alpertasbeyoglu

Hollandalı gazeteciden ‘sahte demeç’ yayımlayan Sabah’a tepki: Yalancılar

Yandaş Sabah Gazetesi’nin spor servisi, Hollandalı bir gazetecinin Fenerbahçe’nin teknik direktörü Philip Cocu hakkında “Cocu, PSV’den kazandığının 5 katını kazanıyor. Fenerbahçe onu kovar mı? Sanmam. Çünkü hiçbir kulüp 3 aylık teknik direktörüne 7.5 milyon Euro verip göndermez.” dediğini ileri sürdü.

Eindhoven Dagblad Gazetesi’nden Rik Elferink’in demeciymiş gibi paylaşılan habere, Elferink yorum yazdı.

Sabah’ın tweet’e yanıt veren gazeteci, “Yalancılar. Hiçbir muhabirinizle ya da bu konuda kimseyle konuşmadım. Yalan haber üreticileri #noethics (etik yok)” diye tepki gösterdi.

FENERBAHÇE’DEN AÇIKLAMA

Fenerbahçe Spor Kulübü, bugün kamuoyunda Holladanlı teknik direktör Phillip Cocu hakkında yer alan haberle ilgili tekzip metni yayımladı.

Sarı lacivertli kulüp yayınladığı “Külliyen Yalan” başlıklı açıklamada “Camiamızı, gerçeklerle uzaktan yakından ilgisi olmayan bu tip iddialar ve bunları mütemadiyen üretip işleyen medya organlarını dikkatli analiz etmeye ve uyanık olmaya davet ediyoruz.” denildi.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Bugün, Sabah ve Fotomaç Gazeteleri’nde yer alan “Cocu’nun Tazminatı 7,5 Milyon Euro” başlıklı külliyen yalan haberler üzerinden yaşanan gelişmeler dolayısıyla kamuoyuna bir bilgilendirme yapmak istiyoruz.

Adı geçen her iki gazetede yer alan Futbol A Takımı Teknik Direktörümüz Philip Cocu’nun tazminatının 7,5 milyon euro olduğu iddiası, Hollanda basınından Eindhovens Dagblad Gazetesi’nin muhabiri Rik Elfrink’e dayandırılarak kamuoyuna sunulmuştur.

Rik Elfrink, kendi sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile bu yönde bir beyanı olmadığı gibi ilgili kurumlardan hiçbir kimse ile görüşmediğini de ifade ederek bu iddiaya yönelik “yalancılar, sahte haber üreticileri” demiş, ve bu tutumun etik olmadığını aşağıda paylaşılan linkte görüleceği biçimde vurgulamıştır.

Gerçekle hiçbir ilgisi olmayan bu iddialar aracılığı ile ‘Phillip Cocu gönderilmek isteniyor ancak tazminatı yüksek olduğu için gönderilemiyor’ algısı oluşturmaya çalışan bu kasıtlı tavrı manidar karşılıyoruz.

Geçtiğimiz hafta, Hollanda basını kaynaklı hocamızın istifa edeceği iddiası bu hafta hocamızın tarafımızca gönderilmek istendiği şekline dönüştürülmüştür. Bu tip asılsız haberlerin kaynağı olarak gösterilen yabancı kişinin medya organlarını yalancılıkla itham etmesi Türk medyası için küçük düşürücü bir durumdur ve uluslarası alanda güvenilirliğini zedelemektedir.

Camiamızı, gerçeklerle uzaktan yakından ilgisi olmayan bu tip iddialar ve bunları mütemadiyen üretip işleyen medya organlarını dikkatli analiz etmeye ve uyanık olmaya davet ediyoruz.

Kamuoyunu, bilinçli olarak yaratılmaya çalışılan bir algıya inandırmak için yurtdışı kaynaklara dayandırarak kurgulayan bu bakış açısı, sadece kulübümüzün değil tüm Türk futbolunun ortak problemidir ve çözümü ancak hep birlikte ortaya konacak bir irade ile gerçekleşebilir.

BİZİ TAKİP EDİN

359,923BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,087,039TakipçiTakip Et
7,863AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL