Hrant Dink Vakfı'ndan "Gavur Söylemi" paneli
23.11.2017 13:39 KÜLTÜR SANAT
Hrant Dink Vakfı'nın "Medyada Nefret Söyleminin İzlenmesi" çalışması kapsamında Türkiye yazılı basınına dair değerlendirme yapılacak olan panel 30 Kasım Perşembe günü gerçekleşecek.

Hrant Dink Vakfı'nın "Medyada Nefret Söyleminin İzlenmesi" çalışması kapsamında, Türkiye yazılı basınına dair değerlendirme yapılacak olan panel 30 Kasım Perşembe günü gerçekleşecek.

Mayıs - Ağustos 2017 tarihleri arasında medyada üretilen nefret söyleminin izlenmesi ve raporlanması çalışmalarını yürüten Hrant Dink Vakfı, ayrımcılıktan, ırkçılıktan, cinsiyetçilikten ve şiddetten uzak bir medya dili yaratımı üzerine incelemeler yapıyor. 4 aylık inceleme döneminde ulusal, etnik ve dini grupları hedef alan 1.910 köşe yazısı ve haber tespit edildi. Farklı kategorilerde incelenen nefret söylemleri analizinde 48 farklı grup hakkında 2.466 adet ayrımcı ve ötekileştirici içerik bulundu.

30 Kasım'da gerçekleşecek olan etkinlikte, farklı grupları hedef alan nefret söylemleri ve içerik analizlerinden oluşan "Medyada Nefret Söylemi Mayıs-Ağustos 2017" raporunun yanı sıra, ‘gâvur’ kelimesinin, Müslüman olmayan kimliklerin merhametsizlik, zalimlik ve düşmanlıkla ilişkilendirildiği bir bağlam içinde nasıl kullanıldığını inceleyen “Yazılı Basında ‘Gâvur’ Söylemi” raporunun bulguları da paylaşılacak.

Etkinlik detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.