Anasayfa SİYASET Hukukçular AYM krizine tepkili

Hukukçular AYM krizine tepkili

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) yazarlar Mehmet Altan ve Şahin Alpay’ın tahliye edilmeleri yönünde verdiği karar bu kez yerel mahkeme tarafından açıkça reddedildi. Türkiye tarihinde ilk kez yaşanan yargı skandalı, hukukçuların tepkisini çekerken AKP’nin yargıya müdahale eden açıklamaları sürüyor.


Anayasa Mahkemesi (AYM), 11 Ocak’ta yazarlar Mehmet Altan ve Şahin Alpay’ın tutukluluğuna ilişkin hak ihlali kararı vererek tahliyelerin önünü açmıştı. Ancak iki farklı ağır ceza mahkemesi, kararın resmi gazetede yayımlanmadığı ve eline ulaşmadığı bahaneleriyle kararın gereğini yerine getirmemişti. Bu skandal kararlar sonrası yapılan yeni başvuruda yerel mahkeme bu kez AYM’nin kararını açıkça reddederek skandalda yeni bir boyuta geçilmesine neden oldu. 13. Ağır Ceza Mahkemesi, “Anayasa Mahkemesi’nin dosyamızın esasına girerek karar vermesi ‘görev gaspı’ niteliğindedir. AYM’nin bağlayıcı niteliğindeki kararları anayasa ve kuruluş kanununa uygun olarak verdiği kararlar içindir. Bunun haricinde kararların ‘kesin ve bağlayıcı’ olduğundan söz edilemez” diyerek verdiği kararla Türkiye tarihinde ilk kez AYM’nin kararlarını uygulamadı.

Bozdağ ‘sınır’ belirledi!
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ da, dün konuyla ilgili bir açıklama daya yaparak, “AYM’nin bireysel başvurular hakkında karar verme hakkına sahip olduğunu” ancak bu konuda karar verirken “ilk derece, istinaf, temyiz veya süper temyiz mahkemesi gibi hareket edemeyeceğini” savundu. “Şimdi ilk derece mahkemesi sizin ortaya koyduğunuz Anayasa’nın çizdiği sınırı aşan bu irade ve kararınız karşısında ne yapacak?” diyen Bozdağ, “Bu kararlar, Anayasa Mahkemesi’nin bu kararı hak ihlali kararı değil, bir beraat kararıdır. Anayasa Mahkemesi’nin beraat kararı verme hak ve yetkisi yoktur” ifadelerini kullandı.

Feyzioğlu’ndan Bozdağ’a: Yadırgadım
Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu ise Bozdağ’ın konu hakkındaki açıklamalarını eleştirdi. Maltepe’de Ülkücü Düşünce Derneği’nin düzenlediği ‘Hukuk Devleti’ konferansında konuşan Feyzioğlu, “Hükümet Sözcüsü, Anayasa Mahkemesi için ‘Dosyayı bilmiyor’ demiştir. Hükümet Sözcüsü dosyayı biliyor ama Anayasa Mahkemesi dosyayı bilmiyor. Anayasa Mahkemesi’nin kararını eleştirecek durumda değilim. Çünkü gerekçeli kararı yayınlanmadı. Ama ağır ceza mahkemesinin Anayasa Mahkemesinin kısa kararına derhal uyması gerektiğini bilecek kadar lisans seviyesi hukuk biliyorum. Doktor, profesör seviyesi hukuk bilmenize gerek yok. Hükümet sözcüsünün bu bilgiden yoksun olmasını garipsiyorum” dedi.

Sözüer eleştirdi
Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) mimarlarından Prof. Dr. Adem Sözüer de, Twitter hesabından yaşanan krizi değerlendirdi. Sözüer, “Anayasa Mahkememizi, idareye, suç düzenleme yetkisini uygun görmesi; çocuk cinsel istismar suçunu ceza çok diye iptal etmesi, tutuklamada esasa çok girmesi gibi konularda eleştiriyoruz. Ama! Kararına uymama ve sistemli rencidesi, devletin hukuki otoritesiyle yargı itibarını ağır sarsar” ifadelerini kullandı.


‘Hukuk devleti sorunu’
Konu hakkında görüş bildiren bir diğer isim ise eski Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Yargıcı Rıza Türmen oldu. 10. Ankara Barosu Uluslararası Hukuk Kurultayı’nda yaptığı konuşmada Türmen, “Hukuk devleti var mı yok mu Türkiye’de? Bununla ilgili bir sorunla karşı karşıyayız” derken, “Bu karar kesindir, bu kararın uygulanması gerekir. Bu karar uygulanmıyorsa eğer, hukuk devletiyle bağdaşmayan bir şey” ifadelerini kullandı.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,455AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Ekonomi ekonomistlere bırakılamayacak kadar önemlidir

Fırat YENİCİÇoğumuzun bildiği üzere Yanis Varoufakis kısa...

Engellileri temsil eden yeni emojiler geliyor

Apple, aralarında tekerlekli sandalye kullananların, elinde bastonla yürüyen görme engellilerin ve işaret...

Yaşamın uzun bir yol olduğuna inanıyorum

Mehmet ÖZÇATALOĞLUErdal Atıcı’nın yeni kitabı Ürün Yayınları...

Karamollaoğlu’ndan Babacan ve Gül açıklaması: Müzakerelere açığız

CHP'li Abdüllatif Şener'in, yeni parti kuracağı iddia edilen Ali Babacan ve Abdullah...

15 yıl sonra ‘Tarımı nasıl bitirdik?’ şurası

İthalata dayalı politikalar nedeniyle tarımsal üretimde ve hayvancılıkta yaşanan gerileme sürerken AKP,...

Krizin adı: Talep yetersizliği

Gündelik hayatın devam etmesini sağlayan zorunlu ve hemen tüketilen ürünlerde iç talep...

4 il için sağanak yağış uyarısı

Tarım ve Orman Bakanlığı Acil Durum Yönetim Merkezi, Adana, Osmaniye, Hatay ve...

PETLAS işçileri direnişe geçti

Kırşehir’deki PETLAS/AKO Fabrikası’nda DİSK Nakliyat-İş Sendikası’na üye oldukları için işten atılan 47...

Süper Lig’de fikstür çekildi

Süper Lig'de, 'Dozer' lakaplı Trabzonspor'un efsane futbolcusu Cemil Usta'nın adının verildiği 2019-2020...

Emeklilikte yaşa takılanlar Meclis’e seslendi: Yasayı çıkarmadan tatile gitmeyin!

TBMM’nin Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi...

Sonraki haber