Anasayfa ÖZEL Hizmet “yabancıya” gitmedi: Öğrenciler Tamince’nin otelinde staj yapacak

Hizmet “yabancıya” gitmedi: Öğrenciler Tamince’nin otelinde staj yapacak

Meslek liselerinin turizm bölümlerinde okuyan öğrencilerin, MEB ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında imzalanan protokol kapsamında staj yapacağı 6 otel belirlendi. Bakanlığın, “İstihdam garantili mezuniyet” sloganıyla duyurulan projesinin uygulanacağı 6 otelden 5'i Fettah Tamince ve Turizm Bakanı Ersoy’a ait

MEB’in, “Sektörle işbirliği” projeleri kapsamında imzaladığı protokollerden biri olan, “Mesleki Eğitimde İşbirliği Protokolü”nün ayrıntıları netleşti. Protokol için aralarında Ankara ve İzmir’in de olduğu altı ilden 11 okul seçildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı koordinasyonunda belirlenen altı otel ile okullar eşleştirildi. Bakanlığın belirlediği oteller arasında, iktidara yakın isimlerin işletmelerinin yanı sıra Fettah Tahmince’nin sahibi olduğu otel zinciri ile Kültür ve Turizm Bakanı’nın sahibi olduğu oteller de yer aldı.

MEB’in seçtiği 11 okul için belirlenen partner otellerin beşinin sahiplerinin kamuoyunun yakından tanıdığı isimler olduğu ortaya çıktı. Buna göre, FETÖ üyeliği suçlamasıyla yargılandığı davadan tartışmalı şekilde beraat eden Fettah Tamince’nin farklı şehirlerdeki iki oteli ile Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy’un otelleri okulların partner otelleri oldu.

İSTEKLİ ÖĞRENCİYE SÖZLEŞME

Protokolün kapsadığı okullarda MEB yetkilileri, okul yöneticileri, öğrenciler ve velilerin katılımıyla tanıtım toplantıları düzenlendi. Velilere, öğrencilere verilecek burs ve staj yapılan otellerdeki iş imkanlarına ilişkin bilgi verilirken “Şartları kabul eden istekli” öğrenci ve veliler ile sözleşme imzalandı. Mesleki eğitime giden öğrencilere brüt asgari ücretin yüzde 60’ı kadar burs verileceği, öğrencilerin mezuniyet sonrası protokolü imzalayan otellerde istihdam edileceği bildirildi. Seçilen liselerdeki öğrencilerin, 2019-2020 eğitim öğretim yılından itibaren dokuzuncu sınıfta İngilizce, 10’uncu sınıfta ise Rusça dil eğitimi alması planlandı. Öğrencilerin, görev alacakları otellerin yer aldığı turizm bölgelerine göre Arapça, Çince ve Fransızca gibi üçüncü bir yabancı dil eğitimi de alabileceği açıklandı.

***

TAMİNCE KİMDİR?

Fettah Tamince FETÖ’den yargılanan bir isim. Örgüte yaptığı yardımı mahkeme tarafından ‘hayır işi’ olarak kabul edilen Tamince AKP’liler tarafından milat kabul edilen 17-25 Aralık 2013’ten sonra FETÖ’nün yayın organı kabul edilen Zaman gazetesine ortak olmuştu. Tamince son olarak AKM’nin inşaatına ortak olmuş ve açılışında Erdoğan ile birlikte yer almıştı. CHP Tamince ile ilgili broşür hazırlayıp neden korunduğunu sormuştu.

- Reklam -

SON HABERLER

Bizim Özgen kazanır!

Yerel yöneticilerimizi seçeceğimiz 31 Mart’taki seçime 6 gün kaldı. Liderler alanlarda “kendi...

Marinaleda

Marinaleda, Ispanya’nın güneybatısında Akdeniz kıyısındaki Endülüs Özerk Bölgesi’nin başkenti Sevilla’ya bağlı bir...

İktidarın değil, halkın bekası için oy kullan

Pazar günü yerel seçim var. Halk yaşadığı kentin nasıl bir politika ve...

31 Mart’ta kim kime hesap kesecek?

AKP rejiminin Batı emperyalizmiyle çelişkisi büyük ölçüde S-400 krizinde düğümleniyor. Özellikle Avrupa,...

Muhalefete karşı medya

Ya da tersi; medyaya karşı muhalefet! Bu seçimde ilk...

Ağar’lar ve Başkaya’lar

Memleket ikinci sınıf bir korku filmi gibi, kötü karakterleri hiç yok olmuyor....

Yeni Zelandalı spikerler başını örterken

Yeni Zelanda’yı konuş konuş bitiremedik. Saldırının üzerine ayrıca, saldırıdan sonra Yeni Zelanda’nın...

Kütüphanecilik Haftamız kutlu olsun!

Bir önceki yıldı galiba, Kütüphanecilik Haftası için bir etkinliğe katılmıştık. Benim bildiğim,...

Seçim günü resmi tatil midir?

SORU: Ben bir otelde çalışıyorum, seçim günü de...

Denizli Acıpayam’da eğitime 2 gün ara verildi

Denizli'nin Acıpayam ilçesinde 20 Mart'ta meydana gelen 5,5 büyüklüğündeki depremin ardından artçı...