HPG'den Hani saldırısı açıklaması
12.04.2016 14:59 GÜNCEL

Hani İlçe Jandarma Komutanlığı'na yönelik patlayıcı maddeler ile gerçekleştirilen saldırıya ilişkin açıklama yapan HPG, patlama sonucu 34 askerin hayatını kaybettiği, 70'in üzerinde askerin ise yaralandığını duyurdu.

HPG Basın İrtibat Merkezi, Diyarbakır'ın Hani ilçesinde yer akan İlçe Jandarma Komutanlığı'na yönelik saldırıya dair açıklama yayımladı.ANF'de yer alan açıklamada, gerçekleştirilen saldırıya ilişkin "Türk devletinin Kürdistan'da sürdürdüğü faşizme karşı; Sason'da şehit düşen Dorşîn Hani (Ayşenur Kılıç) arkadaşımız şahsında Sason şehitleri anısına ve Erdoğan'ın 'ya baş eğeceksiniz, ya baş vereceksiniz' talimatı temelinde Nusaybin, Şırnak ve Gever'de sürdürülen sömürgeci devlet terörüne karşı gerilla güçlerimiz tarafından kapsamlı bir misilleme eylemi yapılmıştır" denildi.

Eylemin sonuçlarına ilişkin ise şunlar kaydedildi: "11 Nisan günü saat 23.05'te Gerilla güçlerimiz Amed'in Hani ilçesi Jandarma Komutanlığı'na yönelik etkili patlayıcı maddeler ile bir eylem gerçekleştirmiştir. Yaklaşık 200 askerden oluşan Jandarma Komutanlığı'ndaki; Nizamiye binası, 2 mevzi, 1 kule, 1 tank, 1 panzer ve taburun içinde bulunan çok sayıda araç alev alarak imha olmuştur. Jandarma Komutanlığı içinde bulunan 2 bina ise büyük ölçüde tahrip olmuş ve yıkıntı oluşmuştur. Gerçekleşen eylemde patlama sonucunda 34 asker ölürken, 70'in üzerinde askerin de yaralandığı tespit edilmiştir."

Genelkurmay Başkanlığı ise resmi internet sitesinden yaptığı açıklamada, saldırıda 1 askerin hayatını kaybettiğini, 39'u asker 47 kişinin ise yaralandığını duyurmuştu.