Hrant!Bir yıl geçti Hrant, hâlâ tam manasıyla kendimize gelemedik. En sevinçli, şakrak anlarımızda bile, ilkin kavrayıp adlandırmadığımız bir keder yükleniyor üzerimize. Ferah bir nefes, yürek darlığıyla bitişiyor. Bizler, ‘imkânsız’a hiçbir zaman inanmamış arkadaşların, durmadan karamsarlık illetini kovalamaktan da bitap düştük, gülme!


Seni son görüşümmüş, Hagop Abi’nin cenaze töreninde, kilise avlusunda iki çift laf ederken, “Enseni kolla!” demiştim. Bunu sana ikinci söyleyişimdi yakın ara ile. “Havada suikast kokusu var, aman!” demiştim. Birçok bizim arkadaşa da söylemiştim bunu, içim titreyerek. Bir yıldır, bu da içimi yakıyor a kar-deşcağzım.


İlk iki üç günü flu hatırlıyorum. Galiba biraz delirmiştim. En fazla, delirdiğimizde aklımız başımızdadır ya, ipucu kovalamaya girişmiş, ara sokaklarda çöp kutularını bile karıştırmıştım. Tam da bugün ortaya çıktı, “akıllı ol!” diye parmak sallayan bir katilin gün içinde senin oralarda olduğuna tanık olanlar, yemin billah edenler vardı civar ahaliden; işte onun kardeşi de bizim şehirdeymiş aynı gün.


Neler oldu arkandan, bilsen endişeyle gülerdin. Rakel, o olağanüstü aşk mektubunun sonunda, “bir bebekten bir katil yaratan dü-zen”i işaret etmişti. Bir katilden bir kahraman yaratmaya kalkışan alçakları, Rakel’in temiz vicdanı elbette öngöremezdi. Oldu, bunları da gördü yorgun gözlerimiz. Histerik, ırkçı dalgalar, ‘kel fatma’ misali kabardı durdu. Nasıl olduysa oldu, vicdanla vicdansızlık habire yüzleşti ardından.


Ya biz n’apacağız şimdi cancağzım Hrant. Diasporadaki sağcı Ermeni’den tut, ‘çiçek kadar narin’ 301 ilhamcısına, senin o tunç gibi kavi, ipek kadar yumuşak aklın ve kir tutmaz vicdanın olmaksızın nasıl dert anlatacağız bundan böyle… Sen hep dikine gidip insanlık kültürünün uzlaşma durağını buluverirsin. Buluverirdin mi yazmalıydım, hay allah! Mükemmel bir nokta hedef seçtiler kendilerine. Bizim muazzam boşluğumuz, onların zaferi oldu. Onların, vatansever türkücülerin, gerekçesiz sevgisizlerin, düşmanlık kültürüyle beslenenlerin yani.


“İnsanı, bir insanı sevmekle başlar her şey” diyordu Alemdağda Var Bir Yılan hikâyesinde Sait Faik. Ne güzel değil mi? İnsanı sevmeye aday herkesin cümlesi olabilirdi bu. Sırf bu cümleye dayanarak, Ermeni, Çerkez, Kürt, Gürcü, Türk, Yörük, Rum sevişir kaynaşır huzur içinde yaşardı bu toprakta, gökten üç elma bile düşerdi.


Ama işte tam da böyleydi, bir okuma hata-sıydı, bir entelektüel yoksulluktu olup biten. “Sevmek, bir insanı sevmekle başlar her şey” diyordu ‘Alemdağda Var Bir Yılan’ hikâyesinde Sait Faik. “Burada her şey bir insanı sevmekle bitiyor” da demişti bir cümle sonrasında oysa ki burası hep atlanır.


Yok, bir hayli karamsar bir son oldu, hiçbir zaman böyle bitmez, yoksa masalın matrisi bozulur. Şöyle bağlayayım canımın içi: Kardeşlikle, özgürlükle, eşitlikle tarif edilmiş Türkiye hâlâ mümkün ama seni çok özledim.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

9,984AbonelerAbone
- Reklam -

SON HABERLER

İlhan Cihaner’i makamından zorla gözaltına aldırtan Osman Şanal’a FETÖ’den 11 yıl 3 ay hapis cezası

Dönemin Ergenekon soruşturmasını yürüten savcılardan biri olan Osman Şanal'a FETÖ'den hapis cezası...

Erdoğan’dan ‘EYT’ cevabı: Erken emeklilik diye bir şey yok, istismar peşindeler

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT)...

CHP’li Bakırköy Belediye Başkanı’na 10 ay hapis cezası

Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu, Bakırköy Spor Vakfına ait inşaatın yıkımı sırasında...

Ankara’da çocuk şenliği: “Her şey çok güzel olacak”

Ankara’da geleneksel hale gelen Mahalle Çocuk Şenliği’nin üçüncüsü, “Her Şey Çok Güzel...

Adıyaman’da 85 milyon yıllık deniz kestanesi fosili bulundu

Adıyaman'ın Gerger ilçesinde çobanlık yapan Turan Cingöz, hayvan otlattığı sırada şekilleri dikkatini...

Erdoğan’ın danışmanına danışman atandı

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın başdanışmanı Prof. Dr. Seyit Sertçelik’e...

Wenger: Hangi görevde olursa olsun futbola döneceğim

Fransız teknik direktör Arsene Wenger, futbola yakın bir zaman içinde dönmek istemesine rağmen...

İmamoğlu FT’ye konuştu, CNN’e ‘CNN Türk’ü denetle’ çağrısı yaptı

"CNN Türk İstanbul seçimlerinde taraf tuttuğu için eleştiri dalgası altında" başlıklı haber...

Yerli otomobil projesi yılan hikayesine döndü: “47 milyon avroluk prototip nerede?”

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın Yerli...

Erdoğan: İstanbul seçimlerini inşallah hırsızlara bırakmayacağız

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da Hacı Osman Torun Camii açılışına katıldı....

Sonraki haber