Hrant!Bir yıl geçti Hrant, hâlâ tam manasıyla kendimize gelemedik. En sevinçli, şakrak anlarımızda bile, ilkin kavrayıp adlandırmadığımız bir keder yükleniyor üzerimize. Ferah bir nefes, yürek darlığıyla bitişiyor. Bizler, ‘imkânsız’a hiçbir zaman inanmamış arkadaşların, durmadan karamsarlık illetini kovalamaktan da bitap düştük, gülme!


Seni son görüşümmüş, Hagop Abi’nin cenaze töreninde, kilise avlusunda iki çift laf ederken, “Enseni kolla!” demiştim. Bunu sana ikinci söyleyişimdi yakın ara ile. “Havada suikast kokusu var, aman!” demiştim. Birçok bizim arkadaşa da söylemiştim bunu, içim titreyerek. Bir yıldır, bu da içimi yakıyor a kar-deşcağzım.


İlk iki üç günü flu hatırlıyorum. Galiba biraz delirmiştim. En fazla, delirdiğimizde aklımız başımızdadır ya, ipucu kovalamaya girişmiş, ara sokaklarda çöp kutularını bile karıştırmıştım. Tam da bugün ortaya çıktı, “akıllı ol!” diye parmak sallayan bir katilin gün içinde senin oralarda olduğuna tanık olanlar, yemin billah edenler vardı civar ahaliden; işte onun kardeşi de bizim şehirdeymiş aynı gün.


Neler oldu arkandan, bilsen endişeyle gülerdin. Rakel, o olağanüstü aşk mektubunun sonunda, “bir bebekten bir katil yaratan dü-zen”i işaret etmişti. Bir katilden bir kahraman yaratmaya kalkışan alçakları, Rakel’in temiz vicdanı elbette öngöremezdi. Oldu, bunları da gördü yorgun gözlerimiz. Histerik, ırkçı dalgalar, ‘kel fatma’ misali kabardı durdu. Nasıl olduysa oldu, vicdanla vicdansızlık habire yüzleşti ardından.


Ya biz n’apacağız şimdi cancağzım Hrant. Diasporadaki sağcı Ermeni’den tut, ‘çiçek kadar narin’ 301 ilhamcısına, senin o tunç gibi kavi, ipek kadar yumuşak aklın ve kir tutmaz vicdanın olmaksızın nasıl dert anlatacağız bundan böyle… Sen hep dikine gidip insanlık kültürünün uzlaşma durağını buluverirsin. Buluverirdin mi yazmalıydım, hay allah! Mükemmel bir nokta hedef seçtiler kendilerine. Bizim muazzam boşluğumuz, onların zaferi oldu. Onların, vatansever türkücülerin, gerekçesiz sevgisizlerin, düşmanlık kültürüyle beslenenlerin yani.


“İnsanı, bir insanı sevmekle başlar her şey” diyordu Alemdağda Var Bir Yılan hikâyesinde Sait Faik. Ne güzel değil mi? İnsanı sevmeye aday herkesin cümlesi olabilirdi bu. Sırf bu cümleye dayanarak, Ermeni, Çerkez, Kürt, Gürcü, Türk, Yörük, Rum sevişir kaynaşır huzur içinde yaşardı bu toprakta, gökten üç elma bile düşerdi.


Ama işte tam da böyleydi, bir okuma hata-sıydı, bir entelektüel yoksulluktu olup biten. “Sevmek, bir insanı sevmekle başlar her şey” diyordu ‘Alemdağda Var Bir Yılan’ hikâyesinde Sait Faik. “Burada her şey bir insanı sevmekle bitiyor” da demişti bir cümle sonrasında oysa ki burası hep atlanır.


Yok, bir hayli karamsar bir son oldu, hiçbir zaman böyle bitmez, yoksa masalın matrisi bozulur. Şöyle bağlayayım canımın içi: Kardeşlikle, özgürlükle, eşitlikle tarif edilmiş Türkiye hâlâ mümkün ama seni çok özledim.

BİZİ TAKİP EDİN

359,923BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,087,163TakipçiTakip Et
7,876AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL