Hollanda'dan sınır dışı edilen Aile Bakanı Kaya'dan açıklama
12.03.2017 12:00 SİYASET

Rotterdam'daki Başkonsolosluk binasına girmesine izin verilmeyen ve sınır dışı edilen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, İstanbul'a gelişinin ardından Enerji Bakanı Berat Albayrak ile birlikte açıklama yaptı.

İstanbul Atatürk Havalimanı'nda açıklama yapan Bakan Kaya şöyle konuştu:

"Türkiye Cumhuriyeti Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı olarak, diplomatik pasaporta sahip olan bir bakan olarak seçmenlerimizle buluşmak üzere gittim. Bir bakan olarak vatandaşlarımızla konsolosluk binasında buluşmak üzere gittim. Bunun için izin almak zorunda değilim. Konsolosluk binaları, bir ülkenin kendi toprakları sayılır. Bizim Avrupa'nın, Hollanda'nın iç işlerine karışmak gibi bir fikrimiz yok.

Konsolosluğa gittik, 30 metre kala bizi araçlar durdurdu. Konsolosluk binasına giriş yapmamıza izin vermedi polis ekipleri. Konsolosumuzun da bizim yanımıza gelmesine izin verilmedi. Saatlerce bizim oradan konsolosluğa geçmemize izin verilmedi. Ancak Almanya'ya onlar eşliğinde gidersek çıkmamıza izin verdiler. Demokrasilerden, özgürlüklerden bahseden Hollanda'da gerçekten acı bir gece yaşadık. Bizim maslahatgüzarımız, büyükelçi sayılan maslahatgüzarımız gözaltına alındı. 5 kişilik ekibim gözaltına alındı.

"ATLARLA, KÖPEKLERLE SALDIRDILAR"
Biz de araçtan çıkarılarak Almanya sınırındaki polis merkezine götürüldük. Ve 1.5 saat polis merkezinde bekledik. Her zaman kadın haklarından bahseden, kadınlara nasıl davranmamızı bize öğretmeye kalkan bir ülkenin bir kadın bakana böyle davranması çok çirkin. Kadınlar gününden sonra böyle bir olay yaşamak çok çirkin ayrıca. Daha sonra Almanya'ya geçtik, sonra uçağa binerek buraya geldik. Bütün bakan arkadaşlarımızın toplantıları iptal ediliyor biliyorsunuz. Bu antidemokratik bir uygulama. Bizler oralara yeni sistemin neler getireceğini anlatmak için gidiyoruz. Hollanda'da dün gece bütün özgürlükler askıdaydı. Vatandaşlarımıza gayriinsani muamelede bulunuluyordu. Üzerlerine atlarla, köpeklerle saldırdı.

"BİR GECEDE OHAL İLAN EDİLDİ"
Hollanda'da dün gece aniden OHAL ilan edildi. Biz 15 Temmuz'da hain bir darbe teşebbüsü yaşadık, daha sonra OHAL ilan ettik. Bu kanunlara uygun bir şekilde ilan edilen OHAL'i Batı sürekli sorguladı. Bizim ülkemizin istikbaline, istiklaline yönelmiş darbe girişiminden sonra çıkarttığımız OHAL' sorgulayan Batı, bir kadın bakanın kendi toprakları sayılan bir konsolosluk binasına girmeye çalışmasının ardından OHAL ilan etti. Biz Batı'nın da gerçekten duyarlı, hassas, vicdanlı siyasetçilerinin bu yaşananları gördüğünü ve içten kınadıklarını biliyoruz. Bunu sesli olarak da dile getirmelerini istiyoruz. Bu davranışın dünya genelinde de kınanması gerektiğini düşünüyoruz. En temel ihtiyaçlarımızın karşılanmasına bile izin verilmedi. Hareket özgürlüğümüz, konuşma özgürlüğümüz kısıtlandı. Her türlü özgürlüğümüz askıya alındı. Bir ülkenin bakanını olmayacak şekilde sınır dışı ettiler."

Bakan Kaya'yı havalimanında karşılayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Hollanda'da dün gece yaşananları 'utanç verici' olarak niteleyerek "Dün gece bir utanç gecesiydi.Avrupa için, Hollanda için insan hakları ve özgürlükler noktasında bir utanç gecesi yaşandı dün akşam. Demokrasinin beşiği denen bir kıta, uluslararası hukuka dair ne varsa hepsini ayaklar altına aldı." diye konuştu.

Berat Albayrak'ın açıklamalarının satırbaşları şöyle:

"Hollanda için, Avrupa demokrasisi için bir utanç gecesi yaşandı. Demokrasinin beşiği denilen kıta uluslararası hukuku ayaklar altında çiğnedi. Faşizan bir Nazi mantığıyla değerlendirmek yeterli bilmiyorum ama bunu kamuoyu takdirine bırakmak gerekir. Hollanda büyük bir yanlışlık içine girmiştir. Çarşamba günü gerçekleşecek seçimlerin malzemesi olarak yorumlamak gerçekçi değildir. Avrupalı meslektaşlarımız, bu olaydan dolayı kendi hükümetlerini eleştirdiler. Daha sıkıntı verici olan bunu kamuoyu önünde açıklamaktan endişe ve korku duymalarıdır.