazdığı bir yazıdan bahsediyor. Bu tezde İspanyol düşünür Francisco Ferrer’in ölümü üzerine Yeni Gazete’de yayımlanan yazıdan bahsediyor. Fakat tezde isimleri ‘karıştırıp’ Ferrer yerine ‘Führer’ ismini kullanıp Hitler’i sosyalizmin kurucularından biri ilan etti.

Ömrünü İspanya için harcamış

Tezde Karaca şu ifadeleri kullanıyor:

“Emine Semiye Yeni Gazete’de yayımlanan ‘Büyük Führer ve Sosyalizm’ isimli yazısında da sosyalizmin kurucularından Adolf Hitler’den ve Hristiyan toplumlarda sosyalizmin ortaya çıkışından bahseder. Yazar öncelikle mazlumların kanıyla yoğrulmuş İspanya toprağını kurtarmak için Hitler’in bütün ömrünce çalıştığını anlatır ve Hitler’in ruhunu selamlar. İspanya’da kurulan engizisyon mahkemelerinde dökülen Müslüman ve Yahudi kanlarından söz ettikten sonra yine Hitler’i anar. Müslüman ve Yahudilerin buralarda dökülen kanlarından oluşan lekelerin ancak Hitler’le temizlenebileceğine inanır.”

Tezi kabul edenler ise yine Erciyes Üniversitesi’nden Prof. Dr. Hülya Argunşah, Prof. Dr. İsmail Görkem, Prof. Dr. Abdullah Saydam, Doç. Dr. Mümtaz Sarıçiçek ve Hacettepe Üniversitesi’nden Prof. Dr. Bilge Ercilasun. Olayın sosyal medyada öğrenilmesinin ardından özellikle jürinin bu tezi nasıl kabul ettiği tartışma konusu oldu.

Gözleri bozulmuş!

Karaca ise eleştirilere Twitter’dan şu şekilde cevap verdi: “Tezimle ilgili dolaşanlarla ilgili çok ama çok üzüldüğümü belirtmeliyim. Emine Semiye için yıllarımı verdim. Hiç kimse bu tezi kopyala yapıştır bir tez olarak değerlendirme hakkına sahip değil. Ben gençliğimi verdim bu tez için. Gözlerim bozuldu mesela. Onun için lütfen eleştirilerinizi bu kadar acımasız yapmayın. Benim için sevindirici nokta tezimi fırsat bulup kitaplaştıramamıştım.

Gerekli düzeltmeyi kitap olarak yayımladığımda yapacağım. Hocam da alandaki en iyi, titiz hocalarından biridir. Tezim üzerinde çok emeği vardır. Lütfen zaten bin bir emekle çalışıyoruz, üretiyoruz. Şevkimizi bu kadar acımasız eleştirilerle kırmayın. Okuyacak, yazacak yani yapacak çok işimiz var. Hayatımı bilime verdim. Bundan sonra da böyle olacak…”


Kooperatif kurup para kazanmışlar

Erciyes Üniversitesi’nde öğretim üyeleri kooperatif kurdu ve bu kooperatif üzerinden kendilerine ek gelir sağladı.

Sayıştay’ın 2017 raporunda yer alan bilgilere göre Erciyes Üniversitesi Öğretim Elemanları tarafından “S.S. Erciyes Kültür ve Eğitim Kooperatifi” isimli bir kooperatif kuruldu. Kooperatif kurulmasına ilişkin raporda şu ifadeler kullanıldı: “Üniversite akademik personelinin ticari maksatlı S.S. Kültür ve Eğitim Kooperatifi kurmaları, üye ve yönetici olarak ticari faaliyette bulunmaları, yönetim, denetim ve disiplin kurullarında görev almaları Yükseköğretim Personel Kanunu ve Devlet Memurları Kanunu hükümlerine göre mümkün değildir.”

Sayıştay ayrıca Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Elemanlarının kooperatif aracılığıyla diş malzemesi satışından kendilerine gelir sağladığını ifade etti. Raporda “Öğretim elemanlarının ise 2547 sayılı Kanun ve 2914 sayılı Yükseköğretim Personel Kanunu kapsamı dışında, 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na tabi bir ticari şirketten maddi destek sağlamasının yasal ve etik dayanağı bulunmamaktadır” dendi.

hitler-sosyalizmin-kurucusuymus-525033-1.


BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,674AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Rusya: Sınırlarımıza yaklaşan Amerikan B-52N’lere önleme yapıldı

Su-27 savaş uçaklarının, Karadeniz ve Baltık Denizi yönünden Rusya sınırlarına yaklaşan Amerikan...

Ekrem İmamoğlu’nun burs desteği sözüne İBB’den açıklama

CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu ve AKP'nin İstanbul Büyükşehir...

Arap Birliği Genel Sekreteri: Türkiye neo-Osmanlıcılık kisvesi altında Siyasal İslam’ı teşvik ediyor

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt, Türkiye ve İran'ı Ortadoğu'da genişleme...

İstanbul seçimine 6 gün kaldı: İmamoğlu ve Yıldırım bugün ne yaptı?

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerine yönelik iptal kararının...

İmamoğlu: Her şey çok güzel oldu

YSK kararı ile mazbatası iptal edilen Ekrem İmamoğlu, Küçükçekmece'de miting düzenledi. İmamoğlu...

CHP’li Ağbaba: Çalınan Türkiye’nin itibarıdır

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, 31 Mart'ta yapılan...

Mısır’ın eski Devlet Başkanı Muhammed Mursi yaşamını yitirdi

Mısır'ın eski Devlet Başkanı Muhammed Mursi mahkeme salonunda hayatını kaybetti.

İmamoğlu’ndan Sayıştay raporlarına dair açıklama: Sayıştay’ın web sitesinde rapor halen bulunmaktadır

CHP'nin İstanbul adayı Ekrem İmamoğlu ve AKP'nin İstanbul adayı Binali Yıldırım'ın katıldığı...

Boeing, havayolu şirketlerinden ve hayatını kaybedenlerin ailelerinden özür diledi

Boeing, 737 MAX tipi uçaklarının, Endonezya ve Etiyopya'daki kazalarla gündeme gelmesi üzerine, havayolu şirketlerinden ve...

ÖDP’den BirGün’e dayanışma ziyareti

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) İstanbul İl Yöneticileri gazetemize ziyarette bulundu.

Sonraki haber